Przez Zieliński Jerzy

Dyrektywa Omnibus – jesteś gotowy?

Podwyższanie cen, aby promocja wydawała się wyższa? Sortowanie aukcji, tak aby klient nie wiedział, że przegląda oferty sponsorowane? Właśnie, żeby uporać się z tego typu działaniami, powstała dyrektywa Omnibus, stojąca na straży praw konsumenta. Przepisy weszły w życie 1 stycznia 2023, dlatego jeśli nie chcesz płacić nawet 40 tysięcy złotych kary, lepiej sprawdź, czy Twój sklep jest do nich dostosowany.

Potrzebujesz wsparcia w dostosowaniu się do dyrektywy Omnibus? Zapraszam do kontaktu! Zajmuję się rozwojem sklepów, zarządzeniem e-commerce, SEO i Google Ads. Dyrektywa Omnibus w Polsce już obowiązuje – pomogę Ci uniknąć kary.

Najważniejsze założenie dyrektywy Omnibus – promocje

Manipulowanie ceną to częsta praktyka wśród właścicieli e-commerców, szczególnie przed takimi świętami, jak Black Friday czy Boże Narodzenie. Właśnie takim praktykom ma zapobiegać Omnibus. Dyrektywa nakłada obowiązek informowania o najniższej cenie produktu w ciągu ostatnich 30 dni, nie licząc ceny promocyjnej. Może to być dodatkowa linijka tekstu obok ceny promocyjnej lub specjalnie wdrożony moduł. Od 1 stycznia, kiedy weszła dyrektywa Omnibus, implementacja takich danych na stronie jest obowiązkowa, dlatego jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, lepiej się pospieszyć.

Przygotuj się do Omnibusa!
Zapisz się do newslettera

Wprowadzasz do sprzedaży nowy produkt? Jeśli przed pierwszą promocją był w sprzedaży krócej niż 30 dni, jesteś zobowiązany do podania najniższej ceny w okresie, od kiedy produkt jest dostępny.

dyrektywa omnibus promocje
https://popaopa.pl/lalki-i-przytulanki/12070-afrykanczyk-38-cm-lalka-chlopiec-afrykanczyk-miniland-doll-miniland-8413082311537.html

Chociaż minęły dwa tygodnie, od kiedy wszedł Omnibus, online wciąż można znaleźć przykłady nieodpowiedniego prezentowania cen:

dyrektywa omnibus online promocje

Nie wystarczy podać procentowej obniżki i poprzednich cen – klient musi otrzymać dokładną informację, jaka była najniższa cena w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem aktualnej promocji.

Tutaj również pojawiają się przekreślona cena i obniżka prezentowa, ale jest informacja o najniższej cenie w poprzednich 30 dniach, dlatego promocja jest zgodna z zasadami dyrektywy Omnibus:

dyrektywa omnibus prawidłowa promocja

Te zasady nie dotyczą zmiany cennika, jeśli nie określisz jej jako wyprzedaż, promocja czy specjalna okazja. Zasada nie obejmuje również promocji typu 2+1 itd. oraz procentowego rabatu na zakupy powyżej konkretnej kwoty. Dyrektywa Omnibus 2022 ma zostosowanie tam, gdzie cena jest taka sama dla wszystkich klientów – nie musisz podawać najniższej ceny z 30 dni, jeśli promocja dotyczy tylko programów lojalnościowych np. konsumentów posiadających kupony rabatowe czy karty stałego klienta i otrzymują specjalną ofertę np. z okazji swoich urodzin.

Zasady sortowania produktów w kategoriach

W wyszukiwarce produktów z poziomu kategorii można zastosować różne filtry: sortować je według nazw, ceny itp. Tę kwestię również reguluje dyrektywa Omnibus. Od kiedy wchodzi w życie, musisz informować klientów, jaki filtr stosujesz przy wyświetlaniu wyników.

dyrektywa omnibus kategorie
https://pieknesny.pl/pl/c/POSCIEL/14

Ta zasada dotyczy nie tylko tradycyjnych e-commerców, ale przede wszystkim marketplace’ów i porównywarek cenowych. Klienci muszą wiedzieć, na jakiej podstawie uszeregowane są produkty. Konieczne jest też oznaczenie ofert sponsorowanych: jeśli sprzedawca opłacił promowanie swojej aukcji i wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, użytkownik ma być o tym poinformowany.

dyrektywa omnibus listowanie
https://allegro.pl/listing?string=kawiarka

Indywidualnie dostosowane ceny

Dzielisz klientów na segmenty i wykorzystujesz narzędzia, które indywidualnie dostosowują dla nich ceny? Masz obowiązek o tym poinformować! Według zarządzeń dyrektywy Omnibus, konsument musi mieć świadomość, że cena produktu nie jest taka sama dla każdego.

