Przez Zieliński Jerzy

Co to jest kampania produktowa?

Kampania produktowa Google Ads to inaczej kampania PLA – Product Listing Ads. To rodzaj kampanii, którą możesz zrealizować w wyszukiwarce lub w sieci. Nazywa się produktową, ponieważ w odróżnieniu od standardowej reklamy tekstowej, klient przy wyświetleniu reklamy od razu widzi Twój produkt – w formie zdjęcia i z ceną

Dlaczego warto zrobić reklamę produktową w Google Shopping?

Przede wszystkim dlatego, że stanowi rewelacyjne źródło klientów dla sklepów internetowych i stacjonarnych. Najważniejsze korzyści wynikające z realizacji dobrej kampaniii produktowej to: 

 • dotarcie do klientów świadomych i nastawionych na zakup. Jeżeli Twoja reklama pokazuje zdjęcie produktu i jego cenę, zwiększasz szansę na sprzedaż. W reklamę produktową klika ten klient, który już mógł ocenić chociażby to, czy stać go na Twoje produkty.
 • zasięg reklamy – większy niż w przypadku kampanii tekstowej. W kampani PLA kilka Twoich produktów może wyświetlać się jednocześnie na pierwszej stronie wyników wyszukiwania w Google.
 • dostęp do zaawansowanych raportów – m.in. analizy porównawczej, dzięki której zyskasz też dane o swojej konkurencji. 

Kampania produktowa – od czego zacząć pracę?

Do uruchomienia kampani PLA potrzebne jest spełnienie 3 warunków:

 1. stworzenie konta GMC
 2. połączenie konta GMC z kontem Google Ads
 3. wprowadzenie pliku produktowego 

Prowadzisz już kampanię produktową? Zobacz, jak ją zoptymalizować:

Co to jest i jak skonfigurować Google Merchant Center?

GMC to narzędzie do tworzenia reklam produktowych. Wykonaj poniższe kroki, żeby je skonfigurować. 

 1. Na początek załóż konto Google Merchant Center.
 2. Połącz konto Google Ads z nowo utworzonym kontem GMC.
 3. Dokonaj weryfikacji firmy w GMC. Trzeba tu podać kilka danych o firmie, a także zweryfikować je za pomocą kodu przesyłanego na numer telefonu.
 4. Zweryfikuj swoją witrynę w GMC, najlepiej poprzez dodanie specjalnego tagu HTML w kodzie źródłowym strony internetowej.
 5. Skonfiguruj opcje dostawy. Jednym z elementów tego punktu jest podanie kosztów dostawy, koniecznie zbieżnych z informacjami podanymi na stronie internetowej.
 6. Określ politykę zwrotów. Google oczekuje konkretnych informacji na ten temat.
 7. Uruchom opcję korzystania z reklam produktowych, która umożliwi promowanie Twoich produktów.
 8. Zapoznaj się z zasadami związanymi z zamieszczeniem opinii i je zatwierdź.

Jak stworzyć plik produktowy do kampanii PLA?

Plik produktowy to nic innego jak lista produktów z Twojego sklepu internetowego. Jej przygotowanie jest konieczne, aby rozpocząć produktową kampanię reklamową. Jak stworzyć taki plik produktowy? Przede wszystkim zgodnie ze specyfikacją Google. Warto więcej zajrzeć na stronę supportu Google Merchant Center. Polecam przyjrzeć się wskazaniom dotyczącym produktów i tekstów, które dyskwalifikują możliwość przeprowadzenia kampanii. Poświęcisz co najwyżej chwilę, a na pewno unikniesz problemów. Google nie dopuszcza do kampanii produktowej m.in. podróbek, produktów niebezpiecznych i takich, które umożliwiają nieuczciwe zachowanie. 

Gdy już wiesz, czy i co możesz reklamować w kampanii produktowej zdecyduj jaki format pliku przygotujesz – plik może być stworzony ręcznie lub generowany automatycznie w formacie .txt lub .xml. Pamiętaj, że produkty, które chcesz promować muszą posiadać określone przez Google atrybuty, to one warunkują, czy reklama będzie wyświetlana.

Po więcej szczegółowych danych i instruktaży zaglądaj do moich filmików i kolejnych wpisów! 

Dodaj komentarz.