Przez Zieliński Jerzy

UX. Znaczenie User Experience w marketingu

User Experience, czyli doświadczenia użytkownika strony www to coś, na co należy zwrócić szczególną uwagę. W czasach ogromnej konkurencji właśnie UX może być sposobem na wyróżnienie się i zdobycie większej liczby klientów. Przeczytaj, na czym skupić się, pracując nad pozytywnymi doświadczeniami użytkownika.  

User experience co to?

To technika pracy nad stroną internetową, zakładająca, że najważniejsze są doświadczenia użytkownika, bo to one zdecydują, czy w przyszłości ponownie na tę stronę wróci. Pojęcie User Experience pojawia się bardzo często w kontekście działań marketingowych nakierowanych na optymalizację konwersji. Dobrze zrobione UX skupia się na człowieku. Na tym, by każdy użytkownik strony internetowej mógł się na niej łatwo odnaleźć, wygodnie dotrzeć do interesujących go informacji i bezproblemowo wykonać działania typu zakup produktu, kontakt z firmą, zapis do newslettera. Co w praktyce oznacza UX? To przede wszystkim prostota, przejrzystość i orientacja na użytkownika. To właśnie one są skuteczne. 

Co wchodzi w skład UX?

User Experience to szerokie pojęcie, ale im precyzyjniej je zgłębisz, tym lepiej przeprowadzisz wdrożenie jego zasad na swojej stronie internetowej. Oto elementy, które są ważne:

Wygląd strony

Tu liczy się wszystko, od designu po kolorystykę. Ważne, by wygląd serwisu www pasował do charakterystyki grupy docelowej, kojarzył się z określonymi wartościami i był estetyczny. Przykład: strona sieci luksusowych salonów kosmetycznych utrzymana w ciemnej tonacji ze złotymi elementami. 

http://www.yasumi.pl

Interfejs użytkownika

Uwzględnia m.in. strukturę menu, konstrukcję przycisków, nawigację między podstronami. Wszystkie te elementy muszą być wygodne w użytkowaniu i intuicyjne dla każdego użytkownika strony www. Przykład dobrych praktyk: menu z jasno określonymi kategoriami, łatwo dostępna wyszukiwarka i opcje logowania, możliwość zmiany trybu wyświetlania na nocny.

http://www.pieknesny.pl

Funkcjonalność i dostępność strony

Tu mieści się całość funkcjonowania strony – np. szybkość ładowania strony głównej, podstron i poszczególnych elementów serwisu. Wspominam właśnie o ładowaniu się strony, bo to ono decyduje, czy klient pozostanie na danym serwisie www. Nikt nie lubi i nie chce czekać na załadowanie się strony, dlatego zadbanie o tę kwestię to obowiązek każdego właściciela serwisu www.   

Zawartość tekstowa i jej architektura

Chodzi o to, aby strona www była wartościowa dla użytkownika pod względem treści, dlatego potrzebna jest unikatowość materiałów zamieszczanych na stronie. Ale nie tylko. Istotne jest również to, w jaki sposób klient może przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi partiami treści i podstronami. Dlatego tu potrzebna jest odpowiednia organizacja struktury strony, i np. zastosowanie breadcrumbs.

Jakie znaczenie ma UX?

Zależy od niego naprawdę bardzo dużo. Im lepsze doświadczenia użytkownika odwiedzającego stronę, tym większa szansa na uzyskanie efektu – czy to w postaci  konwersji czy poleceń lub pozytywnego zapamiętania marki. Dobre User Experience to również lepsze pozycjonowanie. Googlowi niezmiennie zależy na dobrych doświadczeniach jego użytkowników i podawaniu w wynikach takich stron, które mają jak największą szansę odpowiedzieć na potrzeby użytkowników.  

UX i SEO są właściwie nierozerwalnie związane, ale specyfika tej relacji to temat na osobny wpis na blogu. Warto wiedzieć, że bez zachowania UX nie ma szans, aby SEO było skuteczne. A i UX jest użyteczne tylko wtedy, gdy SEO zapewnia stały napływ użytkowników na stronę www.

Podsumowanie

Czas zainwestowany pracę nad User Experience to czas dobrze wykorzystany. Wszelkie trendy zachowań w sieci wskazują na to, że główna myśl, która powinna przyświecać w trakcie tworzenia serwisu firmowego, a tym bardziej sklepu online, powinna być skupiona wyłącznie na użytkowniku. Bo w końcu to od tego, jakie wrażenia będzie miał w kontakcie ze stroną internetową, zależy czy użytkownik stanie się klientem Twojej firmy.

Zastanawiasz się jak ugryźć ten temat? Doradzam firmom, jak maksymalizować zyski z internetowych biznesów – zapraszam do kontaktu, poznajmy się.

Dodaj komentarz.