Przez Zieliński Jerzy

Ile kosztuje Google Ads?

Jednym z plusów kampanii Google Ads jest kontrola nad budżetem. Trudno więc z góry określić, ile kosztuje Google Ads, ponieważ masz nad tym kontrolę. Jeżeli jednak nie chcesz inwestować w Adsy więcej niż kilkadziesiąt – kilkaset złotych, trzeba liczyć się z faktem, że w aukcjach zostaniesz przelicytowany przez reklamodawców z większymi budżetami. Dzięki temu zarządzeniu Google Ads, cena to jednak nie koszt, ale inwestycja w większą sprzedaż. Jeśli chcesz żeby Twoimi Adsami zajął się mój zespół, skontaktuj się ze mną!

Google Ads – cena na start

Wiadomo, że początkujący przedsiębiorcy obawiają się (lub po prostu nie są w stanie) inwestować tysięcy w kampanię. Weź jednak pod uwagę, że początek to czas na testy. Im więcej informacji zbierzemy, tym lepiej będzie można potem zoptymalizować reklamy. Jeżeli kampania będzie miała zbyt niski budżet, reklamy będą zbyt rzadko się wyświetlać, a przez to kampania w fazie uczenia nie zbierze wielu danych. Zaczynając z Google Ads, cena nie powinna być niższa od 1000 złotych.

W zależności od konkurencyjności branży, polecam zaczynać co najmniej z budżetem od 1000 do 3000 złotych na Google Ads. Ceny oczywiście różnią się w zależności od branży. Jeśli interesuje Cię, ile kosztuje Google AdWords i chcesz zacząć z jak najniższym budżetem, warto zastanowić się nad kampaniami lokalnymi, zamiast reklamą na całą Polskę.

Pamiętaj, że to inwestycja, a nie wydatek – po uruchomieniu kampania zaczyna działać natychmiast, dlatego szybko pojawiają się efekty w postaci większej sprzedaży, liczby zapytań itp. Kluczowa jest analiza takich wskaźników, jak ROI i ROAS, dzięki którym dowiesz się, jakie są zwroty z wydatków na reklamę. Nie wiesz, jak je obliczać? Zajrzyj do poprzednich artykułów lub odezwij się do mnie – moi Klienci dostają przejrzyste raporty z efektami kampanii Google Ads. Ceny są więc poparte wynikami.

Z agencją czy samodzielnie – jak inwestować w Adsy? 

Początkujące osoby, które starają się prowadzić kampanię jak najtaniej, bardzo często nie chcą współpracować z agencją, tylko robić reklamy samodzielnie. Fakt, ile kosztuje reklama w Google, to jednak tylko początek, ponieważ najważniejsza jest skuteczność. Płacenie za kiepsko zrobione reklamy to to tylko pozorne ograniczenie kosztów, ponieważ przepalony budżet to czysta strata.

Oczywiście jest to jakiś sposób na oszczędność, ale wszystko ma plusy i minusy związane z optymalizacją Google Ads. Ile kosztuje takie rozwiązanie to pierwsza kwestia, ale warto też realnie ocenić swoje umiejętności i ilość wolnego czasu. Na takie rozwiązanie decydują się raczej przedsiębiorcy, którzy mają do dyspozycji bardzo niski budżet i nie oferują zbyt szerokiego asortymentu produktów lub usług. Jeżeli wybierzesz u agencji lub freelancera pakiet Google Ads, cennik obejmuje nie tylko budżet, ale też obsługę kampanii.

