Przez Zieliński Jerzy

Sprzedaż na marketplace – warto?

Statystyki wskazują, że aż ¾ polskich internautów regularnie robi zakupy na marketplace, co to jest i czy warto wystawiać tam swoje produkty? Chcesz rozkręcić swój e-commerce i rozważasz umieszczenie produktów na marketplace? Sprzedaż faktycznie prawdopodobnie wzrośnie, ale takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Nie masz pewności, czy sprzedaż na marketplace Ci się opłaci? Podstaw dowiesz się z tego artykułu. Potrzebujesz indywidualnych wskazówek? Skontaktuj się ze mną – dokładnie przyjrzę się Twojemu e-commerce.

Marketplace – co to jest i na jakiej zasadzie działa?

Marketplace to po prostu internetowa platforma sprzedażowa, na której swoje produkty oferuje wielu sprzedawców. To taka nowocześniejsza forma targowiska, na którym można rozstawić swój stragan – szybciej znajdziesz klientów pojawiając się tam, gdzie ludzie przychodzą na zakupy. Do najpopularniejszych marketplace’ów w Polsce należą:

  • Allegro,
  • OLX,
  • Facebook,
  • Empik,
  • Zakupy Google (produkty wyświetlające się w ramach kampanii Google Shopping).

Trudno znaleźć osobę korzystającą z Internetu, która nie znałaby tych marketplace’ów i nigdy nie kupiła nic na żadnym z nich. Z pewnością to sposób na zwiększenie zasięgu, ale jakie są inne zalety sprzedawania na marketplace?

Sprzedaż na marketplace – największe zalety

1.Zwiększenie liczby klientów

Ten punkt jest oczywisty. Sprzedaż na marketplace zadziała, bo dotrzesz do osób, które prawdopodobnie nigdy nie trafiliby na Twój sklep. Niektórzy użytkownicy w ogóle nie odwiedzają sklepów internetowych, bo wolą szybko porównać oferty w jednym miejscu. Oczywiście, jeśli nie dostosujesz się ceną do konkurencji, Twoje szanse znacznie spadną. 

2.Możliwość promowania produktów

Marketplace’y zapewniają możliwość płatnego promowania produktów, dzięki czemu możesz wyświetlać się wyżej od konkurencji. Na Allegro, wyróżnienie produktu w większości kategorii kosztuje 19 złotych za 10 dni. W niektórych kategoriach ta cena jest jednak wyższa – przy motoryzacji sięga nawet 49 złotych za 10 dni.

sprzedaż na marketplace promowanie
https://allegro.pl/kategoria/akcesoria-plastyczne-malarstwo-256382?string=obrazy%20do%20malowania%20po%20numerach

3.Zaufanie użytkowników

Wielu klientów chętniej wybierze nieznanego sprzedawcę na marketplace niż sklep internetowy, z którego wcześniej nie korzystali. Korzystanie z większej, sprawdzonej platformy daje poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście, o ile dbasz o wysokie oceny produktów i dobre opinie na temat obsługi klienta.

4.Niższe koszty na start

Stworzenie sklepu internetowego oczywiście kosztuje, co zniechęca początkujących przedsiębiorców do założenia własnego sklepu. Możesz wykorzystać marketplace, żeby sprawdzić, czy Twoje produkty w ogóle cieszą się zainteresowaniem. Zawsze polecam jednak docelowo dążyć do założenia własnego sklepu.

5.Dropshipping

Dropshipping jest owiany złą sławą, ale to nie zmienia faktu, że z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jeśli chcesz wysyłać produkt bezpośrednio z hurtowni, tutaj również sprawdzi się marketplace. Pamiętaj jednak, że dropshipping nie daje zbyt dużych możliwości rozwoju – jedyne, czym konkurujesz ze sprzedawcami oferującymi te same produkty, jest cena, co zmusza do zmniejszania marży.

Jakie wady ma sprzedaż na marketplace?

Nie ma rozwiązań pozbawionych wad i tak samo jest z marketplace. Sprzedaż bez kosztów zakładania sklepu, z reklamą uproszczoną do minimum i szerokim gronem potencjalnych klientów, wiąże się również z ograniczeniami.

1.Duża konkurencja

Allegro podaje, że działa na nim nawet 117 tysięcy sprzedawców. To spora konkurencja, a jeśli sprzedajesz standardowe produkty, w Twojej kategorii może znaleźć się nawet kilkadziesiąt firm, które również je oferują. Klient bardzo szybko może porównać oferty, dlatego musisz rywalizować ceną, szybką wysyłką itp.

