Przez Zieliński Jerzy

Reklama firmy w Internecie – 4 działania dla firm lokalnych

Reklamy czyli promocji potrzebuje każda firma. Dlatego nieważne, czy dopiero ruszasz ze swoją działalnością, czy może już od wielu lat zajmujesz stabilną pozycję na rynku w swojej branży, powinieneś zadbać o to, by klienci mieli stały i łatwy dostęp do Twojej oferty. Do tego potrzebna jest reklama firmy w Internecie. Specjalizuję się w działaniach związanych z marketingiem internetowym i właśnie w sieci widzę przestrzeń do skutecznej promocji firm właściwie ze wszystkich branż. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się dlaczego i jak promować firmę działającą lokalnie.  

Jak reklamować nową firmę? A jak taką z długim stażem?

Nawet jeśli działalność nie opiera się na sprzedaży internetowej czy usługach świadczonych online, zdecydowanie warto zadbać o reklamę firmy w Internecie. Dziś wszystkiego szuka się właśnie w Sieci, a szczególnie w wyszukiwarce Google. Oprócz produktów, które chcemy kupić online z dostawą do domu, w wyszukiwarce szukamy przede wszystkim rozwiązań bieżących problemów i potrzeb: najbliższego czynnego mechanika, najlepiej ocenianej restauracji w okolicy czy dentysty przyjmującego w niestandardowych godzinach. Dlatego nawet najmniejsza działalność powinna zadbać o swoją obecność w Sieci

Reklama w Google, ale nie tylko! 4 obszary działań

Poznaj 4 obszary działań, w które warto zainwestować czas i pieniądze.

  1. Strona internetowa

To absolutna podstawa. Potrzebujesz jej, żeby mieć własne miejsce do prezentowania swojej firmy. To za pomocą strony internetowej przedstawisz swój biznes, określisz misję, dasz się poznać klientom. Tworząc stronę internetową firmy lokalnej warto pamiętać o uniwersalnych zasadach dobrze zrobionego serwisu www, który będzie przyjazny dla użytkowników – klientów i jednocześnie da się dobrze pozycjonować w wyszukiwarce Google. 

Jakie elementy firmowej strony internetowej mają szczególne znaczenie dla potencjalnych klientów? Zadbaj przede wszystkim o:

  • Czas ładowania się trony www – jeśli strona będzie ładowała się zbyt wolno, to nawet najbardziej cierpliwy użytkownik opuści ją i raczej już więcej nie wróci. Wykorzystaj możliwość do dobrego zaprezentowania swojej oferty. Szybkość ładowania się strony www sprawdzisz za pomocą narzędzi dostępnych w sieci.
  • Estetykę i spójność komunikacyjną – wybierz czytelną czcionkę, przyjazne kolory dobrze odbierane za pośrednictwem ekranu, niech Twoja marka kojarzy się z jakimś kolorem i logiem.
  • Intuicyjne menu, żeby klienci mogli bezproblemowo poruszać się po stronie.
  • Dane kontaktowe i formularz, może livechat – odpowiednio wyeksponowane i łatwo dostępne dane kontaktowe są bardzo ważne, bo dzięki nim klienci nawiązują pierwszy kontakt z Twoją firmą, zadają pytania. 
  • Przystosowanie do urządzeń mobilnych – jest konieczne, bo aktualnie większość użytkowników korzysta z wyszukiwarki w komórkach, szczególnie poszukując usług czy produktów w trakcie pobytu poza domem. 
  1. Reklama w Google

Stwierdzenie, że jeśli nie ma firmy w Google to nie ma jej wcale, jest jak najbardziej prawdziwe. Ogromny potencjał wyszukiwarki po prostu trzeba wykorzystać, szczególnie w przypadku nowych działalności, albo tych działających na rynku lokalnym. Wyszukiwarka jest miejscem, gdzie najłatwiej przebić się bezpośrednio do klientów, którzy w danym momencie poszukują produktów i usług, być może dokładnie w Twojej lokalizacji. W jaki sposób zaistnieć w wyszukiwarce Google?

Kampanie Google Ads – zapłacisz wyłącznie wtedy, gdy potencjalny klient kliknie w link prowadzący na Twoją stronę internetową. A widoczność w tej formie reklamy masz właściwie natychmiast po uruchomieniu kampanii. W zależności od tego jaką działalność prowadzisz i jaką formę kampani wybierzesz, masz mnóstwo możliwości promocji. Twoja reklama działa wtedy, gdy w Google masz budżet na kliknięcia. Jednak pamiętaj, że reklamy będą pojawiały się zawsze z oznaczeniem “Reklama”.

Pozycjonowanie – forma promocji, która jest bardzo dobrze odbierana przez klientów. Chodzi o to, by strona pojawiała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania Google, w tzw. wynikach organicznych. Aby to osiągnąć należy podjąć działania dotyczące stworzenia jak najlepszej strony internetowej, która będzie wartościowa dla klientów, a dzięki temu również dobrze oceniana przez roboty wyszukiwarki, indeksujące stronę na określonych pozycjach. Drugim obszarem działań jest budowanie pozycji strony za pomocą prac off-site, czyli budowaniu wartościowego profilu linkowego. Więcej na temat pozycjonowania dowiesz się z mojego przewodnika po pozycjonowaniu. Ta forma promocji wymaga inwestycji czasu i pieniędzy, ale jest bardzo opłacalna. 

Wizytówka Google Moja Firma – to jedyna w pełni darmowa opcja promocji w Google. Co więcej, stale rozwijana i dająca nowe możliwości reklamy. Wystarczy założyć wizytówkę, uzupełnić je o dane firmy, najlepiej również zdjęcia, zachęcić klientów do pozostawiania opinii o Twoich usługach czy produktach. Taka wizytówka to skuteczna forma pokazywania się klientom w bardzo atrakcyjny sposób – z mapką dojazdu, telefonem kontaktowym, z godzinami otwarcia. 

źródło: wyniki Google, przykład wizytówki Google Moja Firma

  1. Reklama na portalach społecznościowych

To najlepszy i najszybszy sposób, aby zaistnieć w Sieci i nawiązać kontakt ze społecznością. Najbardziej przydaje się kontekście działalności usługowych, chociaż umiejętnie wykorzystane sprawdza się w zupełnie nieoczywistych branżach. To absolutna konieczność w przypadku świeżych działalności – na Facebooku, Twitterze czy TikToku możesz z powodzeniem promować swoje produkty, chwalić się zrealizowanymi usługami, nawiązać relację z klientami i w ten sposób pozyskiwać nowych, również z polecenia.

  1. Treści eksperckie na blogu i forach branżowych  

Jeżeli zależy Ci na stabilnej pozycji w branży i wizerunku eksperta, na pewno opłaci Ci się inwestować w merytoryczne zaplecze, które możesz budować w postaci bloga na firmowej stronie www lub na forach branżowych. A najlepiej i tak, i tak. 

Reklama firmy w Internecie – zrób to dobrze

Reklama firmy w Internecie może być prostą sprawą, jednak wymaga sporego zaangażowania i umiejętnych działań. Jednak z pewnością jest kwestią, której nie można zaniedbać! Tak potężny kanał pozyskiwania nowych klientów godny jest uwagi i inwestycji. Jeżeli mimo moich sugestii, masz obawy przed samodzielnym działaniem w zakresie reklamy w Google, skorzystaj z mojego wsparcia. Zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)