Przez Zieliński Jerzy

Rank Math vs Yoast SEO

Wtyczki ułatwiają pozycjonowanie strony na WordPressie, ale czy ma to większe znacznie, którą wybierzesz? Zaryzykuję stwierdzenie, że nie, ponieważ wtyczka to tylko narzędzie, a liczy się przede wszystkim wiedza. Warto jednak zrobić porownanie Rank Math vs Yoast – to małe różnice decydują, z której wtyczki korzysta się lepiej.

1. Najważniejsze funkcje

Wtyczka ma przede wszystkim ułatwiać ustawianie meta tagów, stworzenie mapy strony czy ocenę contentu pod kątem SEO. Główne funkcje obu wtyczek do WordPressa są więc dosyć zbliżone. W darmowej wersji na WordPress, Yoast SEO i Rank Math pozwalają przede wszystkim na:

 • Ustawienie unikalnych meta title i meta description,
 • Ustawienie linków kanonicznych,
 • Wygenerowanie mapy witryny,
 • Ustawienie breadcrumps (nawigacja okruszkowa),
 • Integrację z Google Search Console,
 • Ocenę contentu pod SEO.

RankMath chwali się funkcjami, których nie ma Yoast, takimi jak automatyczne dodawanie atrybutów alt dla grafik, edycja plików .htaccess i robots.txt czy kompletna integracja z Divi. Nie uważam jednak, żeby to dyskwalifikowało Yoasta, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają pozycjonować.

2. Ocena contentu

Obie wtyczki oceniają content, który publikujesz na stronie pod kątem SEO. Tutaj moim zdaniem Rank Math wygrywa, ponieważ daje dokładniejsze wyniki. Po pierwsze, wtyczka Yoast SEO pozwala ustawić 1 słowo kluczowe dla tekstu, w darmowej wersji Rank Math możesz wybrać do 5 słów kluczowych (pierwsze z nich jest główną frazą). Wtyczka podpowiada, ile słów kluczowych powinno pojawić się w treści oraz gdzie je umieścić. Więcej szczegółowych wskazówek znajdziesz w poradniku RankMatha.

Oprócz fraz, Rank Math ocenia też linkowanie wewnętrzne, czytelność i tytułu i treści. Twój tekst jest oceniany w skali 0-100. Oczywiście warto dążyć do stówy, ale z doświadczenia wiem, że nie jest łatwo. Dla ułatwienia Rank Math uzupełnia ocenę kolorami:

 • zielony (wynik >81) – nie musisz pisać treści ocenianej 100/100, jeśli Rank Math zaznacza ją na zielono, to już jest dobrze,
 • żółty (51-80) – można jeszcze popracować nad tekstem np. umieścić linki wewnętrzne lub grafiki,
 • czerwony (<50) – w ten sposób wtyczka daje znać, że tekst całkowicie nie jest zoptymalizowany pod kątem słów kluczowych.
rank math content 1
rank math content 2
rank math content 3
rank math content 4

Yoast SEO również ocenia content, ale wyniki są mniej dokładne – widzisz tylko kolory (zielony, żółty, czerwony), bez dokładnej wartości. Oczywiście tutaj też dążysz do zielonego. Możesz ustawić tylko jedną frazę dla tekstu, ale jest też opcja znalezienia powiązanych słów kluczowych (jeśli korzystasz z SEMRusha).

yoast content 1
yoast content 2
yoast content 3

3. Wersja premium

Wcześniej mówiłem o funkcjach dostępnych w darmowych wersjach wtyczek. Jak jednak wypada starcie Rank Math vs Yoast, jeśli weźmiemy pod uwagę premium?

