Przez Zieliński Jerzy

Reklamy dla dzieci w Google Ads – jakie są ograniczenia?

Google Ads daje szerokie możliwości: możesz tworzyć również reklamy dla dzieci, a przynajmniej wyświetlające się przy przeznaczonych dla nich treściach. Oczywiście, jak zawsze, obowiązuje tutaj szereg zasad, do których musisz się dostosować, jeśli chcesz, żeby ktokolwiek zobaczył Twoje reklamy. Jak więc przygotować się do reklamowania produktów lub usług w treściach dla dzieci?

Najważniejsze zasady w reklamach dla dzieci

Bardzo ważną częścią sieci reklamowej Google Ads jest YouTube. Zasady obowiązujące w serwisie mają chronić najmłodszych: obowiązkiem każdej osoby przesyłającej film jest poinformowanie, czy treść jest odpowiednia dla dzieci. Możesz umieszczać różnego rodzaju reklamy YouTube również przy treściach przeznaczonych dla najmłodszych, ale muszą spełniać szereg warunków. Nie chcesz zapoznawać się z nimi samodzielnie? Skontaktuj się ze mną i powierz mi stworzenie i optymalizację Twoich kampanii.

Po pierwsze, reklama dla dzieci nie może być spersonalizowana. Oznacza to, że w treściach dla najmłodszych nie umieścisz spersonalizowanych reklam, wyświetlanych najwłaściwszym odbiorcom określanym na podstawie ich zachowań i zainteresowań. Warto też pamiętać, że reklamy nie mogą zawierać tagów śledzących firm zewnętrznych ani żadnych innych rozwiązań pozwalających gromadzić dane osobowe bez wcześniejszej zgody opiekuna. Google pilnuje też, aby reklama dla dzieci nie wprowadzała młodych odbiorców w błąd ani nie zawierała treści, które są dla nich niestosowne.

Jak widać, można reklamować się przed filmami dla najmłodszych, o ile reklama nie jest w żaden sposób kontrowersyjna i nie łamie zasad Google dla dzieci:

reklamy dla dzieci youtube 1
https://www.youtube.com/watch?v=5QM43IJMC8Q, https://locobox.pl/

Przykłady z YouTube pokazują, że reklamowane są raczej produkty dla rodziców, a nie dzieci – najmłodszych nie można zachęcać do zakupu:

reklamy dla dzieci youtube 2
https://www.youtube.com/watch?v=i-tSE8KbQRg, https://www.renault.pl/

Kategorie reklam z ograniczeniami

Sporo kategorii reklam ma nałożone ograniczenia, jeśli chodzi o wyświetlanie w treściach przeznaczonych dla dzieci. Należą do nich przede wszystkim:

 • Treści z podtekstem erotycznym,
 • Multimedia z ograniczeniem wiekowym – filmy, seriale i programy telewizyjne z kategorią wiekową wyższą niż G i PG,
 • Używki – w tej kategorii są zarówno treści ograniczone, jak i całkiem niedozwolone (np. alkohol, tytoń), ograniczone jest np. reklamowanie e-papierosów, akcesoriów do palenia czy nawet wycieczek po miejscach, gdzie produkuje się alkohol,
 • Astrologia, okultyzm i zjawiska paranormalne,
 • Uroda – zabiegi kosmetyczne, tatuaże, piercing itp.,
 • Konkursy i loterie – nawet bezpłatne,
 • Sporty walki – nawet lekcje sztuk walki czy kursy samoobrony,
 • Niebezpieczne zachowania – np. fajerwerki, broń, polowania, a nawet paintball,
 • Jedzenie i napoje – bez względu na skład i wartość odżywczą,
 • Hazard – również online oraz hotele, w których znajdują się kasyna,
 • Farby w sprayu,
 • Gry wideo – jeśli gra jest nieodpowiednia dla graczy poniżej 12. roku życia (włącznie) lub zalicza się do jednej z tych kategorii: gry hazardowe (nawet bez wydawania realnych pieniędzy), gry z treściami/podtekstami erotycznymi, strzelanki, gry bitewne. Ograniczone jest również reklamowanie skórek lub broni do gier.

Tego nie rób: niedozwolone treści reklamy

Wiele możliwości, które daje Google dla dzieci, wiąże się również z ograniczeniami, aby chronić je przed nieodpowiednimi dla nich treściami. Jeżeli cenisz sobie kontrowersyjne reklamy, Google Ads może nie być najlepszym miejscem do ich publikacji, a już na pewno nie w treściach, do których dostęp mają najmłodsi. Niedozwolone są takie treści reklamy, jak:

 • Przemoc – drastyczne treści przeznaczone dla odbiorców powyżej 13. roku życia,
 • Strach – w reklamach nie możesz też wykorzystywać obrazów powodujących niepokój np. krwi, strasznych klaunów, szkieletów itp.,
 • Wulgaryzmy, niewybredny humor,
 • Znacznie odsłonięte fragmenty ciała – również prześwitująca odzież,
 • Zachęcanie do zakupu – dzieciom nie można przedstawiać promocji, zachęcać ich do zakupu ani nalegania na rodziców, aby kupili dany projekt,
 • Wprowadzanie w błąd – reklama nie może zawierać nieuzasadnionych, błędnych stwierdzeń.

Niedozwolone jest przekonywanie, że konkretny produkt podniesie status społeczny nabywcy. Nie można umieszczać również umieszczać CTA, jeśli przejście do odnośnika z reklamy nie umożliwia wykonania tego działania np. obejrzenia filmu.

Niektórzy reklamodawcy narzekają na zbyt restrykcyjne zasady Google Ads, szczególnie w reklamach wyświetlanych przy treściach odpowiednich dla dzieci. Nie mamy jednak wyjścia – jeśli chcemy zwiększać sprzedaż wykorzystując sieć reklamową Google, trzeba przestrzegać obowiązujących zasad. Masz problem z reklamowaniem swoich produktów lub usług w Adsach? Skontaktuj się ze mną i zostaw kampanię w dobrych rękach.

Dodaj komentarz.