Chcesz zarabiać na prowadzeniu kampanii Google Ads dla klientów? Kilkoma kontami Google Ads najwygodniej zarządza się z poziomu Google Ads Manager. Zebrałem w jednym miejscu wszystko, co na początek warto wiedzieć o takim koncie, ale jeśli będziesz mieć jakieś wątpliwości lub trudności – po prostu skontaktuj się ze mną.
Jak działa konto menedżera Google Ads?
Google Ads Manager przydaje się przede wszystkim agencjom i freelancerom, którzy tworzą i optymalizują kampanie dla swoich klientów. Korzystają z niego również reklamodawcy używający więcej niż jednego konta Google Ads. Do jednego adresu e-mail można przypisać maksymalnie 20 kont Google Ads, dlatego jeśli chcesz prowadzić ich więcej – musisz założyć konto Menedżera Google Ads. Jak działa i dlaczego warto to zrobić? Manager będzie Ci potrzebny również, jeśli chcesz się rozliczać za reklamy na podstawie fakturowania miesięcznego.
Bądź na bieżąco ze zmianami w Google Ads!
Zapisz się do newslettera
Menedżer kont Google to oddzielne, nadrzędne konto, do którego możesz podłączać istniejące i nowe konta Google Ads, a nawet inne konta Google Ads Manager. Podłączone konto zawsze możesz też odłączyć.
Jeżeli masz dostęp do kampanii klienta za pomocą menadżera, możesz edytować kampanie i monitorować skuteczność reklam. Klient może też przydzielić Ci uprawnienia właściciela.
Tworzenie konta Google Ads Manager krok po kroku
Chcesz zarządzać wszystkimi wieloma kontami Google Ads w jednym miejscu? Jeśli tak, na początek wejdź na stronę Google Ads Manager. Na stronie głównej wybierz Utwórz konto menedżera. Tego samego adresu e-mail możesz użyć maksymalnie na 20 kontach (w tym kontach menedżera), jeśli przekroczysz limit – na tego maila już się nie zarejestrujesz. Jeżeli jesteś zalogowany na swoim koncie Google – Manager Google Ads automatycznie będzie próbował założyć konto na Twój e-mail.
Następnie wybierz nazwę swojego konta np. nazwę firmy, imię i nazwisko – to ją będą widzieć klienci. Trzeba też wybrać, do jakiego celu ma Ci posłużyć menedżer kont Google: do zarządzania własnymi kontami czy kontami innych osób. Trzeba też wybrać podstawowe informacje, takie jak kraj, strefa czasowa oraz waluta, której będziesz używać do rozliczeń.
Następnie kliknij Wyświetl swoje konto – możesz zaczynać wykorzystywać Google Ads Manager.
Nowo utworzone konto menedżera Google Ads jest puste, dlatego trzeba do niego podłączyć konta, które prowadzisz. Wystarczy, że w sekcji Połącz inne konta (opcjonalnie), wkleisz identyfikatory kont klientów (po jednym w wierszu), a następnie klikniesz Gotowe.
Jak korzystać z menedżera kont Google?
Konto Google Ads Manager daje sporo możliwości, które warto poznać. Są tutaj dostępne 4 główne sekcje.
Przegląd
Podobnie, jak w przypadku zwyczajnego konta Google Ads, tutaj znajdziesz podsumowanie skuteczności kampanii Twoich klientów. Możesz tutaj zajrzeć do trzech różnych kart:
- Konta – tutaj znajdziesz 5 najmniej i najbardziej skutecznych kont.
- Urządzenia – porównasz skuteczność dla różnego rodzaju urządzeń.
- Dzień i godzina – sprawdzisz, jak dzień tygodnia i godzina wpływają na skuteczność kampanii.
Rekomendacje
W jednym miejscu pojawiają się rekomendacje dla wszystkich kont. Jeżeli kampanie są nowe, możliwe że nie masz jeszcze żadnych rekomendacji – pojawią się z czasem. Rekomendacje będą Ci przypominać o dobrych praktykach Google Ads, dzięki którym zwiększysz CTR czy lepiej wykorzystasz budżet. Wskazówki mogą dotyczyć np. dodania objaśnień do reklam czy usunięcia zbędnych słów kluczowych.
