Przez Zieliński Jerzy

Google Ads Manager – jak działa konto menadżera?

Chcesz zarabiać na prowadzeniu kampanii Google Ads dla klientów? Kilkoma kontami Google Ads najwygodniej zarządza się z poziomu Google Ads Manager. Zebrałem w  jednym miejscu wszystko, co na początek warto wiedzieć o takim koncie, ale jeśli będziesz mieć jakieś wątpliwości lub trudności – po prostu skontaktuj się ze mną.

Jak działa konto menedżera Google Ads?

Google Ads Manager przydaje się przede wszystkim agencjom i freelancerom, którzy tworzą i optymalizują kampanie dla swoich klientów. Korzystają z niego również reklamodawcy używający więcej niż jednego konta Google Ads. Do jednego adresu e-mail można przypisać maksymalnie 20 kont Google Ads, dlatego jeśli chcesz prowadzić ich więcej – musisz założyć konto Menedżera Google Ads. Jak działa i dlaczego warto to zrobić? Manager będzie Ci potrzebny również, jeśli chcesz się rozliczać za reklamy na podstawie fakturowania miesięcznego.

Menedżer kont Google to oddzielne, nadrzędne konto, do którego możesz podłączać istniejące i nowe konta Google Ads, a nawet inne konta Google Ads Manager. Podłączone konto zawsze możesz też odłączyć.

Jeżeli masz dostęp do kampanii klienta za pomocą menadżera, możesz edytować kampanie i monitorować skuteczność reklam. Klient może też przydzielić Ci uprawnienia właściciela.

Tworzenie konta Google Ads Manager krok po kroku

Chcesz zarządzać wszystkimi wieloma kontami Google Ads w jednym miejscu? Jeśli tak, na początek wejdź na stronę Google Ads Manager. Na stronie głównej wybierz Utwórz konto menedżera. Tego samego adresu e-mail możesz użyć maksymalnie na 20 kontach (w tym kontach menedżera), jeśli przekroczysz limit – na tego maila już się nie zarejestrujesz. Jeżeli jesteś zalogowany na swoim koncie Google – Manager Google Ads automatycznie będzie próbował założyć konto na Twój e-mail.

google ads manager tworzenie konta

Następnie wybierz nazwę swojego konta np. nazwę firmy, imię i nazwisko – to ją będą widzieć klienci. Trzeba też wybrać, do jakiego celu ma Ci posłużyć menedżer kont Google: do zarządzania własnymi kontami czy kontami innych osób. Trzeba też wybrać podstawowe informacje, takie jak kraj, strefa czasowa oraz waluta, której będziesz używać do rozliczeń. 

google ads manager zakładanie

Następnie kliknij Wyświetl swoje konto – możesz zaczynać wykorzystywać Google Ads Manager.

konto google ads manager

Nowo utworzone konto menedżera Google Ads jest puste, dlatego trzeba do niego podłączyć konta, które prowadzisz. Wystarczy, że w sekcji Połącz inne konta (opcjonalnie), wkleisz identyfikatory kont klientów (po jednym w wierszu), a następnie klikniesz Gotowe.

Jak korzystać z menedżera kont Google?

Konto Google Ads Manager daje sporo możliwości, które warto poznać. Są tutaj dostępne 4 główne sekcje.

Przegląd

Podobnie, jak w przypadku zwyczajnego konta Google Ads, tutaj znajdziesz podsumowanie skuteczności kampanii Twoich klientów. Możesz tutaj zajrzeć do trzech różnych kart:

 • Konta – tutaj znajdziesz 5 najmniej i najbardziej skutecznych kont.
 • Urządzenia – porównasz skuteczność dla różnego rodzaju urządzeń.
 • Dzień i godzina – sprawdzisz, jak dzień tygodnia i godzina wpływają na skuteczność kampanii.

Rekomendacje

W jednym miejscu pojawiają się rekomendacje dla wszystkich kont. Jeżeli kampanie są nowe, możliwe że nie masz jeszcze żadnych rekomendacji – pojawią się z czasem. Rekomendacje będą Ci przypominać o dobrych praktykach Google Ads, dzięki którym zwiększysz CTR czy lepiej wykorzystasz budżet. Wskazówki mogą dotyczyć np. dodania objaśnień do reklam czy usunięcia zbędnych słów kluczowych.

