Przez Zieliński Jerzy

ReCAPTCHA – co to? Jak włączyć?

SPAM, ataki botów, próby nieautoryzowanego dostępu – dobra ochrona strony internetowej przed zagrożeniami jest bardzo ważna. Przydaje się między innymi reCAPTCHA – w tym artykule podpowiem Ci, jakie są korzyści z reCAPTCHy i jak włączyć ją na Twojej stronie.

Potrzebujesz wsparcia w lepszym zabezpieczeniu strony? Współpracuję między innymi z web developerami – możemy zbudować dla Ciebie stronę lub sklep internetowy oraz zapewnić bieżące wsparcie programistyczne. Skontaktuj się ze mną!

ReCAPTCHA co to jest?

Nazwa reCAPTCHA, to połączenie angielskich słów reliable (wiarygodny) i CAPTCHA (test weryfikacyjny). Jest zaawansowanym systemem ochrony, który pomaga witrynom internetowym w odróżnianiu prawdziwych użytkowników od botów. Przy pomocy różnorodnych testów weryfikacyjnych, reCAPTCHA identyfikuje, czy interakcje na stronie pochodzą od ludzi, czy od niepożądanych programów komputerowych.

Rodzaje reCAPTCHy

Dostępne są różne typy reCAPTCHy:

ReCAPTCHA v2: to chyba najbardziej rozpoznawalna wersja, gdzie użytkownik wie, że jego autentyczność jest sprawdzana. Występuje w 3 wersjach:

  • Checkbox: użytkownik musi zaznaczyć w pojawiającym się checkboxie pole Nie jestem robotem. Następnie może od razu przejść dalej lub wypełnić test CAPTCHA (np. wybrać odpowiednie obrazki).
recaptcha checkbox
https://developers.google.com/recaptcha/docs/versions?hl=pl
  • Invisible: reCAPTCHA działa w tle, na stronie widoczny jest tylko symbol, świadczący, że domena korzysta z tej metody weryfikacji użytkowników.
recaptcha badge
https://zielinskijerzy.com/
  • Android: reCAPTCHA stworzona dla urządzeń z Androidem, działa w aplikacjach mobilnych.

ReCAPTCHA v3: w tej wersji ReCAPTCHA weryfikuje zachowanie użytkownika bez interakcji z nim. Interfejs API JavaScript zwraca wynik, dzięki czemu można wdrożyć dodatkowe uwierzytelnianie, wysłać posta do moderacji czy ograniczyć SPAM generowany przez boty.

ReCAPTCHA v1 nie jest już dostępna: została wyłączona w 2018 roku.

Google reCAPTCHA: jak włączyć?

Krok 1: Rejestracja strony w reCAPTCHA Enterprise

Zaloguj się na konto Google i zarejestruj stronę w reCAPTCHy. Wybierz typ reCAPTCHy i podaj swoją domenę. Możesz też wprowadzić etykietę, dzięki której w przyszłości łatwo będzie Ci zidentyfikować witrynę.

recaptcha jak włączyć
https://www.google.com/recaptcha/admin/create?hl=pl

Krok 2: Pobranie kluczy API

Po rejestracji otrzymasz od Google unikalne klucze API, które niezbędne do poprawnej integracji ReCAPTCHy na stronie.

Krok 3: Implementacja w kodzie strony

W zależności od wybranej wersji ReCAPTCHy, wklej odpowiedni skrypt JavaScript na swojej stronie. Dodaj skrypt i umieść kod HTML tam, gdzie ma się pojawić ReCAPTCHA. Połączenie z serwerem ReCAPTCHA pozwoli Ci weryfikować użytkowników, którzy odwiedzają Twoją stronę. 

Krok 4: Weryfikacja po stronie serwera

Serwer weryfikuje, czy dane przesłane przez formularz pochodzą od prawdziwych użytkowników.

Krok 5: Działanie po weryfikacji

W zależności od oceny użytkownika, można umożliwić mu dalsze korzystanie z witryny czy przesłanie formularza, wyświetlić dodatkowe zadanie weryfikacyjne czy zablokować dostęp.

ReCAPTCHA WordPress: jak ją wdrożyć?

WordPress to najpopularniejszy CMS na świecie, między innymi dzięki prostej obsłudze. Bardzo wiele funkcjonalności można tutaj wdrożyć za pomocą wtyczek: podobnie jest reCAPTCHą. Dostępne są różne wtyczki, między innymi reCaptcha by BestWebSoft. Jej uruchomienie jest proste:

  1. Pobierz google-captcha i umieść w /wp-content/plugins/.
  2. Aktywuj wtyczkę w sekcji Wtyczki w menu WordPressa.
  3. Szczegółowe ustawienia wtyczki są dostępne w menu ReCAPTCHA.
  4. Utwórz formularz w poście i umieść tam shortcode [bws_google_captcha].

ReCAPTCHA to nie tylko narzędzie ochrony, ale także sposób na zwiększenie zaufania użytkowników do Twojej witryny. 

Masz problem z wdrożeniem ReCAPTCHY? Zadzwoń lub napisz – zapraszam do kontaktu!

Dodaj komentarz.