Przez Zieliński Jerzy

Wiek domeny – jak sprawdzić i czy jest istotny dla SEO?

Wśród wielu pozycjonerów utarło się przekonanie, że starsze domeny zwykle zajmują wyższe pozycje na stronach wyników wyszukiwania Google niż nowo utworzone. Jednak czy wiek domeny jest naprawdę tak ważny dla SEO i jak można go sprawdzić? W tym artykule zagłębimy się w temat wieku domeny i jej znaczenia dla SEO.

Czym jest wiek domeny?

Wiek domeny odnosi się do długości czasu, przez jaki domena jest zarejestrowana i aktywna w Internecie. Jest zwykle mierzony od daty rejestracji do obecnego dnia. Wiadomo, że starsze domeny są często bardziej zaufane i cieszą się lepszą reputacją niż nowsze.

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Warto zauważyć, że wiek domeny to tylko jeden z wielu czynników, które uwzględniają wyszukiwarki podczas rankingu stron internetowych. Istnieje wiele innych czynników, które mogą wpłynąć na pozycjonowanie strony, takich jak jakość zawartości, trafność używanych słów kluczowych, liczba odnośników zwrotnych i ogólna jakość doświadczenia użytkownika związana z witryną.

Jak sprawdzić wiek domeny?

Sprawdzenie wieku domeny jest prostym procesem. Istnieje wiele narzędzi dostępnych w Internecie, które mogą pomogą w szybkim dotarciu do tej informacji. 

Sprawdzenie wieku domeny jest łatwe i możliwe dzięki wielu dostępnym narzędziom online. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na sprawdzenie wieku domeny:

  • Narzędzia dla webmasterów Google – wpisz adres strony w wyszukiwarce Google i przejdź do sekcji „Narzędzia dla webmasterów”. Tam możesz znaleźć informacje o dacie rejestracji i wieku domeny.
  • Krajowy Rejestr Domen, który posiada bazę WHOIS. Wejdź na stronę, wpisz interesujący Cię adres, a otrzymasz informacje o tym, czy dana domena jest aktywna, kto jest jej właścicielem oraz kiedy została utworzona i kiedy kończy się okres rozliczeniowy wynajmu danego adresu internetowego.
  • Narzędzia SEO, takie jak SEMrush czy Ahrefs – po wpisaniu adresu domeny, narzędzie pokazuje informacje o dacie rejestracji i wieku domeny, a także inne ważne dla pozycjonowania informacje, takie jak liczba linków i słowa kluczowe.

Czy wiek domeny ma znaczenie dla SEO?

Jak już wspomniałem, wiek domeny to tylko jeden z wielu czynników, które uwzględniają wyszukiwarki podczas ustalania rankingu stron internetowych. Chociaż starsze domeny mogą cieszyć się lepszą reputacją i być bardziej zaufane przez użytkowników, to nie oznacza to koniecznie, że zawsze zajmują wyższe pozycje na stronach wyników wyszukiwania.

Wyszukiwarka Google stale aktualizuje swoje algorytmy, aby zapewnić użytkownikom najbardziej trafne i przydatne wyniki. Oznacza to, że nawet jeśli strona ma starszą domenę, niekoniecznie będzie zajmować wyższe pozycje na stronach wyników wyszukiwania, jeśli jej treść nie będzie trafna lub aktualna.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Ponadto, nowsze domeny mogą również zajmować wyższe pozycje na stronach wyników wyszukiwania, jeśli mają wysokiej jakości zawartość i silny profil odnośników zwrotnych. Oznacza to, że choć wiek domeny może wpłynąć na SEO, nie jest to jedyny czynnik i nie powinien być jedynym celem Twoich działań optymalizacyjnych.

Nie tylko wiek domeny: jak wybrać domenę pod pozycjonowanie?

Wiesz już, jak sprawdzić wiek domeny, ale nie tylko to ma wpływ na pozycjonowanie. Wybór odpowiedniej domeny pod względem SEO ma kluczowe znaczenie dla sukcesu strony internetowej. Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze dobrej domeny. Po pierwsze, warto wybrać krótką i łatwą do zapamiętania nazwę domeny. Im prostsza i bardziej intuicyjna, tym łatwiej będzie ją zapamiętać i wpisywać.

Po drugie, domena powinna być związana z tematyką strony i, jeśli to możliwe i naturalne, zawierać istotne słowa kluczowe. To pomoże w lepszym pozycjonowaniu strony w wynikach wyszukiwania.

Po trzecie, unikaj używania znaków specjalnych czy liczb w nazwie domeny, które mogą sprawiać trudności w jej odczytywaniu i zapamiętywaniu.

Dodatkowo, warto sprawdzić dostępność domeny w różnych rozszerzeniach, takich jak .com, .pl, .eu itp., aby zapewnić spójność i ochronę marki.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru domeny, zaleca się również sprawdzenie jej historii i reputacji, aby uniknąć domen związanych z niechcianą działalnością w przeszłości. Wybór dobrej domeny pod SEO to ważny krok w budowaniu widoczności i sukcesu strony internetowej.

Podsumowanie

Choć wiek domeny może wpłynąć na SEO, to nie jest to jedyny czynnik, który uwzględniają wyszukiwarki podczas rankingu stron internetowych. Ważne jest, aby skupić się na tworzeniu wysokiej jakości serwisu www, pełnego treści, które są trafne i aktualne – np. za pomocą artykułów eksperckich, a nie tylko na wieku swojej domeny.

Jeśli chcesz poprawić efekty pozycjonowania swojej strony internetowej – skontaktuj się ze mną, zajmuję się tym od niemal 10 lat i chętnie wykorzystam swoje doświadczenie, by wesprzeć Twój biznes.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Reklama dźwignią handlu! Nauczę Cię marketingu

Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Zostaw swoje dane poniżej, a pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

315977612_133284296183432_325541034877877358_n

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.