Przez Zieliński Jerzy

Pozycjonowanie Drupal

Chociaż WordPress jest najpopularniejszym CMS-em, nie oznacza to, że jest jedynym rozwiązaniem, jakie masz do wyboru. Dzisiaj poruszę mniej powszechne rozwiązanie, jakim jest pozycjonowanie Drupal: to mniej popularny, ale również darmowy CMS. Jeśli interesuje Cię pozycjonowanie stron internetowych lub sklepów i chcesz zostawić to komuś, kto zajmie się tym kompleksowo, zadzwoń lub napisz! Mam 10 lat doświadczenia w SEO, Google Ads i e-commerce.

CMS Drupal: zalety i wady

Drupal, jako system zarządzania treścią (CMS), posiada szereg zalet, które przyciągają uwagę użytkowników z branży technologicznej. Wyróżnia go przede wszystkim duża elastyczność i skalowalność, umożliwiająca dostosowanie platformy do różnorodnych potrzeb i rozwoju projektów o zróżnicowanym zakresie. Ponadto, wysoki poziom bezpieczeństwa, regularnie aktualizowane patche oraz aktywna społeczność sprawiają, że Drupal jest uznawany za jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań w zakresie CMS. Intuicyjny panel administracyjny ułatwia dodawanie treści, a nieograniczona moc serwera pozwala na obsługę dużej liczby użytkowników jednocześnie.

Jednakże, mimo tych licznych zalet, Drupal nie jest pozbawiony wad. Proces wdrożeniowy może być skomplikowany, wymagając wiedzy programistycznej, a brak dedykowanego wsparcia może stanowić wyzwanie dla mniej doświadczonych użytkowników. Ponadto, wysokie wymagania serwerowe oraz koszty wdrożenia mogą być czynnikiem ograniczającym dla niektórych projektów. Wszystko to przyczynia się do faktu, że strony na Drupalu są w zdecydowanej mniejszości, porównując chociażby z WordPressem.

Pozycjonowanie strony na Drupalu: co musisz wiedzieć?

Pozycjonowanie stron na platformie Drupal wymaga uwzględnienia wielu kluczowych elementów, które mogą znacząco wpłynąć na skuteczność strategii SEO. Jednym z pierwszych kroków jest dostosowanie adresów URL do wymagań optymalizacyjnych. W Drupalu możliwe jest automatyczne generowanie SEO-friendly URLi dzięki modułowi Pathauto, który opiera się na tytule podstrony lub artykułu. Dodatkowo, optymalizacja meta tagów, takich jak tytuł i opis, odgrywa istotną rolę w pozycjonowaniu stron. Dzięki modułowi MetaTags, możemy precyzyjnie dostosować te elementy do potrzeb każdej podstrony, co zwiększa jej atrakcyjność w wynikach wyszukiwania.

Ważnym aspektem jest również stworzenie mapy witryny, której celem jest ułatwienie robotom wyszukiwarek indeksowania zawartości strony. Moduł Sitemap XML automatycznie generuje mapę witryny w formacie XML, którą można następnie zgłosić w narzędziu Google Search Console. Ponadto, optymalizacja indeksowania poprzez plik robots.txt jest kluczowa, aby zablokować indeksowanie stron, takich jak koszyk zakupowy czy strona logowania.

Integracja z narzędziami analitycznymi, takimi jak Google Analytics czy Google Search Console, pozwala na monitorowanie wydajności strony oraz efektywności działań SEO. Drupal umożliwia łatwą integrację z tymi narzędziami poprzez dedykowane moduły, co ułatwia analizę danych i podejmowanie decyzji o optymalizacji.

Responsywność oraz optymalizacja szybkości strony są kolejnymi kluczowymi elementami w kontekście pozycjonowania. Drupal oferuje szereg darmowych modułów, które pozwalają przyspieszyć działanie strony, m.in. poprzez cachowanie, optymalizację obrazów czy lazy loading. Dzięki temu możemy zapewnić użytkownikom szybkie i płynne doświadczenie przeglądania strony, co ma istotne znaczenie dla wyników w wyszukiwarkach.

Wreszcie, dane strukturalne są niezwykle ważne dla poprawy CTR wyników wyszukiwania oraz lepszej widoczności strony. Dzięki oficjalnemu modułowi Schema.org Metatag, możemy w łatwy sposób implementować dane strukturalne na stronie, co przyczynia się do jej lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania. W tym CMS-ie SEO checklist wygląda więc podobnie, jak w przypadku WordPressa, czy jakiejkolwiek innej strony. Różni się jedynie obsługa strony jako takiej oraz niezbędne moduły.

