Przez Zieliński Jerzy

Top level domain a SEO

Top level domains (TLD) to końcówki domen, które nie mają bezpośredniego wpływu na SEO, ale są z nim powiązane. Wybór odpowiedniego TLD zależy od celów Twojej strony oraz grupy docelowej. W tym artykule przyjrzałem się bliżej top level domain oraz czynnikom, które warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru.

Popularność TLD

Jednym z czynników wpływających na wybór TLD jest ich popularność. Domeny .com i .org są najczęściej wybierane przez użytkowników, dlatego takie domeny często są już zajęte. Warto jednak zauważyć, że popularność TLD różni się w zależności od kraju i regionu. Domeny narodowe, takie jak .pl czy .de są z kolei najpopularniejsze w poszczególnych państwach i przyciągają użytkowników, którzy chcą wspierać krajowy biznes.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Zaufanie użytkowników

Wybór odpowiedniego TLD może pomóc w przyciągnięciu grupy docelowej i wzbudzeniu zaufania użytkowników. Domeny globalne, takie jak .com czy .net, są powszechnie używane i mogą być dobrym wyborem dla stron o zasięgu międzynarodowym. Domeny narodowe, takie jak .pl czy .de, z kolei są idealne dla stron, które działają głównie w jednym kraju. Domeny branżowe, takie jak .biz czy .tech, pomagają w budowaniu zaufania i wyróżnieniu się na tle konkurencji.

Zgodność z zawartością strony

Choć top level domains nie mają bezpośredniego związku z treścią strony, jednak tutaj również nie powinno zabraknąć spójności. Domeny branżowe, takie jak .tech czy .agency, mogą być idealne dla firm związanych z określonymi branżami. Domeny te mogą pomóc w budowaniu zaufania i wyróżnieniu się na tle konkurencji.

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Wpływ na pozycjonowanie

Wybór odpowiedniego TLD może pośrednio wpłynąć na pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach. Nie jest to czynnik rankingowy, ale jeśli domena wzbudza większe zaufanie, generuje większy ruch organiczny z wyszukiwarki.

Wybór odpowiedniego top level domain pośrednio odbija się na wynikach SEO. Kiedy więc szukasz domeny dla swojej firmy, warto wziąć to pod uwagę. Najważniejsze jednak, żeby wszystko było ze sobą spójne.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Reklama dźwignią handlu! Nauczę Cię marketingu

Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Zostaw swoje dane poniżej, a pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

315977612_133284296183432_325541034877877358_n

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.