Rank Math oferuje trzy plany cenowe:

 • PRO – 59 dolarów rocznie (bez VAT) – śledzenie 500 słów kluczowych, 15 wskazówek AI do contentu, wtyczka obsługuje nielimitowaną liczbę stron osobistych,
 • BUSINESS – 199 dolarów rocznie (bez VAT) – śledzenie 10 000 słów kluczowych, 125 wskazówek AI do contentu, wtyczka obsługuje do 100 stron klientów,
 • AGENCY – 499 dolarów rocznie (bez VAT), śledzenie 50 000 słów kluczowych, 600 wskazówek AI do contentu, wtyczka obsługuje do 500 stron klientów.

Pełną listę funkcjonalności każdego z planów znajdziesz: tutaj

Yoast oferuje głównie jedną rozszerzoną wersję: Yoast SEO Premium. Wtyczka kosztuje 99 dolarów rocznie (bez VAT). Oferuje przede wszystkim bardziej zaawansowaną analizę contentu, automatyczne przekierowania 404 oraz możliwość stosowania powiązanych słów kluczowych.

4. Interfejs

Na koniec zostawiam interfejs, dla niektórych bardzo ważny, a dla innych – w ogóle. Rank Math chwali się na swojej oficjalnej stronie, że ma lepiej zorganizowany interfejs od Yoasta i innych konkurencyjnych wtyczek. Uważam jednak, że to jest kwestia subiektywna, a wygląd wtyczek możesz porównać sobie na screenach powyżej oraz w artykułach o Rank Math i Yoast SEO.

Rank Math SEO vs Yoast – czy w ogóle potrzebujesz wtyczki do pozycjonowania?

Wybór Rank Math SEO vs Yoast to jedno, ale czy tak naprawdę wtyczka jest ci niezbędna do pozycjonowania na WordPressie?

Wtyczki do pozycjonowania, takie jak Rank Math SEO i Yoast, są popularnymi narzędziami stosowanymi w WordPress do optymalizacji stron pod kątem SEO. Odpowiedź na pytanie, czy w ogóle potrzebujesz takiej wtyczki, zależy od kilku czynników.

Po pierwsze, wartościowe treści są kluczowe dla efektywnego pozycjonowania stron internetowych. Bez odpowiednio przygotowanych treści, żadna wtyczka nie zastąpi braku wartościowego i unikalnego kontentu. Dlatego ważne jest, aby skoncentrować się na tworzeniu wysokiej jakości treści, które będą ciekawe i użyteczne dla użytkowników.

Po drugie, wtyczki do pozycjonowania mogą dostarczyć narzędzi i wskazówek, które pomagają optymalizować strony pod kątem SEO. Zawierają funkcje, takie jak analiza słów kluczowych, optymalizacja meta tagów, generowanie mapy witryny czy ustawienia indeksowania. Te narzędzia mogą ułatwić proces optymalizacji stron i pomóc w zapewnieniu, że strona jest bardziej przyjazna dla wyszukiwarek i użytkowników.

Jednakże, sam fakt posiadania wtyczki do pozycjonowania nie jest gwarancją sukcesu w SEO. Ważne jest, aby zrozumieć zasady optymalizacji stron i umiejętnie korzystać z narzędzi dostarczanych przez wtyczki. Konieczne jest również monitorowanie wyników i dostosowywanie strategii w zależności od zmian w algorytmach wyszukiwarek i potrzeb użytkowników. Podczas wyboru Rank Math SEO vs Yoast nie można więc zapomnieć, że finalnie wyniki twojej strony nie zależą od wtyczki.

Rank Math vs Yoast: podsumowanie

Jaki jest ostateczny wynik pojedynku Rank Math vs Yoast SEO? Moim zdaniem Rank Math ma nieznaczną przewagę. Warto jednak pamiętać, że wtyczka to tylko narzędzie: niezależnie, którą wybierzesz (nawet w wersji darmowej!) możesz zacząć działać z optymalizacją pod SEO. Chcesz wejść na wyższy poziom? Pomyśl nie tylko o płatnej wersji wtyczki, ale przede wszystkim poszerzeniu wiedzy. Odezwij się do mnie lub zajrzyj na moje social media – tam dzielę się doświadczeniem.

Dodaj komentarz.