Przez Zieliński Jerzy

ROI i ROAS

ROI i ROAS to w Google Ads kluczowe wskaźniki skuteczności kampanii. Kluczowe, ponieważ dotyczą kwestii finansowych. Chcesz mieć pewność, że reklama faktycznie przynosi zyski? Poznaj ROI i ROAS. 

ROAS Google Ads

ROAS (Return on Advertising Spend) to przychód wygenerowany przez budżet wykorzystany na kampanię reklamową. Dzięki niemu określasz, jaki przychód wypracowała każda złotówka włożona w reklamę w Google. Pamiętaj jednak – jest to przychód, nie uwzględnia marży czy realnych kosztów sprzedaży.

ROAS = przychód/koszt*100%

Jeśli korzystasz z Google Analytics 4 dane odnośnie ROAS znajdziesz w zakładce “Raporty”. Musisz w sekcji “Pozyskanie” wybrać raport kampanii Google Ads – “Zwrot z nakładów na reklamę”. Wykorzystać możesz również raporty niestandardowe, które znajdziesz w zakładce “Eksploracje”.

Natomiast w Google Ads, dane na temat wskaźnika ROAS znajdziesz w kolumnie „Wartość konwersji/koszt”.  

ROI Google Ads

Bardziej szczegółowych danych dostarcza ROI (Return On Investment) – bezwzględna opłacalność kampanii. To szczególnie ważny wskaźnik dla przedsiębiorców inwestujących w reklamę. 

ROI = zysk netto/koszt*100%

Do obliczenia ROI trzeba znać dane o wszystkich kosztach związanych ze sprzedażą – od kosztu produkcji, przez koszty pracy, magazynowania, po marżę.

Bądź na bieżąco ze zmianami w Google Ads!
Zapisz się do newslettera

ROAS i ROI – jak je obliczyć?

Poznałeś wzory na ROAS i ROI, ale oczywiście nie musisz niczego liczyć ręcznie. Odpowiednia konfiguracja kampanii Google Ads załatwi sprawę, dzięki niej zyskasz raporty i bieżący dostęp do danych. To one pozwolą wyciągnąć wnioski i poprowadzić kampanię reklamową tak, by przynosiła jak najwięcej zysków. Możesz bazować na automatycznych strategiach ustalania stawek kampanii, np. na minimalnej i automatycznej wartości ROAS. Jednak nic nie zastąpi racjonalnego spojrzenia na dane kampanii i wprowadzania zmian w ustawieniach, które przyczynią się do optymalizacji kampanii. 

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Jak poprawić ROI i ROAS?

Recepta na dobre wartości wskaźników skuteczności kampanii kręci się wokół tego, co ważne dla sukcesu reklamy w Google Ads. Ważne jest umiejętne przygotowanie kampanii, nadzór nad nią, jej ciągła optymalizacja. Kilka z elementów, które warto poprawić jako pierwsze, dla poprawienia ROI i ROAS to 

  • stosowanie wykluczających słów kluczowych;
  • dopracowanie strony docelowej, na którą trafiają klienci;
  • optymalizacja stawek, budżetów oraz regularna kontrola, czy parametry konwersji są na dobrym poziomie.

Podsumowując – jeżeli zależy Ci na dobrych wartościach ROAS i ROI, warto postawić na optymalizację i właściwą konfigurację kampanii Google Ads.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Green Stone Group
Ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32 

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Reklama dźwignią handlu! Nauczę Cię marketingu

Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Zostaw swoje dane poniżej, a pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Zyskaj 20% tańsze reklamy Google Ads

315977612_133284296183432_325541034877877358_n

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.