Przez Zieliński Jerzy

Kampania produktowa Google Ads

Kampania produktowa Google Ads to inaczej kampania PLA – Product Listing Ads. To rodzaj kampanii, którą możesz zrealizować w wyszukiwarce lub w sieci. Nazywa się produktową, ponieważ w odróżnieniu od standardowej reklamy tekstowej, klient przy wyświetleniu reklamy od razu widzi Twój produkt – w formie zdjęcia i z ceną

Dlaczego warto zrobić reklamę produktową w Google Shopping?

Przede wszystkim dlatego, że stanowi rewelacyjne źródło klientów dla sklepów internetowych i stacjonarnych. Najważniejsze korzyści wynikające z realizacji dobrej kampanii produktowej w wynikach wyszukiwania Google to: 

  • dotarcie do klientów świadomych i nastawionych na zakup. Jeżeli Twoja reklama pokazuje zdjęcie produktu i jego cenę, zwiększasz szansę na sprzedaż. W reklamę produktową w sieci wyszukiwania klika ten klient, który już mógł ocenić chociażby to, czy stać go na Twoje produkty. Właśnie dzięki temu, kampania produktowa Google Ads ma największą szansę na zwiększenie sprzedaży w sklepach internetowych, znacznie większą niż reklamy tekstowe czy reklamy w sieci reklamowej Google.
  • zasięg reklamy – większy niż w przypadku kampanii tekstowej w sieci wyszukiwania. W kampanii PLA kilka Twoich produktów może wyświetlać się jednocześnie na pierwszej stronie wyników wyszukiwania w Google.
  • dostęp do zaawansowanych raportów – Google Shopping daje dostęp m.in. analizy porównawczej, dzięki której zyskasz też dane o swojej konkurencji. 

Kampanie produktowe – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów kampanii produktowych, z których można skorzystać w ramach systemu Google Ads, aby promować grupy produktów online. Oto najpopularniejsze z nich:

  1. Standardowe kampanie produktowe (Shopping Ads): To podstawowy rodzaj kampanii produktowych, w którym reklamy są wyświetlane w sieci wyszukiwania Google oraz w innych miejscach na platformie Google, takich jak Google Shopping. Reklamy zawierają zdjęcie produktu, tytuł, cenę i nazwę sprzedawcy.
  2. Kampanie DSA (Dynamic Search Ads): Kampanie produktowe DSA automatycznie generują reklamy na podstawie zawartości strony internetowej reklamodawcy. Algorytmy Google analizują treść witryny i dopasowują reklamy do zapytań użytkowników, co pozwala na dynamiczne i aktualne wyświetlanie produktów.
  3. Kampanie Smart Shopping: Inteligentna kampania produktowa to zaawansowana forma reklam produktowych, w której algorytmy sztucznej inteligencji Google automatycznie optymalizują wyświetlanie reklam na różnych platformach, takich jak Google Search, Google Display Network, YouTube oraz Gmail. Inteligentna kapania produktowa wykorzystuje dane z wielu kanałów, aby zoptymalizować wydajność reklam i zwiększyć liczbę konwersji. Kampanie te korzystają również z automatycznych strategii ustalania stawek. Wybierając inteligentną kampanię produktową wybierasz najprostszy sposób na dotarcie do potencjalnych klientów.
  4. Kampanie remarketingowe dla produktów: Kampanie produktowe remarketingowe pozwalają na docieranie do użytkowników, którzy wcześniej odwiedzili stronę internetową lub sklep online reklamodawcy, ale nie dokonali zakupu. Reklamy produktowe wyświetlane są tym użytkownikom na różnych platformach w sieci reklamowej Google, przypominając im o produktach, które wcześniej przeglądali. To zwiększa szanse na to, że potencjalny klient stanie się realnym.
  5. Kampanie lokalne dla produktów: Jeśli prowadzisz sklep stacjonarny lub oferujesz usługi lokalne, kampanie lokalne dla produktów mogą być skutecznym sposobem na promowanie Twoich produktów w określonym obszarze geograficznym. Reklamy wyświetlane są użytkownikom w pobliżu Twojego sklepu, zachęcając ich do odwiedzenia lokalizacji stacjonarnej lub skorzystania z usług na miejscu.

Każdy rodzaj kampanii produktowych ma swoje zalety i odpowiednie zastosowanie w zależności od celów biznesowych i charakteru prowadzonej działalności. Dlatego warto dobrze poznać każdy z tych rodzajów i dostosować strategię reklamową do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Kampania produktowa – od czego zacząć pracę?

Do uruchomienia kampani PLA potrzebne jest spełnienie 3 warunków:

  1. stworzenie konta GMC
  2. połączenie konta GMC z kontem Google Ads
  3. wprowadzenie pliku produktowego 

Prowadzisz już kampanię produktową? Zobacz, jak ją zoptymalizować:

Co to jest Google Merchant Center?

