Przez Zieliński Jerzy

Bounce rate – jak zmniejszyć współczynnik odrzuceń

Bounce rate, czyli właśnie współczynnik odrzuceń, to wskaźnik ważny dla działających w e-commerce. Dlaczego? Bo informuje, ilu użytkowników opuściło stronę internetową zaraz po wejściu na nią. Dane te mobilizują do podejmowania działań, które pomogą użytkowników zatrzymać i przekonać do bycia Twoimi klientami. W tekście poniżej znajdziesz więcej szczegółów na temat bounce rate, dowiesz się też jak zmniejszyć współczynnik odrzuceń. Zapraszam!  

Bounce rate – co to jest?

Bounce rate to jeden z kluczowych wskaźników efektywności (KPI) kampani marketingowych. Jeżeli chcesz poznać inne, już o nich pisałem w artykule o KPI. Definicja określa, że współczynnik odrzuceń to ilość wizyt na stronie internetowej, które zakończyły się na jednej podstronie, którą użytkownik szybko opuścił

Jak obliczyć współczynnik odrzuceń?

Wzór do obliczenia bounce rate wygląda następująco:

współczynnik odrzuceń = odrzucone sesje/wszystkie sesje x 100%

Możesz go monitorować za pomocą Google Analyticsa, który obliczy go automatycznie.

Jak analizować bounce rate?

Analizując współczynnik odrzuceń warto pamiętać, że na jego wysokość wpływają indywidualne uwarunkowania związane z działalnością i charakterem kampanii marketingowej. I tak, jeżeli strona jest one page lub landing page to przecież wszystkie odwiedziny kończą się po odwiedzeniu jednej podstrony, i mimo, że współczynnik odrzuceń wynosi tu 100%, i tak możesz osiągać satysfakcjonujące wyniki ze swojej kampanii. Wszystko dlatego, że landing page spełnia swoje zadania i użytkownicy podejmują oczekiwaną przez Ciebie akcję, np. zapisują się do newslettera. Oto zmienne, które warto wziąć pod uwagę analizując współczynnik odrzuceń:

  • konstrukcja strony www
  • specyfika branży, w której prowadzona jest działalność
  • czas trwania każdej sesji 

Pamiętaj, aby współczynnik odrzuceń analizować odrębnie dla każdej podstrony. 

Współczynnik odrzuceń – jaki powinien być?

Już wiesz, że bounce rate zależy od wielu czynników, dlatego trudno wskazywać wartości, które miałyby zastosowanie i odniesienie dla wszystkich branż i działalności. Przyjmuje się, że w przypadku e-commerce pożądanym poziomem jest współczynnik odrzuceń mieszczący się pomiędzy 30 a 50%. Oczywiście, im niższy współczynnik odrzuceń, tym lepiej. Jednak jeżeli rejestrujesz wartość mniejszą niż 20%, upatruj takiego wyniku w błędzie śledzenia lub złym zaimplementowaniu kodu śledzącego. 

Jak zmniejszyć współczynnik odrzuceń?

Jeżeli informacje na temat tego czym jest bounce rate motywuje Cię do jego analizy, na pewno zainteresują Cię również gotowe sposoby na obniżenie współczynnika odrzuceń. Najcenniejsze rady dotyczą samych zmian na stronie www, jeśli nad nią popracujesz zyskasz nie tylko obniżenie współczynnika odrzuceń, ale przede wszystkim większą przychylność wśród klientów.

  1. Zadbaj o krótki czas ładowania się strony

To kluczowy parametr decydujący o tym, czy użytkownik będzie zagłębiał się w Twoją stronę i ofertę. Klienci są coraz mniej cierpliwi i do wyboru mają inne strony internetowe czy sklepy online z podobną ofertą. Nie ryzykuj, że znudzą się długim ładowaniem strony.

  1. Dopracuj jakość strony ze szczególnym uwzględnieniem dobrych praktyk UX. 

Wygląd strony oraz jej funkcjonalność to podstawowe elementy decydujące o czasie, który użytkownik – klient spędzi na Twojej stronie www. Potrzebujesz przejrzystości, uporządkowania i intuicyjnego menu. 

  1. Pamiętaj o dostosowaniu strony do urządzeń mobilnych. 

Już teraz mają one bardzo duży udział w rynku e-commerce, a będzie jeszcze lepiej. Zadbaj o tych klientów, którzy trafiają na stronę przeglądając ją za pomocą smartfona. Strona powinna m.in. dopasowywać się do różnych rozdzielczości, mieć przyciski wygodne do wybrania na niewielkim ekranie smartfona. 

  1. Zamieść CTA w odpowiednich miejscach.

Powinny pojawiać się tam, gdzie najczęściej kieruje się wzrok i uwaga użytkowników Twojej strony. Pamiętaj, że to wezwania do działania przybliżają klientów do realizacji celów, które sobie założyłeś.  

źródło: allegro.pl

  1. Dostosuj przekaz swojej strony do grupy docelowej.

Na pewno wiesz do jakich klientów chcesz trafić, dlatego postaw na przekaz ukierunkowany na odpowiednią kategorię wiekową, płeć czy specyfikę odbiorcy. Pisz językiem adekwatnym dla tej grupy, tylko tak zachęcisz do zgłębiania strony www.  

  1. Informuj klientów – niech Twoja strona mówi wszystko czego potrzebują do podjęcia decyzji zakupowej.

Sprzyjają temu wyczerpujące opisy, dostęp do oceny produktów przez dotychczasowych klientów, możliwość różnych opcji płatności i dostawy. 

  1. Uprość wszystko co się da.

Udostępnij opcję zakupów bez konieczności rejestracji, nie przesadzaj z wyskakującymi okienkami. Niech klient ma prostą drogę do informacji i koszyka, aby zakupy w Twoim sklepie były bezproblemowe. 

Bounce rate – podsumowanie

Współczynnik odrzuceń to zagadnienie złożone, bo z jednej strony może powiedzieć wiele o Twojej stronie i klientach, z drugiej natomiast wpływ na niego ma tak wiele czynników, że należy zachować szczególną ostrożność przy analizowaniu go. Jednak na pewno warto zainteresować się nim, bo zbyt wysoki może zwiastować problemy, utrudniające uzyskanie satysfakcjonujących zysków. Skontaktuj się ze mną, jeżeli masz jakiekolwiek trudności z wysokim współczynnikiem odrzuceń – pomogę w analizie, lokalizacji problemu i doradzę, jak wyjść z trudnej sytuacji. 

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)