Przez Zieliński Jerzy

Dane strukturalne Google. TOP 5 dla biznesu

Czym są dane strukturalne Google? Możesz spotkać je także pod nazwą dane uporządkowane lub schema. Wszystkie te określenia odnoszą się do specjalnego kodu JSON-LD, RDFa lub Microdata. Zamieszczenie go w kodzie strony internetowej służy przede wszystkim robotom Google. Dzięki nim roboty wyszukiwarki widzą stronę w uporządkowany sposób, a zawarte na niej dane i treści są dla nich lepiej zrozumiałe. To właśnie dane strukturalne pozwalają robotom wyszukiwarki pokazywać w wynikach wyszukiwania bardziej rozbudowane treści. Jakie dokładnie?

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Google udostępnia szczegółowe instrukcje dodawania uporządkowanych danych do strony www. Daje również dostęp do narzędzia, które pomaga sprawdzić poprawność wdrożenia i działania danych strukturalnych.  

Rodzaje danych strukturalnych Google

  1. FAQ Page – wykorzystuje się je na stronach, które odpowiadają na konkretne pytania, mają charakter poradnikowy. Chodzi o to, by Google mógł wyświetlić pytania i odpowiedzi w wynikach wyszukiwania. 
  1. Okruszki, czyli tzw. breadcrumbs – dzięki niemu Google wyświetla bardziej przyjazny adres URL, przyjazny szczególnie wtedy gdy hierarchia stron w menu nawigacyjnym jest mocno rozbudowana.
  1. Local Business – bardzo przydatny dla firm lokalnych, ponieważ pozwala na pokazywanie dodatkowych informacji w Google. Dane strukturalne wyświetlają w wynikach wyszukiwania różne dane: od adresu, adresu e-mail, przez link do wizytówki Google, po ceny czy godziny otwarcia.  
  1. Article – znaczniki ułatwiające określenie daty publikacji wpisu, jego autora. Takie dane strukturalne sprawiają, że wyszukiwarce wyświetla się fragment artykułu, oceny czy komentarze. 
  1. Product – ten rodzaj ma zastosowanie wyłącznie w sklepach internetowych. Jego poprawne wdrożenie daje szansę na wyświetlanie w wynikach organicznych zdjęcia produktu, jego opisu, ceny, itp.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Dane strukturalne Google – podsumowanie

Dane uporządkowane Google są kolejnym narzędziem, które ma pomagać użytkownikom Google uzyskiwać jak najbardziej wyczerpujące odpowiedzi na zapytania wpisywane w okienko wyszukiwarki. Jednak z biznesowej perspektywy, dane strukturalne Google to to również bardzo istotne narzędzie dla właścicieli stron internetowych, które mają na celu pozyskiwać klientów z wyszukiwarki i wypracowywać jak najwyższą konwersję. Zdecydowanie warto stosować Google dane strukturalne. Potrzebujesz pomocy przy ich wdrożeniu? Zapraszam do kontaktu!

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Dzięki za wizytę!

Czy słyszałeś o naszym programie partnerskim?

Znajdziesz u mnie usługi:

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.