Gotowy na rozwój?
Konta
Z sekcji Konta możesz przejść m.in. do zakładek Skuteczność, Budżety i Powiadomienia.
W Skuteczności możesz sprawdzić głównie średni koszt, średni CPC czy liczbę kliknięć.
Przydatną sekcją są Budżety, ponieważ możesz kontrolować finanse zarządzanych przez siebie kont w jednym miejscu. W górnym segmencie znajdują się informacje na temat wyczerpanych budżetów i niekompletnych konfiguracji – warto to sprawdzić, żeby uniknąć przerw w działaniu kampanii. Możesz tutaj też podejrzeć inne ważne informacje np.:
- Budżet konta – limit wydatków dla konta klienta,
- Pozostały budżet konta – kwota do wydania, która została Ci z budżetu klienta,
- Łączne budżety dzienne – suma budżetów dziennych we wszystkich aktywnych kampaniach,
- Stan budżetu – niekompletny (budżet jest niekompletny lub konfiguracja płatności nie została zakończona), wyczerpany (budżet wyczerpał się przed datą zakończenia), zakończony (w dniu zakończenia budżet stał się nieaktywny), przyszły (budżet stanie się aktywny w dniu rozpoczęcia).
W Powiadomieniach w jednym miejscu znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące obsługiwanych przez Ciebie kont. Powiadomienia są związane przede wszystkim z:
- Płatnościami (odrzucenie lub upływ ważności karty kredytowej/debetowej),
- Słowami kluczowymi i reklamami (odrzucone reklamy, słowa kluczowe o niskiej skuteczności),
- Kampaniach (kampanie zakończone lub dobiegające końca),
- Budżetem (koniec ważności lub wyczerpanie budżetu),
- Konta (np. konta nieaktywne z powodu niepełnych informacji).
Kampanie
W sekcji Kampanie możesz nie tylko śledzić aktywne kampanie i wprowadzać w nich zmiany, ale też tworzyć nowe kampanie. Da się tutaj zmieniać stan (aktywna, wstrzymana, usunięta), budżet i nazwy istniejących kampanii. Pamiętaj jednak, że kopiowanie i wklejanie reklam czy wybór strategii ustalania stawek są dostępne na indywidualnym koncie Google Ads.
Kiedy przyda się Menedżer Kont Google?
Założenie konta Menedżera Google jest konieczne w przypadku, gdy chcesz zarządzać wieloma kontami reklamowymi w ramach jednego konta. Menedżer kont Google ułatwia pracę, dlatego wykorzystują je:
- Agencje reklamowe: przy zarządzeniu kampaniami reklamowymi dla wielu klientów, korzystanie z konta Menedżera Google ułatwia zarządzanie i monitorowanie wszystkich kont w jednym miejscu. Możesz przypisać uprawnienia dostępu dla poszczególnych klientów i uprościć sobie raportowanie.
- Firmy z wieloma brandami lub oddziałami: jeśli firma prowadzi kilka brandów lub ma kilka oddziałów, które wymagają niezależnego zarządzania kampaniami reklamowymi, konto Menedżera Google umożliwia łatwe zarządzanie wszystkimi kontami w jednym miejscu, zapewniając jednocześnie wygodne rozdzielenie uprawnień i danych, żeby dbać o bezpieczeństwo danych.
- Działy marketingu: jeżeli w Twojej firmie różne osoby lub zespoły są odpowiedzialne za różne kampanie reklamowe, założenie konta Menedżera Google ułatwia współpracę i koordynację działań. Można przypisywać uprawnienia i śledzić postęp kampanii w jednym miejscu.
Menedżer kont Google zapewnia wygodne narzędzia i funkcje do zarządzania wieloma kontami reklamowymi. Jeśli spełniasz którekolwiek z powyższych kryteriów, warto rozważyć założenie konta Menedżera Google w celu lepszego zarządzania i optymalizacji swoich kampanii reklamowych.
Masz problem ze swoim kontem menedżera? Skontaktuj się ze mną – podpowiem, co warto zrobić, żeby łatwiej zarządzać kontami klientów.