Przez Zieliński Jerzy

Rozliczenie za SEO: za efekt czy abonament?

Agencje digital marketingowe oferują różne rozliczenie za SEO. Dwa najpopularniejsze sposoby to abonament i płatność za efekt. Oba sposoby mają swoje zalety i wady, a wybór najlepszego zależy od potrzeb i celów Twojego biznesu. W tym artykule omówimy szczegółowo oba sposoby rozliczeń, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję dla Twojej firmy.

Abonament SEO

Abonament SEO to stała opłata, którą klient płaci agencji za określony zakres usług związanych z pozycjonowaniem. Może obejmować takie usługi jak optymalizacja treści, link building, badanie słów kluczowych, audyt SEO i wiele innych. Cena abonamentu zależy od wielu czynników, takich jak wielkość firmy, branża, konkurencja itp. Zakres usług, który obejmuje, powinien być zapisany w umowie, aby uniknąć nieporozumień. 

Zalety abonamentu SEO

1. Przewidywalność kosztów

Dzięki abonamentowi SEO, klient wie, ile będzie płacił co miesiąc, co ułatwia planowanie budżetu na marketing. Nie ma też niespodziewanych kosztów związanych z dodatkowymi usługami, ponieważ agencja musi zmieścić się w budżecie.

2. Ciągła optymalizacja

Agencja SEO stale pracuje nad optymalizacją strony klienta, co przyczynia się do długofalowego wzrostu ruchu organicznego na stronie. Abonament umożliwia klientowi bardziej naturalne i stałe wzrosty widoczności.

3. Dostęp do specjalistów SEO

Klient ma dostęp do zespołu specjalistów SEO, którzy pracują nad jego stroną, co daje mu pewność, że jego strona jest w dobrych rękach. W razie wątpliwości może skontaktować się z opiekunem swojej strony, aby rozwiać wątpliwości albo zasugerować, że coś nie działa tak, jak powinno.

Wady abonamentu SEO

1. Kosztowny

Abonament SEO jest kosztowny, zwłaszcza dla małych firm, które nie mają dużego budżetu na marketing. Może to stanowić duży wydatek w długiej perspektywie czasowej, ponieważ na efekty SEO trzeba poczekać co najmniej kilka miesięcy.

2. Brak gwarancji wyników

Klient płaci stałą opłatę, ale nie ma gwarancji, że osiągnie zamierzone cele. Agencja SEO będzie pracować nad optymalizacją strony, ale nie zawsze uda się osiągnąć efekty, których oczekiwałby klient.

3. Długi okres umowy

Wiele agencji SEO wymaga podpisania długoterminowej umowy na kilka miesięcy lub nawet dłużej. Daje to klientowi mniejszą elastyczność w zmianie agencji, ponieważ czasami okresy wypowiedzenia są długie, a kary umowne – wysokie. Abonament SEO daje więc bezpieczeństwo agencji.

Płatność za efekty SEO

Płatność za efekty SEO to sposób rozliczenia, w którym klient płaci agencji SEO tylko wtedy, gdy osiągnięte zostaną zamierzone cele, takie jak konkretny wzrost ruchu organicznego, sprzedaży itp. Jest to rodzaj umowy typu no cure, no pay, co oznacza, że klient płaci tylko wtedy, gdy osiągnie pozytywne wyniki.

Zalety płatności za efekty SEO

1. Brak ryzyka

Płatność za efekty SEO zmniejsza ryzyko, ponieważ klient płaci tylko wtedy, gdy osiągnie zamierzone cele. Jest to dla niego korzystne, ponieważ nie ma strat finansowych w przypadku braku wyników.

2. Motywacja agencji SEO

Agencja SEO musi pracować ciężko, aby osiągnąć cele klienta i otrzymać swoją płatność, co motywuje ją do skuteczniejszej pracy. To korzyść dla klienta, ponieważ agencja SEO będzie starała się osiągnąć jak najlepsze wyniki.

3. Krótki okres umowy

Klient nie musi podpisywać długoterminowej umowy, co daje mu większą elastyczność. Może łatwiej zmienić agencję SEO, jeśli nie jest zadowolony z wyników.

Wady płatności za efekty SEO

1. Wysoka prowizja

Agencje SEO pobierają zwykle wysoką prowizję za płatność za efekty, ponieważ biorą na siebie ryzyko, że pozycjonowanie nie przyniesie oczekiwanych wzrostów. To oznacza, że klient może zapłacić więcej za pozycjonowanie. Zależnie od tego, jak duża i znana będzie wybrana przez Ciebie agencja SEO cennik może znacząco się różnić.

2. Skomplikowane cele

Cele SEO mogą być skomplikowane do osiągnięcia, co może prowadzić do sporów między klientem a agencją SEO. Warto dokładnie omówić cele i strategię SEO przed podpisaniem umowy.

3. Ograniczone usługi

Agencja SEO może ograniczyć zakres swoich usług, aby zminimalizować swoje ryzyko. To oznacza, że klient może nie otrzymać pełnej gamy usług SEO. Cennik nie powinien więc być jedynym czynnikiem podczas podejmowania decyzji, ponieważ efekty mogą okazać się rozczarowujące.

4. Sztuczne nabijanie widoczności

Niestety przy rozliczaniu za efekt, agencje często uciekają się do tzw. black hat SEO, ponieważ chcą osiągnąć satysfakcjonujące efekty w terminie zadeklarowanym klientowi. Zdarza się więc, że pozycjoner zdobywa liczne niskiej jakości linki czy zapycha stronę małowartościowym contentem, aby zwiększyć widoczność i wywiązać się z umowy. Niestety jest to działanie krótkowzroczne i nie przekłada się na długofalowe korzyści dla klienta, a w skrajnych przypadkach może nawet poskutkować karą od Google.

Jak wybrać najlepszy sposób rozliczeń z agencją SEO?

Wybór najlepszego sposobu rozliczeń z agencją SEO zależy od indywidualnych potrzeb i celów biznesowych klienta. Warto zastanowić się, jaki budżet można przeznaczyć na usługi SEO i jakie cele chce się osiągnąć. Jeśli klient potrzebuje ciągłej optymalizacji swojej strony i chce mieć stałą kontrolę nad kosztami, abonament SEO może być najlepszym wyborem. Jeśli klient chce zminimalizować ryzyko i płacić tylko za wyniki, płatność za efekty SEO może być lepszą opcją, chociaż w praktyce jest coraz rzadziej stosowana, ze względu na nadużywanie zakazanych praktyk SEO przez wiele agencji w przeszłości.

Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować zalety i wady każdego sposobu rozliczeń, porównać koszty i wymagania umowy, a także zapytać agencję SEO o referencje i wyniki poprzednich klientów. Warto także dokładnie omówić cele i strategię SEO z agencją przed podpisaniem umowy.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)