Jak w przypadku innych stron czy sklepów internetowych, nie można zapominać też o podstawach. Należą do nich poprzede wszystkim linkowanie wewnętrzne, link building czty analiza słów kluczowych, żeby jak najlepiej wyświetlać się w organicznych wynikach wyszukiwania Google.

Jakie moduły mogą ułatwić pozycjonowanie stron Drupal?

Drupal SEO może być znacznie ułatwione dzięki wykorzystaniu odpowiednich modułów SEO. Te popularne rozszerzenia pomagają zoptymalizować witrynę, sprawiając, że staje się ona bardziej widoczna w wynikach wyszukiwania Google. Do wyboru jest ich sporo, ale pozycjonowanie sklepu internetowego czy strony, najbardziej ułatwią Ci takie, jak:

  • Real-time SEO for Drupal: wykorzystuje technologię YoastSEO.js. Ten podstawowy dodatek wspiera użytkownika podczas pisania treści, sugerując optymalizację pod kątem SEO, taką jak długość treści, słowa kluczowe czy hierarchia nagłówków. Przydaje się przede wszystkim, żeby content marketing był skuteczniejszy.
  • Metatag SEO: umożliwiający dodawanie meta tagów do każdej podstrony w sposób intuicyjny. Dzięki niemu można zoptymalizować meta tagi oraz udostępniać treści w mediach społecznościowych.
  • ImageAPI Optimize: to kolejny moduł, który umożliwia bezstratną optymalizację grafik na stronie, co przyspiesza ładowanie się witryny i poprawia jej wydajność.
  • Pathauto: pozwala generować przyjazne adresy URL, zawierające słowa kluczowe lub nazwy produktów, co ułatwia zarówno indeksowanie przez wyszukiwarki, jak i nawigację dla użytkowników. To jedna z podstaw, jeśli chcesz poprawić indeksację przez roboty Google i zapewnić skuteczne pozycjonowanie witryny.

Te moduły stanowią jedynie fragment bogatej oferty rozszerzeń dostępnych dla użytkowników Drupala, umożliwiając zoptymalizowanie witryny pod kątem Drupal SEO i zwiększenie jej widoczności w wyszukiwarce Google.

Pozycjonowanie sklepu internetowego w wyszukiwarce Google: czy Drupal się sprawdzi?

Wiele CMS-ów umożliwia nie tylko prowadzenie strony, ale też sklepu internetowego. Podobnie jest z Drupalem, ponieważ dostępny jest tzw. Drupal Commerce, czyli moduł umożliwiający wykorzystanie go do sprzedaży produktów przez Internet.

Dzięki niemu możliwe jest budowanie sklepów o różnej wielkości i zróżnicowanych funkcjonalnościach, włączając w to działania typu multistore. Commerce został stworzony z myślą o elastyczności i możliwościach dostosowania do indywidualnych potrzeb biznesowych. W przeciwieństwie do niektórych rozwiązań e-commerce, które są często gotowymi aplikacjami, Commerce działa bardziej jak framework, pozwalając na budowę niestandardowych rozwiązań e-commerce. Jego rdzeń nie narzuca sztywnych założeń dotyczących modelu biznesowego, co daje dużą swobodę dla deweloperów i twórców stron internetowych w dostosowywaniu sklepu do swoich potrzeb. Warto jednak pamiętać, że optymalizacja techniczna bez profesjonalisty będzie trudna.

Ważne funkcjonalności oferowane przez Commerce obejmują tworzenie różnych typów produktów z niestandardowymi atrybutami, dynamiczne wyświetlanie produktów, zarządzanie zamówieniami, metody płatności, kalkulację podatków, zasady cenowe dla rabatów oraz integrację z innymi modułami Drupala takimi jak Fields, Views, Rules czy Entity API.

pozycjonowanie Drupal
https://drupalcommerce.org

Dodatkowe funkcjonalności mogą być dostarczane poprzez moduły, takie jak obsługa wysyłki, zarządzanie stanami magazynowymi, kody rabatowe, pobieranie plików, integracja z systemami płatności, na przykład PayPal oraz wiele innych. Możliwe jest więc dostosowanie strony do oczekiwań klientów i wyszukiwarki Google, ale podobnie jak w przypadku większości CMS-ów, wymaga to zastosowania dodatkowych modułów/wtyczek.

Drupal SEO: skorzystaj z pomocy profesjonalisty!

Interesuje Cię optymalizacja SEO dla Drupala lub innego CMS-a? A może chcesz zbudować stronę lub sklep internetowy od zera? Zadzwoń lub napisz – zajmę się optymalizacją twojej strony, żeby nie tylko spełniała oczekiwania użytkowników, ale też dobrze się indeksowała i po prostu, sprzedawała! 

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)