Przez Zieliński Jerzy

Pozycjonowanie czy Google Ads? 6 różnic

Rozważania, co wybrać – pozycjonowanie czy Google Ads, to rozterka dotykająca przede wszystkim tych, którzy stoją na początku swojej drogi związanej z e-commercem. Dobrym sygnałem jest to, że takie rozważanie w ogóle podejmujesz! Bo to znak, że masz świadomość, iż bez inwestycji w pozyskanie ruchu z wyszukiwarki nie ma szans na dobre wyniki sprzedażowe i sukces działalności w sieci. Wyjaśniam podstawowe różnice między SEO i Ads. Przeczytaj, żeby wybrać to, co dobre dla Twojego biznesu.  

Czym różnią się pozycjonowanie i Google Ads?

Aby wyeksponować różnicy między powyższymi zacznę od tego, co łączy pozycjonowanie i Google Ads. Oba działania dotyczą promocji strony internetowej w wyszukiwarce Google. Przedsiębiorcy sięgają po nie po to, by pokazać swoje strony internetowe i sklepy online, by przyciągnąć do nich jak najwięcej klientów, którzy przecież tłumnie wyszukują wszelkich produktów i usług właśnie w najpopularniejszej na świecie wyszukiwarce.

W przypadku obu tych form reklamy jest istotny element wspólny – dobra, bogata w wartościowe treści i użyteczna dla klientów strona internetowa. Googlowi zawsze chodziło o to, by pokazywać użytkownikom wyszukiwarki takie wyniki, które są dla nich przydatne i realnie odpowiadają na ich potrzeby. Dlatego zarówno w pozycjonowaniu, jak i w Google Ads, by osiągnąć sukces potrzebna jest strona internetowa, którą Google będzie chciał pokazywać użytkownikom wyszukiwarki, czyli Twoim potencjalnym klientom.   

Wreszcie o różnicach, które pomogą zdecydować – pozycjonowanie czy Google Ads:

  • Pozycjonowanie dotyczy działań, konkretnie prac na stronie internetowej i poza nią, które mają doprowadzić do osiągnięcia wysokich pozycji w organicznych wynikach pozycjonowania. chodzi o takie dostosowanie strony www do wymagań Google, by roboty wyszukiwarki zaindeksowały ją na dobrych pozycjach, w które najczęściej klikają użytkownicy wyszukiwarki. 
wyniki organiczne – wypracowane przez pozycjonowanie
  • Google Ads to płatna forma reklamy w wyszukiwarce, polegająca na tym, że płacisz Googlowi za każde kliknięcie w Twoją reklamę, którego dokona użytkownik wyszukiwarki. Wpłacając do Google budżet “na kliknięcia”, od razu po skonfigurowaniu kampanii zyskujesz obecność w wynikach wyszukiwania w bardzo dobrze eksponowanym dla klientów miejscu.
źródło: Google.pl – wyniki sponsorowane – reklama Google Ads
  • W kampaniach Google Ads masz widoczność od razu, w pozycjonowaniu musisz na nią poczekać, czasami miesiące lub w najbardziej konkurencyjnych branżach nawet lata.
  • W Google Ads płacisz za każde kliknięcie w link Twojej reklamy – w najbardziej konkurencyjnych branżach to nawet kilkadziesiąt złotych za każde wejście potencjalnego klienta na Twoją stronę www. W pozycjonowaniu ponosisz koszt inwestycji w stronę internetową, jej optymalizację, co zazwyczaj rozkłada się na dłuży czas prac nad stroną. 
  • Pozycjonowanie dotyczy najczęściej wypracowywania widoczności na ograniczoną ilość wybranych wyrażeń kluczowych (choć odchodzi się od takiego podejścia na rzecz szerokiego pozycjonowania, na jak najwięcej wyrażeń związanych z branżą i zawartością strony www). Natomiast Kampanię Ads można ustawić w taki sposób, by reklama była widoczna na bardzo dużo określeń, choć oczywiście to wiąże się z potrzebą inwestowania w kliknięcia bardzo dużych budżetów. 
  • Pozycjonowanie zakłada osiągnięcie wysokich pozycji i utrzymanie ich przez długi czas, czyli uzyskanie stałej widoczności na konkretne wyrażenia kluczowe. W Google Ads reklama widoczna jest wtedy, gdy w Google jest przeznaczony na nią budżet. Można zarządzać nią elastycznie – włączać i wyłączać w zależności od sezonu czy dostępności przerobowych w danym czasie. 

Jeżeli chcesz bardziej dogłębnie wgryźć się w powyższe zagadnienia sięgnij po mój kompleksowy poradnik pozycjonowania i szczegółowy tutorial GoogleAds.

Co wybrać – pozycjonowanie czy Google Ads?

To zależy. Od specyfiki biznesu, założonych do osiągnięcia celów, budżetu przeznaczonego na pozyskanie nowych klientów z wyszukiwarki. Najszybszym sposobem na skuteczną reklamę jest Google Ads, rewelacyjnie sprawdza się w przypadku działalności typowo sezonowych i daje więcej możliwości niż reklama w samej wyszukiwarce (np. remarketing, kampanie banerowe w sieci partnerskiej Google, reklamy video na YouTube). Jednak pozycjonowanie daje bardziej stałe efekty, zapewnia nieograniczoną widoczność dla potencjalnych klientów, a firmy z dobrymi pozycjami w wynikach organicznych wzbudzają zaufanie i kreują wizerunek lidera branży. 

Dlatego co wybrać? Pozycjonowanie czy Ads? Idealnym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch działań marketingowych.Da się to zrobić tak, by nie zrujnować firmowego budżetu na marketing i jednocześnie osiągnąć maksimum korzyści z dobrej widoczności firmy w sieci. 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ułatwiłem Tobie podjęcie decyzji, w którą formę reklamy zainwestować. Jeżeli jednak potrzebujesz głębszej analizy, odnoszącej się bezpośrednio do Twojej branży i specyfiki działalności – odezwij się do mnie, chętnie wesprę Cię w biznesowych decyzjach i doradzę jakie działania będą najbardziej opłacalne w przypadku Twojej działalności. Zachęcam do kontaktu!    

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)