Przez Zieliński Jerzy

Newsletter co to jest?

W 2023 roku trudno już wyobrazić sobie marketing bez Internetu, bo to do niego w dużej mierze przenosi się komunikacja z klientami. Jednym z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych przez przedsiębiorców, blogerów i marketerów jest newsletter. Co to newsletter i jakie są korzyści z jego wykorzystywania? Zobacz krótki przewodnik, jak lepiej zrozumieć i wykorzystywać potencjał newslettera.

Brakuje Ci czasu na samodzielne opracowanie strategii i prowadzenie marketingu internetowego dla twojej firmy? Odezwij się do mnie!

Co to newsletter?

Newsletter to regularny biuletyn elektroniczny wysyłany do subskrybentów. Jest to forma komunikacji, w której nadawca dostarcza wartościowe treści, informacje, aktualizacje czy promocje do skrzynki odbiorców. Newslettery są wysyłane za pomocą e-maila i stanowią skuteczny sposób budowania relacji z odbiorcami, utrzymania ich zaangażowania oraz generowania ruchu na stronie internetowej czy w sklepie online.

Korzyści z newslettera

 1. Budowanie lojalności: newsletter pozwala na regularny kontakt z odbiorcami i budowanie silnych relacji. Dostarczając wartościowe treści, można zyskać zaufanie i lojalność czytelników.
 2. Generowanie ruchu na stronie: newsletter może być skutecznym narzędziem do przyciągania użytkowników na stronę internetową, bloga czy sklep online. Przekierowanie odbiorców na konkretną stronę lub promowanie nowych treści zwiększa ruch.
 3. Promocja produktów i usług: newsletter umożliwia promowanie produktów, usług czy ofert specjalnych. Dzięki temu można skutecznie docierać do potencjalnych klientów i zwiększać sprzedaż.
 4. Budowanie silnej marki: regularne dostarczanie wartościowych treści za pomocą newslettera pozwala na budowanie świadomości marki i wizerunku eksperta w konkretnej dziedzinie.

Czy newsletter jest płatny?

Cena korzystania z newslettera może się różnić w zależności od wybranego narzędzia do wysyłki oraz liczby subskrybentów. Istnieją jednak darmowe narzędzia, które umożliwiają wysyłanie newsletterów do ograniczonej liczby odbiorców. Przy większych bazach subskrybentów lub zaawansowanych funkcjach, może być wymagane płatne konto.

Jak stworzyć dobry newsletter?

 1. Określ cel i grupę docelową: zanim zaczniesz tworzyć newsletter, określ, jaki jest cel Twojej komunikacji i kto jest Twoją docelową grupą odbiorców.
 2. Zaplanuj treści: sporządź plan treści, które chcesz dostarczać w swoim newsletterze. Pamiętaj, że treści powinny być wartościowe, interesujące i dostosowane do zainteresowań odbiorców.
 3. Stwórz atrakcyjny szablon: wybierz profesjonalny i atrakcyjny szablon newslettera, który zapewni spójny wygląd i czytelność.
 4. Baza subskrybentów: zadbaj o regularne zbieranie adresów e-mail od osób zainteresowanych subskrypcją Twojego newslettera. Możesz to zrobić poprzez formularze na stronie internetowej, social media czy kampanie reklamowe.
 5. Uwzględnij Call to Action: W newsletterze umieść wyraźne Call to Action, zachęcające odbiorców do podjęcia określonej akcji, np. odwiedzenia strony, zakupu produktu czy zapisania się na wydarzenie.
 6. Analizuj wyniki: regularnie monitoruj i analizuj wyniki swojego newslettera. Sprawdź wskaźniki otwarć, klikalności oraz reakcje odbiorców, aby dostosować swoją strategię wysyłki.
newsletter co to jest przykład
https://www.theskimm.com/newsletters

Dobry newsletter: przykład

Jeśli szukasz inspiracji do stworzenia swojego newslettera, oto kilka przykładów, które mogą Ci pomóc:

 • The Skimm – ten newsletter skierowany głównie do kobiet dostarcza codziennej dawki informacji z różnych dziedzin, takich jak polityka, biznes, kultura czy styl życia. Znany z przystępnej formy przedstawiania wiadomości, The Skimm jest świetnym przykładem newslettera, który dostarcza wartościowe treści w sposób przystępny i angażujący.
 • The Marginalian (dawniej Brain Pickings) – skupia się na kulturze, sztuce, literaturze i filozofii. Jest to doskonały przykład newslettera, który dostarcza unikalne i inspirujące treści, zarówno dla profesjonalistów jak i pasjonatów.
 • The Hustle – skierowany głównie do przedsiębiorców i osób zainteresowanych biznesem dostarcza aktualności, analizy rynkowe i ciekawostki związane ze światem biznesu. The Hustle jest przykładem newslettera, który dostarcza wartościowe informacje związane z branżą, pomagając czytelnikom być na bieżąco i robić dobry research przed podjęciem decyzji biznesowej.
 • Cook Smarts – skupia się na tematyce gotowania i zdrowego odżywiania. Dostarcza przepisy kulinarne, porady żywieniowe i wskazówki dotyczące organizacji posiłków. 

Pamiętaj, że inspiracja z tych lub innych przykładów powinna służyć jako punkt wyjścia do tworzenia unikalnego newslettera, który pasuje do Twojej marki, grupy docelowej i celów komunikacyjnych.

Newsletter to skuteczne narzędzie komunikacji, które pozwala na dostarczanie wartościowych treści i budowanie relacji z odbiorcami. Dzięki regularnym aktualizacjom i promocjom można zwiększyć zaangażowanie czytelników, generować ruch na stronie oraz promować produkty i usługi. 

Chcesz zostawić SEO, Facebook i Google Ads profesjonalistom? Skontaktuj się ze mną!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)