Przez Zieliński Jerzy

Feed produktowy Shoper

Żeby uruchomić kampanię produktową Google Ads potrzebujesz feedu produktowego – Google musi mieć skąd czerpać informacje o Twoich produktach. Przygotowałem krótki przewodnik, jak stworzyć i wgrać feed produktowy Shoper. Jeśli będziesz mieć jakieś trudności, po prostu skontaktuj się ze mną.  

Jak krok po kroku stworzyć plik produktowy na Shoperze?

Feed produktowy można stworzyć na wiele sposobów, zarówno mniej i bardziej zaawansowanych technicznie. W dużych sklepach oczywiście nie robi się tego ręcznie, bo zajmowałoby to zbyt wiele czasu.

Żeby stworzyć plik produktowy, trzeba zintegrować Shopera z Google Merchant Center. Podczas zakładania konta na GMC, należy podać nazwę firmy, dostępne opcje płatności, a następnie zaakceptować regulamin. Potem możesz podać adres, numer telefonu oraz adres URL witryny. Oczywiście, żeby Google Merchant Center mogło połączyć się z Twoim sklepem, trzeba wybrać metodę weryfikacji. Masz do wyboru 3 możliwości:

  • Konto Google Analytics,
  • Menedżera Tagów,
  • Dodanie tagu HTML do Twojej witryny.

Jeżeli wybierzesz tę ostatnią opcję, Google poda Ci metatag, który powinieneś umieścić w sekcji <head> swojej witryny. Wklejenie tagu w Shoperze nie jest trudne. Wystarczy, że wejdziesz w sekcję Dodatki i integracje > Integracje własne, a następnie wkleisz tag w sekcji <head>, czyli nagłówku strony:

feed produktowy shoper tag

Następnie możesz wrócić na konto Google Merchant Center i wybrać opcję Zweryfikuj URL. Jeżeli Twoja witryna ma status Zweryfikowany, to znaczy, że wszystko poszło dobrze. Warto pamiętać, że nie można zweryfikować nieaktywnego sklepu. Sprawdź, czy Twój sklep jest włączony w zakładce Ustawienia > Ogólne > Nazwa i status sklepu. 

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Kolejnym krokiem jest (wreszcie!) stworzenie pliku produktowego. Na koncie Google Merchant Center wejdź w sekcję Produkty > Utwórz plik danych o produktach. Następnie upewnij się, że masz ustawiony odpowiedni kraj, język oraz zaznaczoną opcję wybierania miejsca docelowego reklam w Google. Następnie wybierz nazwę pliku produktowego (grunt, żeby była zrozumiała dla Ciebie). Trzeba też określić, jaką metodę przesyłania plików wybierasz (najpopularniejszą jest Zaplanowane pobieranie.

Kiedy przejdziesz do sekcji Konfiguracja, trzeba uzupełnić sekcję adres URL. Tutaj trzeba wkleić link do wtyczki, którą znajdziesz w Shoperze w sekcji Zwiększaj sprzedaż > Porównywarki cen > Google Product Search:

feed produktowy shoper wtyczka

Pamiętaj też, żeby włączyć aktywność:

feed produktowy shoper aktywność

W Google Merchant Center trzeba też wybrać, jak często i o której godzinie ma aktualizować się feed produktowy. Następnie możesz potwierdzić całą operację, klikając Utwórz kanał. Pobieranie uruchomi się zgodnie z wybranym przez Ciebie harmonogramem. Jeśli chcesz zrobić to natychmiast, w GMC wejdź w sekcję Pliki danych, kliknij w swój feed i wybierz Pobierz teraz.

To już! Jeżeli zrobisz wszystko zgodnie z tymi wskazówkami, nie powinno być problemu z uruchomieniem kampanii Google Shopping. Coś nie działa? Nie do końca wiesz, jak sprzedawać przez Google Zakupy? Skontaktuj się ze mną!

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

315977612_133284296183432_325541034877877358_n

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.