Przez Zieliński Jerzy

System aukcyjny Google Ads – jak działa?

System aukcyjny Google Ads umożliwia reklamowanie swojego biznesu w wyszukiwarce Google oraz na innych witrynach i aplikacjach partnerskich Google. Jednym z najważniejszych elementów systemu reklamowego Google Ads jest aukcja reklamowa, która określa, które reklamy będą wyświetlane i w jakiej kolejności. W tym artykule przyglądam się bliżej temu, jak działa system aukcyjny w Google Ads.

Działanie systemu aukcyjnego Google Ads

System aukcyjny w Google Ads działa na zasadzie automatycznego przetwarzania ofert reklamowych. Każda aukcja reklamowa rozpoczyna się, gdy użytkownik wprowadza zapytanie do wyszukiwarki Google. Google następnie sprawdza, jakie reklamy są dopasowane do wprowadzonego zapytania i uruchamia aukcję reklamową.

Bądź na bieżąco ze zmianami w Google Ads!
Zapisz się do newslettera

Podczas aukcji Google Ads system ocenia wiele czynników, aby określić, które reklamy zostaną wyświetlone i w jakiej kolejności – nie wszystkie reklamy, które przeszły weryfikację, wezmą udział w aukcji, tylko te, które spełnią określone kryteria.

Ocena jakości

Ocena jakości to jeden z najważniejszych czynników, które wpływają na to, które reklamy zostaną wyświetlone i w jakiej kolejności. Ocena jakości to wskaźnik, który Google Ads przypisuje do każdej reklamy. Składa się na nią kilka elementów, takich jak jakość treści reklamy, trafność słów kluczowych, jakość strony docelowej, wskaźnik klikalności i inne czynniki związane z doświadczeniem użytkownika.

Cena oferty

Cena oferty to inny ważny czynnik, który wpływa na to, które reklamy zostaną wyświetlone i w jakiej kolejności. Cena oferty to kwota, którą reklamodawca jest gotów zapłacić za kliknięcie w jego reklamę. Wartość ta jest określana indywidualnie przez każdego reklamodawcę.

Wynik aukcji

Po przeprowadzeniu oceny jakości i ustaleniu ceny oferty, Google Ads oblicza wynik aukcji dla każdej reklamy. Wynik aukcji określa pozycję reklamy w wynikach wyszukiwania Google oraz na innych stronach i aplikacjach partnerskich Google.

Reklamy, które uzyskują wyższe wyniki aukcji, zwykle zajmują wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Jednak warto zauważyć, że nie zawsze reklama z najwyższym wynikiem aukcji zostanie wyświetlona jako pierwsza, ponieważ wiele czynników może wpłynąć na to, które reklamy zostaną wyświetlone w danym momencie. Na przykład, jeśli użytkownik szuka informacji o konkretnym produkcie, reklama, która jest bardziej trafna i skłoni użytkownika do kliknięcia w nią, może zostać wyświetlona przed reklamą z wyższym wynikiem aukcji.

Co to jest koszt kliknięcia?

Koszt kliknięcia to kwota, którą reklamodawca zapłaci za każde kliknięcie w jego reklamę. Wartość ta jest ustalana indywidualnie przez każdego reklamodawcę i zależy od konkurencyjności rynku i innych czynników. Koszt kliknięcia może się różnić w zależności od słów kluczowych, na które reklama jest ukierunkowana.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Warto zauważyć, że koszt kliknięcia nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na wynik aukcji i pozycję reklamy w wynikach wyszukiwania. Reklama z wyższą oceną jakości i bardziej trafnymi słowami kluczowymi może uzyskać wyższy wynik aukcji i zajmować wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, nawet jeśli jej koszt kliknięcia jest niższy.

Podsumowanie – System aukcyjny Google Ads

Aukcja reklamowa w Google Ads jest procesem automatycznego przetwarzania ofert reklamowych, który określa, które reklamy zostaną wyświetlone i w jakiej kolejności. To system aukcyjny w Google Ads zapewnia, że reklamy wyświetlane są tylko tym użytkownikom, którzy są zainteresowani danymi produktami lub usługami, a reklamodawcy mają szansę na efektywną reklamę swojego biznesu.

Potrzebujesz wsparcia? Wiem jak poprowadzić kampanię Google Ads, by przynosiła prawdziwe zyski. Skontaktuj się ze mną!

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Reklama dźwignią handlu! Nauczę Cię marketingu

Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Zostaw swoje dane poniżej, a pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

315977612_133284296183432_325541034877877358_n

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.