Przez Zieliński Jerzy

Dane strukturalne Google. TOP 5 dla biznesu

Czym są dane strukturalne Google? Możesz spotkać je także pod nazwą dane uporządkowane lub schema. Wszystkie te określenia odnoszą się do specjalnego kodu JSON-LD, RDFa lub Microdata. Zamieszczenie go w kodzie strony internetowej służy przede wszystkim robotom Google. Dzięki nim roboty wyszukiwarki widzą stronę w uporządkowany sposób, a zawarte na niej dane i treści są dla nich lepiej zrozumiałe. To właśnie dane strukturalne pozwalają robotom wyszukiwarki pokazywać w wynikach wyszukiwania bardziej rozbudowane treści. Jakie dokładnie?

Google udostępnia szczegółowe instrukcje dodawania uporządkowanych danych do strony www. Daje również dostęp do narzędzia, które pomaga sprawdzić poprawność wdrożenia i działania danych strukturalnych.  

Rodzaje danych strukturalnych Google

  1. FAQ Page – wykorzystuje się je na stronach, które odpowiadają na konkretne pytania, mają charakter poradnikowy. Chodzi o to, by Google mógł wyświetlić pytania i odpowiedzi w wynikach wyszukiwania. 
  1. Okruszki, czyli tzw. breadcrumbs – dzięki niemu Google wyświetla bardziej przyjazny adres URL, przyjazny szczególnie wtedy gdy hierarchia stron w menu nawigacyjnym jest mocno rozbudowana.
  1. Local Business – bardzo przydatny dla firm lokalnych, ponieważ pozwala na pokazywanie dodatkowych informacji w Google. Dane strukturalne wyświetlają w wynikach wyszukiwania różne dane: od adresu, adresu e-mail, przez link do wizytówki Google, po ceny czy godziny otwarcia.  
  1. Article – znaczniki ułatwiające określenie daty publikacji wpisu, jego autora. Takie dane strukturalne sprawiają, że wyszukiwarce wyświetla się fragment artykułu, oceny czy komentarze. 
  1. Product – ten rodzaj ma zastosowanie wyłącznie w sklepach internetowych. Jego poprawne wdrożenie daje szansę na wyświetlanie w wynikach organicznych zdjęcia produktu, jego opisu, ceny, itp.

Dane strukturalne Google – podsumowanie

Dane uporządkowane Google są kolejnym narzędziem, które ma pomagać użytkownikom Google uzyskiwać jak najbardziej wyczerpujące odpowiedzi na zapytania wpisywane w okienko wyszukiwarki. Jednak z biznesowej perspektywy, dane strukturalne Google to to również bardzo istotne narzędzie dla właścicieli stron internetowych, które mają na celu pozyskiwać klientów z wyszukiwarki i wypracowywać jak najwyższą konwersję. Zdecydowanie warto stosować Google dane strukturalne. Potrzebujesz pomocy przy ich wdrożeniu? Zapraszam do kontaktu!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)