Tylko rzetelne opinie klientów

Opinie i rekomendacje są bardzo ważne, ale trzeba je zdobywać uczciwymi metodami. Fałszywe, opłacone opinie, deklarowane przez sprzedawców jako rzetelne, niestety były powszechne w e-commerce, a dyrektywa Omnibus ma zmienić również to. Jeżeli Twój sklep umożliwia pozostawienie opinii, musisz wprowadzić procedury weryfikujące, czy osoba zostawiająca ocenę rzeczywiście zakupiła ten produkt. Jeśli nie jesteś w stanie zweryfikować, czy opinie pochodzą od kupujących, nie masz prawa komunikować tego na swojej stronie. Nie możesz w żaden sposób manipulować treścią ani sposobem wyświetlania opinii, aby sztucznie zwiększać renomę swojej marki.

Pamiętaj, że UOKiK może uznać publikowanie i zamawianie nieprawdziwych opinii za nieuczciwą praktykę rynkową, co wiąże się z karą (nawet 10% rocznych obrotów firmy!). Od kiedy w życie weszła dyrektywa Omnibus, opinie mają być naprawdę wartościowe dla użytkowników, a nie tylko pełnić funkcję narzędzia marketingowego dla przedsiębiorców.

Szczegółowe dane kontaktowe

Dyrektywa Omnibus wcale nie jest tak rewolucyjna, jak mogłoby się wydawać, ale warto dopilnować wszystkich szczegółów, ponieważ możesz zapłacić karę nawet za niewielkie niedopatrzenia. Jednym z obowiązków jest podanie wszystkich danych kontaktowych sklepu: pełnego adresu pocztowego, numeru telefonu i adresu e-mail. To podstawy, ale wciąż można znaleźć e-commerce’y, którego tego nie robią. 

Co jeśli nie dostosujesz się do dyrektywy Omnibus?

Jeśli chodzi o główne założenie dyrektywy Omnibus, niedopilnowanie obowiązku podawania najniższej ceny w ciągu ostatnich 30 dni, wiąże się to z karą w wysokości 20 tysięcy złotych. Jeżeli jednak zaniedbania będą wyjątkowo poważne, możesz zapłacić nawet 40 tysięcy złotych. Sztuczne zawyżanie promocji prawdopodobnie Ci się więc nie opłaci.

Dyrektywa Omnibus nakłada też obowiązki informacyjne, a jeśli się do nich nie dostosujesz będzie to uznane za nieuczciwą praktykę rynkową. Klient może złożyć roszczenie do rzecznika praw konsumenta oraz domagać się unieważnienia umowy i obniżenia ceny. Najpoważniejsze konsekwencje czekają Cię jednak, jeśli UOKiK stwierdzi, że narażasz interesy konsumentów – tutaj kara wynosi 10% rocznych obrotów firmy.

Dla sprzedawców dyrektywa Omnibus może wydawać się uciążliwa, ale warto wziąć pod uwagę, że ma zapobiegać nieuczciwej konkurencji i psuciu rynku. Niezależnie, czy nowe przepisy są Ci na rękę, czy niekoniecznie, jeśli nie chcesz płacić kary, masz obowiązek się do nich dostosować i to jak najszybciej.

Zastanawiasz się, czy spełniasz wymagania, które stawia dyrektywa Omnibus i od kiedy obowiązuje? Już od 1 stycznia, dlatego jeśli jeszcze nie jesteś gotowy – skontaktuj się ze mną, pomogę Ci uniknąć problemów z UOKiK!

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Reklama dźwignią handlu! Nauczę Cię marketingu

Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Zostaw swoje dane poniżej, a pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

315977612_133284296183432_325541034877877358_n

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.