Przez Zieliński Jerzy

Shoper Omnibus – jak zrobić wdrożenie?

Dyrektywa Omnibus jest faktem, którego nie można bagatelizować. Wiedzą o tym największe platformy dla sklepów internetowych. W dzisiejszym wpisie pokażę, jak Shoper przygotował się do wejścia w życie dyrektywy Omnibus. Shoper ułatwia swoim użytkownikom implementację postanowień dyrektywy Omnibus? Czy może utrudnia? Odpowiedź znajdziesz w moim tekście.  

Co zmienia dyrektywa Omnibus?

Zanim przejdziemy do zmian w Shoperze, przypomnę zakres zmian wprowadzonych przez unijną dyrektywę. Co najważniejsze – nie zmienia ona wyłącznie kwestii formalnych, dlatego nie wystarczy tylko zmienić regulaminu sklepu Shoper. Omnibus realnie wpływa na funkcjonowanie sklepów internetowych, wymusza zastosowanie pewnych rozwiązań, a w przypadku ich braku grozi nałożeniem kar finansowych. Oto, co trzeba zrobić, by dostosować sklep do jej wymogów i uniknąć potężnej kary, przewidzianej za odstępstwa od postanowień:

  1. Uruchomić wymagane wyświetlanie ceny – najniższej z 30 dni przed obniżką.
  2. Zacząć informować klientów w jaki sposób zbierasz i weryfikujesz opinie prezentowane w sklepie.
  3. Zamieścić na stronie sklepu numer kontaktowy dostępny dla klientów.
  4. Zaktualizować regulamin sklepu – uwzględniając obowiązkowe elementy: warunki reklamacji, zmiany związane z odpowiedzialnością sprzedawcy.

Omnibus Shoper – jak zrobić wdrożenie dyrektywy od podstaw

Shoper jako najpopularniejsza w naszym kraju platforma do prowadzenia sklepów internetowych przychodzi swoim użytkownikom z prawdziwą pomocą. Już w ubiegłym roku użytkownicy platformy mogli zobaczyć w panelach administracyjnych swoich sklepów informacje o zbliżającej się konieczności wprowadzenia zmian. Raczej nie można było przeoczyć tego komunikatu na platformie Shoper. Omnibus, dzięki takiemu podejściu Shopera, staje się naprawdę prosty do wdrożenia. 

Optymalizacja Omnibus Shoper jest zdecydowanie uproszczona, ponieważ sama platforma ułatwia wprowadzenie w sklepie zmian wymaganych przez unijne prawo. Dla każdego z kluczowych wymogów przygotowano prosty sposób implementacji. Jeżeli jesteś użytkownikiem platformy Shoper – możesz działać spokojnie, wprowadzenie zmian nie powinno sprawić większych trudności.

Historia cen w sklepach na platformie Shoper Omnibus

Shoper w odpowiedzi na Omnibusa proponuje automatyczne zbieranie historii cen produktów oferowanych w sklepie. Wystarczy dokonać konfiguracji w ustawieniach. Dzięki temu jesteś już przygotowany do najważniejszych zasad, które wprowadza na Shoper dyrektywa Omnibus. Platforma udostępnia nawet rozwiązania dla produktów zawsze oznaczonych jako promocja, czyli „wiecznych promocji” – jako najniższą cenę przyjmuje cenę regularną z dnia, w którym uruchomiony zostanie mechanizm zbierania cen. Poniżej zobaczysz, gdzie w panelu administracyjnym znajduje się ta funkcja, a w razie potrzeby więcej o bardziej precyzyjnej konfiguracji przeczytasz w artykule Shoper. Platforma to przykład największych zalet oprogramowania typu SaaS – wszystko jest maksymalnie ułatwione.

https://www.shoper.pl/blog/omnibus-i-inne-dyrektywy-o-tych-zmianach-w-prawie-dla-e-commerce-musisz-wiedziec/

Obowiązek informacyjny w sklepach na Shoperze

Platforma Shoper pozostawia wybór Tobie, możesz wcale nie publikować opinii. Jeżeli jednak chcesz to robić, co oczywiście jest aktualnie pożądane przez klientów kupujących w sklepach internetowych – masz obowiązek poinformować, czy opinie pochodzą od zweryfikowanych, realnych użytkowników Twoich produktów. Tutaj platforma Shoper podpowiada dwa rozwiązania – informowanie klientów, że nie weryfikujesz opinii lub  wskazanie, że to robisz i w jaki sposób (moderowanie opinii, pozyskiwanie ich wyłącznie od zalogowanych klientów, itp.). Obie opcje są akceptowalne w świetle wymagań dyrektywy.

Obowiązkowa publikacja numeru telefonu

Jest konieczna w celu udostępnienia klientom możliwości kontaktu bezpośredniego np. w sprawie reklamacji czy uzyskania informacji o produkcie. Shoper ma bardzo dobrą propozycję, bo oferuje możliwość stworzenia własnej infolinii za pomocą usługi Shoper Connect.

Zmiany w regulaminie sklepu www

Od początku roku 2023 każdy w każdym sklepowym regulaminie musi figurować numer telefonu dla klientów, zapis o odpowiedzialności sprzedawcy, a w przypadku sprzedaży treści cyfrowych dostarczanych online – również postanowienie dotyczące braku prawa odstąpienia od umowy w przypadku treści tego typu. Dyrektywa Omnibus Shoper ma zapewniać klientom dobry kontakt ze sprzedawcą oraz ułatwiać zadbanie o swoje interesy.

Czy dyrektywa Omnibus jest korzystna dla klienta?

Dyrektywa Omnibus, wprowadzona przez Unię Europejską, ma na celu uproszczenie i usprawnienie przepisów dotyczących różnych sektorów gospodarki. Pytanie, czy na Shoper Omnibus jest korzystny dla klienta, zależy od co najmniej dwóch czynników.

Z jednej strony, dyrektywa Omnibus może przynieść korzyści klientom poprzez wprowadzenie jednolitych zasad i przepisów, które chronią ich prawa i interesy. Uproszczenie przepisów może prowadzić do większej przejrzystości i łatwiejszego dostępu do informacji dla klientów, co umożliwia im podejmowanie świadomych decyzji zakupowych.

Ponadto, Shoper Omnibus ma na celu promowanie uczciwej konkurencji i ochronę konsumentów przed praktykami nieuczciwymi lub wprowadzającymi w błąd. Działania te mogą przyczynić się do wzrostu zaufania klientów do rynku i firm, co może mieć pozytywny wpływ na ich decyzje zakupowe.

Dyrektywa Omnibus jest nastawiona na klienta, dlatego właściciele sklepów podchodzą do niej z większym dystansem, niż konsumenci. Jeśli jednak dostosujesz się do nowych przepisów, nie ma się czego obawiać.

Podsumowanie

Shoper bardzo dobrze przygotował swoją platformę do szybkiego wdrożenia zmian wymaganych przez dyrektywę Omnibus. Wszystko jest tu zautomatyzowane, a mechanizmy zaprojektowano tak, że wymagają od właścicieli sklepów na Shoperze wyłącznie wybrania i zatwierdzenia najlepszych dla nich ustawień. Sam pracuję dużo z platformą Shoper i widzę, jak cenne jest takie usprawnienie – Omnibus przestaje być wyzwaniem czy utrudnieniem. Jako reseller Shopera mogę pomóc, jeżeli potrzebujesz wsparcia w zarządzaniu swoim sklepem internetowym. Nawet więcej – możemy dla Ciebie zbudować sklep, uruchomić go i wypromować tak, by szybko zaczął przynosić zyski. Zacznijmy działać razem!

Dodaj komentarz.