2.Prowizja

Marketplace również musi zarabiać, co dla Ciebie oznacza koszty – opłaty za wystawienie produkty, prowizję od sprzedaży, płatne opcje promowania, żeby wyróżnić się na tle konkurencji. Na Allegro prowizja od sprzedaży jest uzależniona od kategorii, ceny, liczby sprzedanych produktów, ewentualnej opłaty kupującego za przesyłkę. Dodatkowa prowizja jest naliczana w przypadku promowanych produktów (w wysokości 0,75 prowizji ustalonej dla konkretnej kategorii). Na przykład, w kategorii Klimatyzatory prowizja wynosi 6%, a w kategorii Oświetlenie – już 12%. Przekalkuluj, czy to Ci się opłaca – alternatywą mogą być porównywarki cenowe. Dla przykładu, Ceneo pobiera prowizję 39 gr do 1,03 za każde przejście z porównywarki na Twoją stronę. To zwiększa ruch na stronie, jednak nie masz gwarancji, czy klient dokona zakupu.

3.Branding

Jeżeli chcesz stworzyć silną, wyróżniającą się markę, np. słynącą z asortymentu handmade, marketplace, gdzie liczą się niska cena i szybka wysyłka, może nie być najlepszym rozwiązaniem. Lepiej tutaj postawić na tradycyjny sklep internetowy i promować go za pomocą pozycjonowania i Google Ads. Sprzedaż na marketplace może być dodatkowym, ale nie jedynym źródłem pozyskiwania klientów.

4.Wymagania wobec sprzedawców

Jeżeli sprzedaż na marketplace jest w obszarze Twoich zainteresowań, musisz dostosować się do jego zasad. Wymagane może być zapewnienie określonych form wysyłki oraz zdjęć wysokiej jakości, uzupełnienie obowiązkowych parametrów (np. rozmiar) itp.

Ile kosztuje promowanie na marketplace?

Koszty promowania na platformach marketplace, takich jak Amazon, eBay, dropshipping Facebook Marketplace, czy inne specjalistyczne portale handlowe, mogą być zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Cena promowania na marketplace zwykle jest określana w oparciu o modele płatności, takie jak CPC (koszt na kliknięcie) lub CPA (koszt na akcję/konwersję). Wysokość opłat może różnić się w zależności od kategorii produktów, konkurencyjności rynku, popularności platformy oraz indywidualnych strategii marketingowych. Ponadto, niektóre platformy oferują różne poziomy promowania, umożliwiając przedsiębiorcom wybór opcji odpowiadającej ich budżetowi i celom. Jeśli chcesz wejść na marketplace, sprzedaż jest w dużej mierze uzależniona właśnie od reklamy, ponieważ konkurencja jest ogromna.

Podsumowując: czy warto uwzględniać marketplace w sprzedaży?

Oczywiście, jeśli chcesz sprzedać więcej produktów, skutecznym rozwiązaniem może okazać się marketplace. Sklep internetowy wciąż jednak powinien być najważniejszą platformą, ponieważ to tutaj budujesz swoją markę. Użytkownicy rzadko zapamiętują nazwy sprzedawców oferujących swoje produkty na marketplace. Kiedy zapytasz znajomego, gdzie kupił zestaw narzędzi, raczej odpowie, że na Allegro, niż poda nazwę sprzedawcy. 

Opieranie sprzedaży wyłącznie o marketplace skutkuje niewielką świadomością marki i całkowitym uzależnieniem od zewnętrznej platformy. Warto pamiętać, że marketplace to nie sklep internetowy. Jeśli zmieni się jej regulamin lub marketplace z jakiegoś powodu przestanie istnieć/zezwalać na sprzedaż Twoich produktów, pojawi się poważny problem, ponieważ nie masz własnej bazy klientów. Polecam marketplace do rozkręcenia sprzedaży, ale nie jako jedyne miejsce, gdzie można znaleźć Twoje produkty. Warto też pamiętać, że płatna promocja produktów na marketplace nie zastąpi budżetu włożonego w reklamę sklepu. W ten sposób możesz zwiększyć współczynnik konwersji, ale nie zbudujesz świadomości marki, a to właśnie ona na dłuższą metę decyduje o tym, czy Twój brand będzie silny i poradzi sobie na rynku, gdzie konkurencja jest ogromna.

W przypadku wielu e-commerce’ów sprawdza się wielokanałowość, czyli model omnichannel. Polega na sprzedawaniu produktów na takich samych warunkach w sklepie internetowym, stacjonarnym, marketplace’ach itp. To kompromis, dzięki któremu da się skorzystać z zalet marketplace, a jednocześnie w dużej mierze zabezpieczyć się przed jego wadami i ograniczeniami.

Twój sklep internetowy nie idzie tak, jak powinien, nawet w gorącym, przedświątecznym okresie? Skontaktuj się ze mną – prowadzę nie tylko szkolenia e-commerce, ale też indywidualne konsultacje. 

Dodaj komentarz.