Google Merchant Center to narzędzie stworzone przez Google, które umożliwia sprzedawcom przesyłanie danych produktowych do Google, aby promować swoje produkty w różnych usługach Google, takich jak Google Shopping, Google Ads oraz w niektórych wersjach wyszukiwarki Google. Jest to platforma, która umożliwia sprzedawcom zarządzanie informacjami o swoich produktach oraz monitorowanie ich wydajności w reklamach Google. Dlaczego potrzebujesz konta Google Merchant Center? Żeby skonfigurować kampanię produktową i dotrzeć do potencjalnych klientów!

Główne funkcje Google Merchant Center obejmują działania, które wspierają kampanie produktowe i czynią je bardziej dochodowymi:

  1. Przesyłanie danych produktowych: Umożliwia przesyłanie informacji o produktach, niezbędnych do kampanii produktowej, takich jak nazwa, opis, cena, obrazki, dostępność, identyfikatory produktów (GTIN, MPN, UPC) i wiele innych do Google, aby były wykorzystane w reklamach produktowych.
  2. Zarządzanie danymi produktowymi: Pozwala sprzedawcom zarządzać danymi produktowymi, dodawać nowe produkty, aktualizować informacje o produktach, usuwać nieaktualne produkty i kontrolować ich status w Google. Dzięki temu reklama produktowa może być lepiej zarządzana i bardziej skuteczna.
  3. Monitorowanie wydajności reklam: Umożliwia śledzenie wydajności reklam produktowych, takich jak liczba wyświetleń, kliknięć, konwersji, kosztów oraz wskaźniki efektywności reklam (ROAS, ROI), co pozwala na ocenę skuteczności, jaką ma kampania produktowa.
  4. Tworzenie promocji produktowych: Zapewnia możliwość tworzenia promocji produktowych, ofert specjalnych i rabatów, które są wyświetlane w reklamach produktowych, aby przyciągnąć uwagę klientów i zwiększyć sprzedaż.
  5. Integracja z Google Ads: Umożliwia integrację danych produktowych z kontem Google Ads, co pozwala na wykorzystanie ich w różnych typach kampanii reklamowych, takich jak kampanie produktowe, dynamiczne reklamy wyszukiwania, remarketing i wiele innych.

Jak skonfigurować Google Merchant Center?

GMC to narzędzie do tworzenia reklam produktowych. Wykonaj poniższe kroki, żeby je skonfigurować. 

  1. Na początek załóż konto Google Merchant Center.
  2. Połącz konto Google Ads z nowo utworzonym kontem GMC.
  3. Dokonaj weryfikacji firmy w GMC. Trzeba tu podać kilka danych o firmie, a także zweryfikować je za pomocą kodu przesyłanego na numer telefonu.
  4. Zweryfikuj swoją witrynę w GMC, najlepiej poprzez dodanie specjalnego tagu HTML w kodzie źródłowym strony internetowej.
  5. Skonfiguruj opcje dostawy. Jednym z elementów tego punktu jest podanie kosztów dostawy, koniecznie zbieżnych z informacjami podanymi na stronie internetowej.
  6. Określ politykę zwrotów. Google oczekuje konkretnych informacji na ten temat.
  7. Uruchom opcję korzystania z reklam produktowych, która umożliwi promowanie Twoich produktów.
  8. Zapoznaj się z zasadami związanymi z zamieszczeniem opinii i je zatwierdź.

Jak stworzyć plik produktowy do kampanii PLA?

Plik produktowy to nic innego jak lista produktów z Twojego sklepu internetowego. Jej przygotowanie jest konieczne, aby rozpocząć produktową kampanię reklamową. Jak stworzyć taki plik produktowy? Przede wszystkim zgodnie ze specyfikacją Google. Warto więcej zajrzeć na stronę supportu Google Merchant Center. Polecam przyjrzeć się wskazaniom dotyczącym produktów i tekstów, które dyskwalifikują możliwość przeprowadzenia kampanii. Poświęcisz co najwyżej chwilę, a na pewno unikniesz problemów. Google nie dopuszcza do kampanii produktowej m.in. podróbek, produktów niebezpiecznych i takich, które umożliwiają nieuczciwe zachowanie. 

Gdy już wiesz, czy i co możesz reklamować w kampanii produktowej zdecyduj jaki format pliku przygotujesz – plik może być stworzony ręcznie lub generowany automatycznie w formacie .txt lub .xml. Pamiętaj, że produkty, które chcesz promować muszą posiadać określone przez Google atrybuty, to one warunkują, czy reklama będzie wyświetlana.

Po więcej szczegółowych danych i instruktaży zaglądaj do moich filmików i kolejnych wpisów! 

Dodaj komentarz.