Przez Zieliński Jerzy

Paginacja na stronie: sekrety skutecznego dzielenia treści

Dostęp do ogromnej ilości informacji jest normą. Blogi, strony internetowe i sklepy online oferują szeroki wachlarz treści, od artykułów po produkty. Jednakże z tym bogactwem pojawia się pytanie: jak skutecznie dostarczać tę treść użytkownikom, nie przytłaczając ich długimi stronami czy wolnymi czasami ładowania? Odpowiedzią jest paginacja – kluczowa strategia organizowania i prezentowania treści w sposób atrakcyjny zarówno dla czytelników, jak i wyszukiwarek internetowych. W tym artykule zgłębimy tajemnice skutecznej paginacji, która może znacząco poprawić użytkowanie Twojej strony internetowej oraz wpłynąć na widoczność w wynikach wyszukiwania. Przygotuj się na odkrycie najlepszych praktyk i wskazówek dotyczących tworzenia paginacji.

Chcesz zwiększyć zyski dzięki SEO?

Przygotuję strategię działania i razem z moim zespołem wdrożę ją dla Ciebie.

ZAMAWIAM DARMOWĄ WYCENĘ

Czym jest paginacja na stronie internetowej? Definicja

Paginacja na stronie internetowej to proces podziału większej ilości zawartości, takiej jak lista artykułów, produktów, komentarzy lub wyników wyszukiwania, na mniejsze, bardziej zorganizowane części zwane „stronami”. Celem paginacji jest umożliwienie użytkownikom wygodnego przeglądania dużej ilości danych poprzez wyświetlanie tylko pewnej liczby elementów na jednej stronie i umożliwienie nawigacji między różnymi stronami.

Zamiast prezentować wszystkie dane na jednej długiej stronie, paginacja umożliwia użytkownikom łatwiejsze poruszanie się poprzez zestaw treści. Każda strona może zawierać np. 10, 20 lub inną liczbę elementów, a użytkownicy mogą przemieszczać się między stronami za pomocą przycisków „Poprzednia” i „Następna” lub linków numerowanych, które pozwalają im przejść do konkretnej strony.

Przykładem może być lista artykułów na blogu, gdzie każda strona wyświetla określoną liczbę artykułów, a użytkownicy mogą przeglądać kolejne strony, aby zobaczyć resztę zawartości. Paginacja jest ważnym elementem interfejsu użytkownika, który poprawia czytelność, ułatwia nawigację i pomaga w skutecznym zarządzaniu dużymi ilościami treści na stronach internetowych.

Przykład paginacji treści na stronie www

Oto przykład paginacji treści na stronie internetowej:

Załóżmy, że masz stronę internetową z listą artykułów na temat podróży, i chcesz zaimplementować paginację, aby użytkownicy mogli wygodnie przeglądać wiele artykułów. Załóżmy też, że chcesz wyświetlać po 5 artykułów na jednej stronie.

Na górze strony znajduje się nagłówek z tytułem i opisem strony, a poniżej znajduje się lista artykułów.

Najnowsze Artykuły o Podróżach

1. Artykuł o Paryżu

2. Przewodnik po Rzymie

3. Piękno Krajobrazów Nowej Zelandii

4. Odkrywanie Tajemnic Japonii

5. Wyprawa Poza Biegun Północny

[1] [2] [3] [4] [5] >  Następna

W tym przykładzie:

 • Wyświetlane jest 5 artykułów na stronie.
 • Użytkownicy mogą zobaczyć pierwsze pięć artykułów.
 • Na końcu listy znajdują się numery stron oraz link „Następna”.
 • Użytkownik może kliknąć numer strony, aby przejść do konkretnej strony.
 • Po kliknięciu „Następna”, użytkownik przejdzie do kolejnej strony z następnym zestawem artykułów.

Paginacja pozwala użytkownikom wygodnie przeglądać wszystkie artykuły, a także ułatwia nawigację i unika prezentowania zbyt dużej ilości treści na jednej stronie.

przykład paginacji

Jakie znaczenie ma paginacja – dla użytkowników i dla SEO?

Ma istotne znaczenie zarówno dla użytkowników, jak i dla optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO). Oto jakie to znaczenie:

Dla użytkowników:

 • Lepsza nawigacja: Paginacja poprawia doświadczenie użytkownika poprzez umożliwienie wygodnego przeglądania dużej ilości treści. Użytkownicy nie muszą przewijać długich stron i mogą łatwo nawigować między stronami.
 • Szybkość ładowania: Dzięki paginacji strony wczytują się szybciej, ponieważ wyświetlana jest mniejsza ilość treści naraz. To przyczynia się do szybszego załadowania strony i lepszego UX.
 • Uniknięcie dezorientacji: Długa strona może być przytłaczająca i dezorientująca dla użytkowników. Paginacja pomaga utrzymać porządek i umożliwia skupienie się na konkretnych częściach treści.

Dla SEO (optymalizacji pod kątem wyszukiwarek):

 • Lepsze indeksowanie: Wyszukiwarki takie jak Google indeksują strony internetowe, a paginacja może pomóc w efektywnym indeksowaniu treści. Jeśli masz wiele artykułów, paginacja pozwala wyszukiwarkom indeksować każdą stronę z osobna, zwiększając widoczność treści.
 • Zarządzanie powieloną zawartością: Bez paginacji strona może wyświetlać tę samą treść na różnych stronach, co może prowadzić do problemów z powieloną zawartością. Paginacja pomaga uniknąć takich problemów, gdyż każda strona ma inny zestaw treści.
 • Poprawa czytelności: Dla wyszukiwarek i użytkowników ważne jest, aby strony były czytelne i skanowalne. Paginacja pomaga w utrzymaniu przejrzystości i ułatwia zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom znalezienie interesującej ich treści.
 • Optymalizacja prędkości strony: Wyszukiwarki biorą pod uwagę prędkość ładowania strony przy ocenie jej jakości. Paginacja może wpłynąć pozytywnie na prędkość ładowania, co jest korzystne dla SEO.

W skrócie, paginacja jest istotnym elementem dla poprawy doświadczenia użytkowników i dla optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek. Właściwe zaimplementowanie paginacji może wpłynąć na wyższą wydajność strony, lepsze wyniki w wyszukiwarkach i zadowolenie użytkowników.

Podsumowanie

Podsumowując, skuteczna paginacja jest kluczem do zapewnienia użytkownikom łatwego dostępu do dużej ilości treści bez nadmiernego obciążania ich interfejsem. Odpowiednio zaprojektowana paginacja nie tylko ułatwia nawigację i poprawia doświadczenie użytkowników, ale także przynosi korzyści pod kątem optymalizacji pod wyszukiwarki. 

Pamiętaj, że każdy aspekt paginacji – od ilości wyświetlanych elementów na stronie po wybór odpowiednich linków nawigacyjnych – ma wpływ na wrażenia użytkowników oraz sposób, w jaki Twoja strona jest widoczna w sieci. 

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.