Przez Zieliński Jerzy

ROI i ROAS

ROI i ROAS to w Google Ads kluczowe wskaźniki skuteczności kampanii. Kluczowe, ponieważ dotyczą kwestii finansowych. Chcesz mieć pewność, że reklama faktycznie przynosi zyski? Poznaj ROI i ROAS. 

ROAS Google Ads

ROAS (Return on Advertising Spend) to przychód wygenerowany przez budżet wykorzystany na kampanię reklamową. Dzięki niemu określasz, jaki przychód wypracowała każda złotówka włożona w reklamę w Google. Pamiętaj jednak – jest to przychód, nie uwzględnia marży czy realnych kosztów sprzedaży.

ROAS = przychód/koszt*100%

Jeśli korzystasz z Google Analytics 4 dane odnośnie ROAS znajdziesz w zakładce “Raporty”. Musisz w sekcji “Pozyskanie” wybrać raport kampanii Google Ads – “Zwrot z nakładów na reklamę”. Wykorzystać możesz również raporty niestandardowe, które znajdziesz w zakładce “Eksploracje”.

Natomiast w Google Ads, dane na temat wskaźnika ROAS znajdziesz w kolumnie „Wartość konwersji/koszt”.  

ROI Google Ads

Bardziej szczegółowych danych dostarcza ROI (Return On Investment) – bezwzględna opłacalność kampanii. To szczególnie ważny wskaźnik dla przedsiębiorców inwestujących w reklamę. 

ROI = zysk netto/koszt*100%

Do obliczenia ROI trzeba znać dane o wszystkich kosztach związanych ze sprzedażą – od kosztu produkcji, przez koszty pracy, magazynowania, po marżę.

ROAS i ROI – jak je obliczyć?

Poznałeś wzory na ROAS i ROI, ale oczywiście nie musisz niczego liczyć ręcznie. Odpowiednia konfiguracja kampanii Google Ads załatwi sprawę, dzięki niej zyskasz raporty i bieżący dostęp do danych. To one pozwolą wyciągnąć wnioski i poprowadzić kampanię reklamową tak, by przynosiła jak najwięcej zysków. Możesz bazować na automatycznych strategiach ustalania stawek kampanii, np. na minimalnej i automatycznej wartości ROAS. Jednak nic nie zastąpi racjonalnego spojrzenia na dane kampanii i wprowadzania zmian w ustawieniach, które przyczynią się do optymalizacji kampanii. 

Jak poprawić ROI i ROAS?

Recepta na dobre wartości wskaźników skuteczności kampanii kręci się wokół tego, co ważne dla sukcesu reklamy w Google Ads. Ważne jest umiejętne przygotowanie kampanii, nadzór nad nią, jej ciągła optymalizacja. Kilka z elementów, które warto poprawić jako pierwsze, dla poprawienia ROI i ROAS to 

  • stosowanie wykluczających słów kluczowych;
  • dopracowanie strony docelowej, na którą trafiają klienci;
  • optymalizacja stawek, budżetów oraz regularna kontrola, czy parametry konwersji są na dobrym poziomie.

Podsumowując – jeżeli zależy Ci na dobrych wartościach ROAS i ROI, warto postawić na optymalizację i właściwą konfigurację kampanii Google Ads.

Potrzebujesz pomocy w tym zakresie? Jestem do dyspozycji, czekam na Twój kontakt!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)