Przez Zieliński Jerzy

Wizytówki NAP

Czym są wizytówki NAP? Akronim ten oznacza Name, Address, Phone Number, czyli podstawowe dane teleadresowe firmy. W praktyce, wizytówka NAP to nic innego jak internetowa wizytówka zawierająca istotne informacje takie jak nazwa firmy, adres oraz numer telefonu. Czy warto tworzyć takie wizytówki? Od czego zacząć współpracę ze specjalistą SEO?

Chcesz indywidualnej strategii pozycjonowania? Szukasz specjalisty, który zajmie się tym od A do Z? Zadzwoń lub napisz!

Dlaczego warto inwestować w wizytówki NAP?

1. Łatwiejsze dotarcie do klientów

Większość klientów szuka informacji o firmach w Internecie, dlatego im łatwiej znaleźć kontakt do Twojej firmy, tym lepiej. Wizytówka NAP umożliwia łatwe dotarcie do potencjalnych klientów. Ci, szukając usług czy produktów w swojej okolicy, mogą szybko i bezproblemowo skontaktować się z firmą.

2. Poprawa widoczności w wyszukiwarkach

Wizytówki NAP mają istotny wpływ na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania lokalnego. Spójność i precyzja informacji zawartych na wizytówce wpływają pozytywnie na algorytmy wyszukiwarek, co z kolei przekłada się na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

3. Budowanie zaufania wśród klientów

Aktualna i rzetelna wizytówka NAP buduje zaufanie wśród klientów. Dostępność informacji o firmie sprawia, że konsumenci są bardziej skłonni skorzystać z usług czy produktów danej firmy.

4. Wzrost ruchu na stronie internetowej

Dzięki dobrze przygotowanej wizytówce NAP oraz optymalizacji SEO, firma zyskuje większy ruch na swojej stronie internetowej. To z kolei przyciąga więcej potencjalnych klientów, zwiększając szanse na zmianę ich w klientów.

5. Wspieranie marketingu lokalnego

Wizytówka NAP to element marketingu lokalnego. Dodanie firmy do różnych platform, takich jak katalogi NAP, serwisy branżowe czy portale społecznościowe, zwiększa obecność firmy w sieci, co jest korzystne na lokalnym rynku.

Kluczowe elementy dobrej wizytówki NAP

Aby stworzyć skuteczną wizytówkę NAP, konieczne jest uwzględnienie kilku kluczowych elementów:

 • Nazwa firmy (name): podaj pełną, oficjalną nazwę firmy.
 • Adres (address): podaj dokładny adres firmy, uwzględniając miasto, kod pocztowy i kraj.
 • Numer telefonu (phone number): podaj aktualny numer telefonu kontaktowego.
 • Dodatkowe informacje: uzupełnij wizytówkę o adres e-mail, stronę internetową, godziny otwarcia, opis firmy, kategorie działalności, logo oraz zdjęcia.

Wizytówki NAP a pozycjonowanie strony

Poleganie wyłącznie na stronie internetowej nie zawsze jest skutecznym rozwiązaniem. Wizytówka NAP stanowi pewien bufor bezpieczeństwa, umożliwiając kontakt z firmą nawet w przypadku problemów z witryną internetową. Ponadto, stanowi solidne wsparcie dla działań SEO, wpływając korzystnie na widoczność i pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Wizytówki NAP: lista serwisów

W sieci dostępne są liczne serwisy oferujące dodawanie wizytówek NAP. Możesz to robić na takich stronach, jak:

 • googlemaps.com
 • webtree.com.pl
 • kataloog.info
 • targeo.pl
 • zumi.pl
 • firmowy.com.pl
 • panoramafirm.pl
 • e-wirtualnafirma.pl
 • odi.pl
 • brandzone.pl
 • baza-firm.com.pl

Warto jednak pamiętać, że skuteczność wizytówek NAP zależy nie tylko od ilości, ale również od jakości serwisów, na których są umieszczane. 

Aktualność wizytówki NAP a pozycjonowanie

Aktualność danych w wizytówce NAP ma kluczowe znaczenie dla pozycjonowania SEO. Algorytmy Google analizują spójność informacji o firmie, a sprzeczne dane mogą być interpretowane jako istnienie dwóch różnych firm, co może wpłynąć negatywnie na widoczność strony. Pilnuj więc, żeby te same dane były podane na wszystkich wizytówkach. Jeśli korzystasz z pomocy specjalistów SEO, zawsze przekazuj im informacje, jeśli zmieniasz adres czy numer telefonu.

Lepsza widoczność i łatwy kontakt z firmą to ważne kwestie, ale to nie oznacza, że trzeba SPAMować na wszystkich możliwych stronach. Lepiej postawić na kilka wartościowych serwisów. Jeśli więc współpracujesz z agencją SEO, nie pytaj tylko o ilość działań, ale przede wszystkim ich jakość.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)