Przez Zieliński Jerzy

Content marketing – artykuł specjalistyczny

Ale po co mi w sumie ten copywriter? – takie pytanie zadaje sobie wiele osób prowadzących swoje sklepy i strony internetowe. W końcu treści można kupić na giełdzie, stworzyć przez AI, skopiować ze strony producenta, a w ostateczności zlecić stażyście. Ale czy na pewno i czy w ten sposób da się stworzyć wartościowy artykuł specjalistyczny? To najprostsza droga do niskiej jakości treści, problemów z pozycjonowaniem strony i duplikatów, które Google bardzo szybko wykrywa. W rzeczywistości content marketing, jak każda gałąź marketingu, finalnie ma zwiększać sprzedaż. W jaki sposób? Między innymi budując wizerunek eksperta w branży, a tutaj podstawą jest dobry artykuł specjalistyczny. Tylko jak go napisać? 

Nie masz czasu na samodzielnie pisanie treści? Chcesz zlecić opiekę nad Twoim contentem profesjonalistom? Skontaktuj się ze mną!

Jaki powinien być artykuł specjalistyczny?

Dobry artykuł specjalistyczny powinien spełniać przynajmniej 5 podstawowych warunków:

  1. Konkretny temat – w specjalistycznych tekstach nie ma miejsca na ogólne zestawienia i informacje, które doskonale zna każdy, kto choć trochę zna się na Twojej branży. Taki tekst powinien być interesujący dla osób, które znają się na Twojej dziedzinie, ponieważ to w ich oczach chcesz budować wizerunek eksperta. Sprawdza się np. przedstawienie rozwiązania konkretnego problemu, innowacji czy case study.
  2. Uporządkowany – artykuł specjalistyczny powinien być mniej swobodny niż np. standardowy tekst blogowy. Najlepiej, jeśli dostosujesz się do tradycyjnej formy wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Lepiej nie nadużywać też dygresji.
  3. Wyczerpujący – tekst powinien wyczerpująco opisywać konkretne zagadnienie czy pojawiające się w tytule pytanie.
  4. Sprawdzone źródła – taki artykuł rzadko kiedy da się napisać z głowy, nawet jeśli postanowisz zrezygnować z usług copywritera i stworzyć go samodzielnie. Każdą informację najlepiej weryfikować co najmniej w dwóch źródłach.
  5. Interesujący – liczy się nie tylko merytoryka, ale też forma. Chociaż artykuł specjalistyczny z założenia jest dość sztywny, warto dać go komuś do sprawdzenia, czy tekst po prostu dobrze się czyta.
artykuł specjalistyczny przykład case study
Przykład artykułu specjalistycznego – case study
https://kopras.pl/wp-content/uploads/2022/09/01b.pdf

Po co Ci artykuł specjalistyczny?

Pisanie artykułów specjalistycznych to skuteczny sposób, żeby budować Twój wizerunek eksperta w branży, a co za tym idzie – wzbudzać zaufanie potencjalnych klientów i zachęcać ich do skorzystania z Twoich usług. Regularne prowadzenie bloga na stronie i zamieszczanie tam wartościowych treści sprawia, że przestajesz być anonimowy, a użytkownicy zdecydowanie chętniej wybierają marki, w których widzą człowieka, a nie tylko logo.  Według statystyk stworzonych przez Content Marketing Institute, 67% marketerów zauważa, że content zwiększa liczbę leadów, a 72% – że pomaga edukować odbiorców. Edukowanie użytkowników może brzmieć protekcjonalnie, ale w rzeczywistości jest korzyścią nie tylko dla nich, ale też dla Ciebie. Zwiększanie wiedzy potencjalnych klientów pomoże Ci np. uzasadnić, dlaczego nie chcesz zaproponować konkretnej usługi w niższej cenie.

Czy artykuły specjalistyczne powinno się pisać samemu?

Żeby zbudować wizerunek eksperta oczywiście trzeba dostarczać treści naprawdę wysokiej jakości. Świetnym rozwiązaniem jest pisanie ich samodzielnie, w końcu to Ty jesteś ekspertem w swojej branży. Niestety właścicielom firm zazwyczaj brakuje czasu, aby tworzyć content na stronę. Nie każdy ma też tzw. lekkie pióro, bo wiedza merytoryczna to jedno, ale ubranie jej w słowa to drugie. Alternatywnym wyjściem jest zatrudnienie copywritera, ponieważ dobry specjalista zna się nie tylko na umieszczaniu w tekstach słów kluczowych, ale też jest w stanie zrobić research na praktycznie każdy temat. Jak jednak wybrać właściwego copywritera, żeby treści naprawdę były dobrą reklamą Twojej marki?

O czym pamiętać, zanim zamówisz artykuł specjalistyczny?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście zatrudnienie copywritera, który specjalizuje się w Twojej dziedzinie np. ma wykształcenie w tym kierunku. Dobry copywriter informuje potencjalnych klientów, w jakich branżach czuje się najlepiej. Jeżeli jednak działasz w dość hermetycznej branży, może pojawić się problem z wyborem copywritera znającego doskonale Twoją dziedzinę. W takiej sytuacji możesz np. wybrać agencję zajmującą się content marketingiem, ponieważ w większości agencji pracuje więcej niż 1 copywriter, dlatego moce przerobowe są większe niż w wypadku freelancerów.

Po drugie: przygotuj brief. Im więcej informacji podasz copywriterowi, tym łatwiej będzie mu napisać taki tekst, jakiego oczekujesz. Warto wypisać, co powinno znaleźć się w artykule, podać szacowaną długość, a jeśli masz taką możliwość – nawet zaproponować rzetelne źródła. W briefie warto umieścić wszystko, co copywriter powinien wiedzieć. Dla Ciebie, jako eksperta, może wydawać się to oczywiste, ale warto podpowiedzieć, co wyróżnia Twoją firmę na rynku, jaka jest Twoja grupa docelowa, najczęstsze wątpliwości klientów itp. Wiadomo, że to zajmuje czas, ale za to pozwala uniknąć większości błędów, a poprawki znacznie spowalniają pracę i wydłużają oczekiwanie na gotowy tekst.

No dobrze, ale ile to będzie kosztować? Artykuły eksperckie i specjalistyczne zazwyczaj kosztują od 100 złotych netto za 1000 zzs wzwyż. Wynika to przede wszystkim z czasu, który trzeba poświęcić na stworzenie takiego tekstu. Samo pisanie to tylko niewielka część pracy, ponieważ czasochłonny jest przede wszystkim research.

Nie dzielisz się swoją wiedzą z potencjalnymi klientami? To spory błąd! Zależy Ci na treściach, które naprawdę zwiększą sprzedaż? Odezwij się do mnie, razem z moim zespołem zajmę się contentem na Twoją stronę!

Dodaj komentarz.