Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.
Rozważania, co wybrać – pozycjonowanie czy Google Ads, to rozterka dotykająca przede wszystkim tych, którzy stoją na początku swojej drogi związanej z e-commercem. Dobrym sygnałem jest to, że takie rozważanie w ogóle podejmujesz! Bo to znak, że masz świadomość, iż bez inwestycji w pozyskanie ruchu z wyszukiwarki nie ma szans na dobre wyniki sprzedażowe i sukces działalności w sieci. Wyjaśniam podstawowe różnice między SEO i Ads. Przeczytaj, żeby wybrać to, co dobre dla Twojego biznesu.
Spis treści
Czym różnią się pozycjonowanie i Google Ads?
Aby wyeksponować różnicy między powyższymi zacznę od tego, co łączy pozycjonowanie i Google Ads. Oba działania dotyczą promocji strony internetowej w wyszukiwarce Google. Przedsiębiorcy sięgają po nie po to, by pokazać swoje strony internetowe i sklepy online, by przyciągnąć do nich jak najwięcej klientów, którzy przecież tłumnie wyszukują wszelkich produktów i usług właśnie w najpopularniejszej na świecie wyszukiwarce.
W przypadku obu tych form reklamy jest istotny element wspólny – dobra, bogata w wartościowe treści i użyteczna dla klientów strona internetowa. Googlowi zawsze chodziło o to, by pokazywać użytkownikom wyszukiwarki takie wyniki, które są dla nich przydatne i realnie odpowiadają na ich potrzeby. Dlatego zarówno w pozycjonowaniu, jak i w Google Ads, by osiągnąć sukces potrzebna jest strona internetowa, którą Google będzie chciał pokazywać użytkownikom wyszukiwarki, czyli Twoim potencjalnym klientom.
Zapisz się po wsparcie w e-commerce!
Zapisz się do newslettera
Wreszcie o różnicach, które pomogą zdecydować – pozycjonowanie czy Google Ads:
Pozycjonowanie dotyczy działań, konkretnie prac na stronie internetowej i poza nią, które mają doprowadzić do osiągnięcia wysokich pozycji w organicznych wynikach pozycjonowania. chodzi o takie dostosowanie strony www do wymagań Google, by roboty wyszukiwarki zaindeksowały ją na dobrych pozycjach, w które najczęściej klikają użytkownicy wyszukiwarki.
wyniki organiczne – wypracowane przez pozycjonowanie
Google Ads to płatna forma reklamy w wyszukiwarce, polegająca na tym, że płacisz Googlowi za każde kliknięcie w Twoją reklamę, którego dokona użytkownik wyszukiwarki. Wpłacając do Google budżet “na kliknięcia”, od razu po skonfigurowaniu kampanii zyskujesz obecność w wynikach wyszukiwania w bardzo dobrze eksponowanym dla klientów miejscu.
źródło: Google.pl – wyniki sponsorowane – reklama Google Ads
W kampaniach Google Ads masz widoczność od razu, w pozycjonowaniu musisz na nią poczekać, czasami miesiące lub w najbardziej konkurencyjnych branżach nawet lata.
W Google Ads płacisz za każde kliknięcie w link Twojej reklamy – w najbardziej konkurencyjnych branżach to nawet kilkadziesiąt złotych za każde wejście potencjalnego klienta na Twoją stronę www. W pozycjonowaniu ponosisz koszt inwestycji w stronę internetową, jej optymalizację, co zazwyczaj rozkłada się na dłuży czas prac nad stroną.
Pozycjonowanie dotyczy najczęściej wypracowywania widoczności na ograniczoną ilość wybranych wyrażeń kluczowych (choć odchodzi się od takiego podejścia na rzecz szerokiego pozycjonowania, na jak najwięcej wyrażeń związanych z branżą i zawartością strony www). Natomiast Kampanię Ads można ustawić w taki sposób, by reklama była widoczna na bardzo dużo określeń, choć oczywiście to wiąże się z potrzebą inwestowania w kliknięcia bardzo dużych budżetów.
Pozycjonowanie zakłada osiągnięcie wysokich pozycji i utrzymanie ich przez długi czas, czyli uzyskanie stałej widoczności na konkretne wyrażenia kluczowe. W Google Ads reklama widoczna jest wtedy, gdy w Google jest przeznaczony na nią budżet. Można zarządzać nią elastycznie – włączać i wyłączać w zależności od sezonu czy dostępności przerobowych w danym czasie.
To zależy. Od specyfiki biznesu, założonych do osiągnięcia celów, budżetu przeznaczonego na pozyskanie nowych klientów z wyszukiwarki. Najszybszym sposobem na skuteczną reklamę jest Google Ads, rewelacyjnie sprawdza się w przypadku działalności typowo sezonowych i daje więcej możliwości niż reklama w samej wyszukiwarce (np. remarketing, kampanie banerowe w sieci partnerskiej Google, reklamy video na YouTube). Jednak pozycjonowanie daje bardziej stałe efekty, zapewnia nieograniczoną widoczność dla potencjalnych klientów, a firmy z dobrymi pozycjami w wynikach organicznych wzbudzają zaufanie i kreują wizerunek lidera branży.
Dlatego co wybrać? Pozycjonowanie czy Ads? Idealnym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch działań marketingowych.Da się to zrobić tak, by nie zrujnować firmowego budżetu na marketing i jednocześnie osiągnąć maksimum korzyści z dobrej widoczności firmy w sieci.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że ułatwiłem Tobie podjęcie decyzji, w którą formę reklamy zainwestować. Jeżeli jednak potrzebujesz głębszej analizy, odnoszącej się bezpośrednio do Twojej branży i specyfiki działalności – odezwij się do mnie, chętnie wesprę Cię w biznesowych decyzjach i doradzę jakie działania będą najbardziej opłacalne w przypadku Twojej działalności. Zachęcam do kontaktu!
O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.
Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.