Konta

Z sekcji Konta możesz przejść m.in. do zakładek Skuteczność, Budżety i Powiadomienia.

W Skuteczności możesz sprawdzić głównie średni koszt, średni CPC czy liczbę kliknięć.

Przydatną sekcją są Budżety, ponieważ możesz kontrolować finanse zarządzanych przez siebie kont w jednym miejscu. W górnym segmencie znajdują się informacje na temat wyczerpanych budżetów i niekompletnych konfiguracji – warto to sprawdzić, żeby uniknąć przerw w działaniu kampanii. Możesz tutaj też podejrzeć inne ważne informacje np.:

 • Budżet konta – limit wydatków dla konta klienta,
 • Pozostały budżet konta – kwota do wydania, która została Ci z budżetu klienta,
 • Łączne budżety dzienne – suma budżetów dziennych we wszystkich aktywnych kampaniach,
 • Stan budżetu – niekompletny (budżet jest niekompletny lub konfiguracja płatności nie została zakończona), wyczerpany (budżet wyczerpał się przed datą zakończenia), zakończony (w dniu zakończenia budżet stał się nieaktywny), przyszły (budżet stanie się aktywny w dniu rozpoczęcia).

W Powiadomieniach w jednym miejscu znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące obsługiwanych przez Ciebie kont. Powiadomienia są związane przede wszystkim z:

 • Płatnościami (odrzucenie lub upływ ważności karty kredytowej/debetowej),
 • Słowami kluczowymi i reklamami (odrzucone reklamy, słowa kluczowe o niskiej skuteczności),
 • Kampaniach (kampanie zakończone lub dobiegające końca),
 • Budżetem (koniec ważności lub wyczerpanie budżetu),
 • Konta (np. konta nieaktywne z powodu niepełnych informacji).
powiadomienia google ads manager

Kampanie

W sekcji Kampanie możesz nie tylko śledzić aktywne kampanie i wprowadzać w nich zmiany, ale też tworzyć nowe kampanie. Da się tutaj zmieniać stan (aktywna, wstrzymana, usunięta), budżet i nazwy istniejących kampanii. Pamiętaj jednak, że kopiowanie i wklejanie reklam czy wybór strategii ustalania stawek są dostępne na indywidualnym koncie Google Ads. 

Kiedy przyda się Menedżer Kont Google?

Założenie konta Menedżera Google jest konieczne w przypadku, gdy chcesz zarządzać wieloma kontami reklamowymi w ramach jednego konta. Menedżer kont Google ułatwia pracę, dlatego wykorzystują je:

 • Agencje reklamowe: przy zarządzeniu kampaniami reklamowymi dla wielu klientów, korzystanie z konta Menedżera Google ułatwia zarządzanie i monitorowanie wszystkich kont w jednym miejscu. Możesz przypisać uprawnienia dostępu dla poszczególnych klientów i uprościć sobie raportowanie.
 • Firmy z wieloma brandami lub oddziałami: jeśli firma prowadzi kilka brandów lub ma kilka oddziałów, które wymagają niezależnego zarządzania kampaniami reklamowymi, konto Menedżera Google umożliwia łatwe zarządzanie wszystkimi kontami w jednym miejscu, zapewniając jednocześnie wygodne rozdzielenie uprawnień i danych, żeby dbać o bezpieczeństwo danych.
 • Działy marketingu: jeżeli w Twojej firmie różne osoby lub zespoły są odpowiedzialne za różne kampanie reklamowe, założenie konta Menedżera Google ułatwia współpracę i koordynację działań. Można przypisywać uprawnienia i śledzić postęp kampanii w jednym miejscu.

Menedżer kont Google zapewnia wygodne narzędzia i funkcje do zarządzania wieloma kontami reklamowymi. Jeśli spełniasz którekolwiek z powyższych kryteriów, warto rozważyć założenie konta Menedżera Google w celu lepszego zarządzania i optymalizacji swoich kampanii reklamowych.

Masz problem ze swoim kontem menedżera? Skontaktuj się ze mną – podpowiem, co warto zrobić, żeby łatwiej zarządzać kontami klientów.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)