Przez Zieliński Jerzy

Trailing slash: dlaczego w SEO trzeba pilnować szczegółów

W SEO, pilnowanie szczegółów, takich jak użycie trailing slash (ukośnik kończący adres URL) lub innych elementów struktury URL, jest istotne, ponieważ ma wpływ na indeksowanie i wyświetlanie witryny w wynikach wyszukiwania. Dowiedz się jak zadbać o ten detal i dlaczego warto to robić.

Chcesz zwiększyć zyski dzięki SEO?

Przygotuję strategię działania i razem z moim zespołem wdrożę ją dla Ciebie.

ZAMAWIAM DARMOWĄ WYCENĘ

Czym jest trailing slash SEO?

Termin „trailing slash” w kontekście SEO odnosi się do stosowania ukośnika („/”) na końcu adresu URL witryny internetowej. Istnieją dwie główne opcje w zakresie trailing slash:

  • URL z trailing slash:
    • Przykład: https://www.example.com/strona/
    • Traktowany jako osobny katalog na serwerze.
  • URL bez trailing slash:
    • Przykład: https://www.example.com/strona
    • Bezpośrednie odwołanie do konkretnej strony lub zasobu.

Wpływ trailing slash na SEO

Trailing slash może mieć wpływ na SEO w następujący sposób:

Duplikacja treści

Wyszukiwarki mogą traktować URL z i bez trailing slash jako różne strony, co może prowadzić do potencjalnej duplikacji treści. Jest to ważne, ponieważ wyszukiwarki dążą do indeksowania unikalnych stron.

Linki wewnętrzne i zewnętrzne

Struktura URL ma wpływ na linki wewnętrzne i zewnętrzne. Jeśli istnieją linki prowadzące zarówno do wersji z ukośnikiem, jak i bez, może to prowadzić do utraty wartości linków.

Czytelność i user experience

Adresy URL są widoczne dla użytkowników. Dlatego warto zadbać o to, aby były czytelne i logiczne. Wersje z lub bez trailing slash mogą wpłynąć na sposób, w jaki użytkownicy postrzegają strukturę witryny.

Kanonizacja

Wybór wersji z lub bez trailing slash może wpłynąć na kanonizację treści. Jest to proces określania, która wersja URL jest preferowana przez wyszukiwarki. Niejednoznaczność może prowadzić do problemów z kanonizacją.

Podsumowanie

Warto zauważyć, że istnieje różne podejście do wyboru wersji z lub bez trailing slash, i nie ma jednoznacznej zasady, która mówi, która jest lepsza. To zależy od preferencji i strategii SEO danej witryny. Kluczowym jest to, aby zachować spójność w całej witrynie i wybrać preferowaną wersję (z lub bez trailing slash) oraz dostosować ustawienia serwera i konfigurację witryny, tak aby działały poprawnie.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.