Przez Zieliński Jerzy

CAC w marketingu, czyli koszt pozyskania klienta

CAC (Customer Acquisition Cost) to jedna z najważniejszych miar w marketingu, określająca koszt pozyskania jednego klienta dla Twojego biznesu. Jest to bardzo ważne narzędzie dla każdego przedsiębiorcy, ponieważ pozwala na ocenę efektywności kampanii marketingowych oraz określenie, ile warto zainwestować w pozyskanie nowych klientów. W tym artykule przedstawiam, jak obliczyć wskaźnik CAC w marketingu oraz jakie strategie pomogą w obniżeniu kosztów pozyskania klienta.

Jak obliczyć CAC?

Obliczenie CAC to bardzo prosta operacja matematyczna, która polega na podsumowaniu wszystkich kosztów, jakie poniesiono w ramach kampanii marketingowej oraz podzieleniu ich przez liczbę pozyskanych klientów. Na przykład, jeśli wydałeś 1000 zł na reklamy i pozyskałeś 10 klientów, to CAC wynosi 100 zł.

Zapisz się po wsparcie w e-commerce!
Zapisz się do newslettera

Ważne jest, aby uwzględnić wszystkie koszty związane z pozyskaniem klienta, takie jak koszty reklamy, koszty personelu, koszty technologiczne i inne koszty, które związane są z procesem pozyskiwania klienta.

Dlaczego CAC w marketingu jest ważne?

CAC to kluczowa miara w marketingu, ponieważ pozwala na określenie, ile warto zainwestować w pozyskanie nowych klientów. Jeśli CAC jest zbyt wysoki, to oznacza, że musisz przemyśleć swoją strategię marketingową i poszukać sposobów na obniżenie kosztów pozyskania klienta. Warto zauważyć, że CAC może się różnić w zależności od branży i rodzaju biznesu. Na przykład, w branży e-commerce CAC może być wyższy ze względu na konkurencyjność rynku, podczas gdy w branży usługowej CAC może być niższy ze względu na mniejszą konkurencję.

Jak obniżyć CAC?

Obniżenie CAC to ważny cel każdego przedsiębiorcy i marketera. Istnieje wiele sposobów na obniżenie CAC, ale ważne jest, aby wybrać strategię, która jest odpowiednia dla Twojego biznesu i branży. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na obniżenie CAC:

Użyj trafnych słów kluczowych

Wykorzystanie trafnych słów kluczowych to podstawa każdej skutecznej kampanii marketingowej. Trafne słowa kluczowe pomagają w kierowaniu reklam do właściwej grupy odbiorców, co zwiększa skuteczność kampanii i obniża CAC. Aby wybrać trafne słowa kluczowe, warto skorzystać z narzędzi takich jak Google Keyword Planner, które pomagają w wyborze słów kluczowych o wysokim potencjale konwersji.

Wykorzystaj remarketing

Remarketing to narzędzie, które umożliwia ponowne dotarcie do użytkowników, którzy wcześniej odwiedzili Twoją stronę internetową lub wykazali zainteresowanie Twoimi produktami lub usługami. Dzięki remarketingowi możesz wyświetlać reklamy dla użytkowników, którzy już mieli kontakt z Twoją marką. Remarketing pozwala na precyzyjne kierowanie reklam do konkretnych grup odbiorców, co zwiększa ich skuteczność.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Zwiększ konwersję

Zwiększenie konwersji to jedno z najważniejszych narzędzi w obniżeniu CAC. Im większa liczba użytkowników dokonuje zakupu lub wykonuje inne pożądane działania, tym niższy koszt pozyskania klienta. 

Optymalizuj stronę internetową

Optymalizacja strony internetowej pomaga w poprawie jej jakości i skuteczności, co zwiększa skuteczność kampanii i obniża CAC. Warto zwrócić uwagę na aspekty takie jak szybkość ładowania strony, responsywność strony, jakość treści czy łatwość w nawigacji po stronie.

Użyj marketingu szeptanego

Marketing szeptany to strategia marketingowa polegająca na wykorzystaniu opinii i rekomendacji klientów do promowania marki. Dzięki temu można pozyskać nowych klientów w sposób bardziej efektywny i obniżyć CAC. Warto zwrócić uwagę na aspekty takie jak jakość obsługi klienta, działania na rzecz budowania lojalności klientów czy organizowanie konkursów i promocji.

Podsumowanie

CAC to kluczowa miara w marketingu, pozwalająca na określenie kosztu pozyskania jednego klienta. Obniżenie CAC to ważny cel każdego przedsiębiorcy i marketera. Aby zredukować koszt pozyskania klienta, warto wykorzystać trafne słowa kluczowe, remarketing, zwiększenie konwersji, optymalizację strony internetowej i marketing szeptany. Dzięki tym narzędziom można obniżyć CAC i zwiększyć skuteczność kampanii marketingowych.

Chcesz obniżyć CAC? Chętnie w tym pomogę! Zapraszam do kontaktu.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Reklama dźwignią handlu! Nauczę Cię marketingu

Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Zostaw swoje dane poniżej, a pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

315977612_133284296183432_325541034877877358_n

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.