Za to powierzenie reklam specjaliście daje też sporo korzyści, głównie:

  • Lepsze wykorzystanie budżetu – osoba, która ma co najmniej kilka lat doświadczenia w Adsach, będzie lepiej zarządzać kampanią, niż ktoś, kto dopiero uczy się z tutoriali i kursów.
  • Oszczędność czasu – osoby prowadzące większe firmy, zazwyczaj po prostu nie mają na czasu na samodzielne tworzenie i optymalizowanie kampanii.
  • Błędy kosztują – błędy i przeoczenia (np. zapomnienie o wyłączeniu kampanii, ustalenie złego budżetu) mogą sporo kosztować. Jeśli nie chcesz brać takiej odpowiedzialności na swoją głowę lepiej nie decyduj się na samodzielne prowadzenie Google Ads. Cena prowadzenia kampanii przez specjalistę nie wynika z samego stworzenia i uruchomienia kampanii, ale przede wszystkim jej późniejszej analizy i ciągłej optymalizacji.

Ostateczna decyzja oczywiście należy do Ciebie, ale jeśli nie możesz sobie pozwolić na codzienne kontrolowanie kampanii – zamiast pozwalać jej żyć własnym życiem, bardziej opłaci Ci się outsourcing. Może się okazać, że samodzielnie prowadząc kampanie Google Ads, cennik stanie się jeszcze wyższy, ponieważ będziesz popełniać błędy i przepalać budżet.

Google Ads – cennik obsługi 

Powiedzmy, że możesz przeznaczyć minimum 1000-3000 złotych na pierwszą kampanię Google Ads. Cena obejmuje jednak również obsługę – zarówno freelancer, jak i pracownik agencji poświęca czas na tworzenie i optymalizację Twojej kampanii, dlatego cennik uwzględnia jego wynagrodzenie. Budżet reklamowy to tylko pieniądze, które Google Ads pobierze z Twojej karty za kliknięcia w reklamy. Ile jednak trzeba zapłacić za obsługę konta? Oczywiście to zależy od agencji, ale zazwyczaj ceny zaczynają się od 600-800 złotych.

Jeżeli zapytasz znanej agencji, ile kosztuje reklama w Google, cena prawdopodobnie będzie wyższa niż u wykonawców, którzy jeszcze nie wyrobili sobie takiej renomy. Co miesiąc powinieneś dostawać raport skuteczności, dlatego sam ocenisz, czy inwestycja w Adsy prowadzone przez profesjonalistę się opłaca. Jeśli chodzi o kampanie Google Ads, cennik obsługi może być bardzo zróżnicowany. Przed wyborem specjalisty warto sprawdzić opinie i referencje, aby nie przepłacić za opiekę osoby, która nie może poprzeć swojej wiedzy żadnymi dowodami.

Ile kosztuje Google Ads? – rozliczenia

Google Ads wykorzystuje tzw. płatności automatyczne – podczas zakładania konta trzeba podać dane karty kredytowej lub automatycznej. Google zazwyczaj pobiera opłatę za kliknięcia raz w miesiącu (w wybranym dniu lub kiedy przekroczony zostanie ustalony próg płatności (jeśli ustalisz np. 800 zł, opłata będzie pobierana zawsze, kiedy koszt kliknięć przekroczy tę sumę). Możesz też od razu przelać większą sumę na konto Google Ads.

Częstą wątpliwością są rozbieżności w płatnościach pobranych z karty oraz fakturze, którą znajdziesz w sekcji Narzędzia i ustawienia > Płatności > Dokumenty.

ile kosztuje google ads faktury

Jeżeli np. karta jest obciążana w połowie miesiąca, pobierana z konta kwota będzie obejmować drugą połowę jednego miesiąca i pierwszą połowę drugiego. W fakturze wystawionej za miesiąc kalendarzowy mogą więc pojawić się różnice. Jeśli masz wątpliwości i chcesz sprawdzić transakcje z całego miesiąca, wejdź w sekcję Narzędzia i ustawienia > Płatności > Transakcje. 

ile kosztuje google ads transakcje

Zastanawiasz się, jaki budżet będzie odpowiedni właśnie w Twojej branży? Szukasz rzetelnych informacji ile kosztuje Google Ads? Odezwij się do mnie – przeanalizuję konkurencję i podpowiem Ci, ile potrzebujesz, żeby Twoje reklamy się wyświetlały.

Dodaj komentarz.