Przez Zieliński Jerzy

Kanibalizacja słów kluczowych

Kanibalizacja słów kluczowych to zjawisko, które ma nie tylko nieprzyjemną nazwę, ale też negatywny wpływ na skuteczność kampanii SEO. Skąd więc bierze się kanibalizacja słów kluczowych i jak jej uniknąć? 

Potrzebujesz przemyślanej strategii SEO? Zadzwoń lub napisz!

Czym jest kanibalizacja słów kluczowych?

Kanibalizacja SEO pojawia się, kiedy nie dobierasz fraz kluczowych w przemyślany sposób. Jeśli pozycjonujesz kilka podstron na te same słowa kluczowe, zaczynają rywalizować ze sobą o pozycję w wynikach wyszukiwania, przez co Twoja widoczność spada. Dzieje się tak, kiedy w treściach na kilku podstronach znajdują się te same frazy. Prowadzi to do rozproszenia ruchu organicznego i osłabia efekty SEO. 

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Przyczyny kanibalizacji słów kluczowych

Istnieje kilka przyczyn kanibalizacji słów kluczowych. Jedną z nich jest brak optymalizacji słów kluczowych na poszczególnych stronach internetowych. Jeśli na kilku stronach pojawią się te same słowa kluczowe, to będą one konkurować ze sobą o pozycję w wynikach wyszukiwania. 

Inną przyczyną kanibalizacji słów kluczowych mogą być duplikaty treści. Jeśli nie dbasz o unikalność contentu na stronie, tylko kopiujesz go np. ze strony producenta lub tworzysz jeden opis produktu i używasz go do wszystkich wariantów dostępnych w Twojej ofercie, Google nie tylko wykrywa duplikaty, ale też dochodzi do kanibalizacji.

Jak uniknąć kanibalizacji słów kluczowych?

Aby unikać kanibalizacji SEO, warto zastosować kilka strategii:

Wybierz unikalne słowa kluczowe dla każdej podstrony

Unikalne słowa kluczowe pomogą uniknąć rywalizacji między stronami o te same frazy. Dlatego warto przeprowadzić analizę i wybrać unikalne słowa kluczowe dla każdego adresu URL. Można wykorzystać narzędzia do analizy słów kluczowych, takie jak Senuto czy Semstorm.

Zarejestruj się i wypróbuj Semstorm!

Utwórz spójną strategię SEO dla całej witryny

Spójna strategia SEO dla całej witryny pomoże uniknąć konfliktów między stronami o te same słowa kluczowe. Dlatego warto opracować spójną strategię SEO, która będzie uwzględniać wszystkie podstrony na witrynie. Ostrożność lepiej też zachować podczas tworzenia nowych podstron i uzupełniania ich contentem.

Używaj unikalnych tytułów i opisów meta dla każdej strony

Unikalne tytuły i opisy meta pomogą Google zidentyfikować, jakie słowa kluczowe są ważne dla danego adresu URL. Dlatego warto używać unikalnych tytułów i opisów meta dla każdej podstrony i uwzględniać w nich wybrane słowa kluczowe.

Wykorzystaj odpowiednie narzędzia SEO

Istnieje wiele narzędzi SEO, które mogą pomóc w uniknięciu kanibalizacji słów kluczowych. Na przykład, narzędzia Screaming Frog czy Senuto pozwalają na przeglądanie witryny i identyfikowanie stron, które konkurują ze sobą o te same słowa kluczowe. Dzięki temu da się zidentyfikować i rozwiązać problemy związane z kanibalizacją słów kluczowych.

Zarejestruj się i wypróbuj Senuto!

Połącz strony internetowe konkurujące ze sobą w jedną stronę

Jeśli kilka podstron konkuruje ze sobą o te same słowa kluczowe, warto je połączyć. Połączenie stron internetowych pomoże uniknąć rywalizacji i skupić się na osiąganiu wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google.

Nie chcesz, żeby poszczególne adresy URL Twojej witryny ze sobą konkurowały? Mogę zająć się strategią dla Twojej strony – zadzwoń jeszcze dzisiaj!

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.