Przez Zieliński Jerzy

Pozycjonowanie Booking: wskazówki

Wielu podróżnych, planując wyjazd, nie ma już ochoty dzwonić do obiektów na całym świecie. Duża część osób woli dokonywać rezerwacji przez Internet, gdzie jest to szybkie, łatwe i pozwala porównać wiele ofert w krótkim czasie. Jednym z popularnych portali jest Booking.com, dlatego jeśli działasz w branży turystycznej, warto zawalczyć o większą widoczność na tej stronie. Jeśli chcesz, żebym pomógł Ci dotrzeć do nowych gości i wypromować Twój obiekt, zadzwoń lub napisz! Z perspektywy właściciela obiektu pozycjonowanie Booking daje to możliwość promowania się, ale też walki z dużą konkurencją.

SEO Booking: od czego zależy widoczność?

Booking.com jest częścią Booking Holdings Inc światowego lidera w internetowej branży turystycznej. To, jak wysoko Twój obiekt wyświetla się wśród konkurencji spełniającej kryteria określone przez użytkowników, zależy od kilku czynników. Podobnie jak inne strony, Booking ma swój algorytm. Pod uwagę brane są przede wszystkim:

  • Dostępność i atrakcyjność: to raczej oczywiste, ale ważne jest, żeby dobrze przedstawić zalety miejsca, udogodnienia, atrakcje, umieścić atrakcyjne zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Im więcej informacji, tym lepiej – goście chcą wiedzieć, czy w obiekcie np. dostępne jest wi-fi, parking, plac zabaw. Jeśli umieścisz niewiele danych, Twoja oferta może wyświetlać się niżej.
  • Wybór terminów: Booking zaleca dodawanie pokoi lub opcji zakwaterowania z co najmniej rocznym wyprzedzeniem, aby przyciągnąć podróżników, którzy planują swoje wycieczki przez dłuższy czas. Ceny na następny rok można dodawać za pomocą Extranetu Booking, żeby zachować elastyczność strategii cenowej, nie tracąc przy tym potencjalnych rezerwacji dokonywanych z wyprzedzeniem. Dostępność jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na to, jak wysoko znajduje się Twój obiekt.
  • Konkurencyjne oferty: za pomocą Extranetu Booking możesz też podglądać Panel porównywania cen, aby sprawdzać, jak Twoja oferta wygląda na tle odpowiedzi. Booking zaleca np. dodawanie różnych pakietów w różnych cenach (np. z wyżywieniem, ze śniadaniem, bez wyżywienia), aby trafiać do różnego rodzaju klientów, którzy odwiedzają stronę.

Pamiętaj, że klient ma dostęp dowielu ofert: im silniejsza Twoja marka, tym lepiej. Warto zadbać o dobre praktyki, bo zdanie gości zaczyna się kształtować, zanim jeszcze nawet przyjadą do obiektu. Napisanie spersonalizowanej wiadomości powitalnej lub szybkie udzielanie odpowiedzi na ich pytania to nie tylko sposób na zadowolenie klientów, ale także budowanie pozytywnego wizerunku Twojego obiektu. Używanie szablonów wiadomości może ułatwić Ci zarządzanie komunikacją i zaoszczędzić cenny czas, który możesz poświęcić na inne aspekty prowadzenia biznesu.

Długoterminowo, dbałość o dobrą komunikację oraz skuteczne zarządzanie oczekiwaniami gości przyczynią się do zbierania coraz lepszych opinii. Pozytywne recenzje są kluczowe dla przyciągania nowych klientów, ponieważ wielu podróżnych kieruje się nimi podczas przeglądania ofert na portalach rezerwacyjnych. Pamiętaj również o osobistym podejściu do odpowiedzi na opinie gości, niezależnie od ich charakteru. To ważny element budowania zaufania i relacji z klientami.

pozycjonowanie booking udogodnienia

Zwiększanie widoczności = więcej rezerwacji

Promocję obiektu można prowadzić nawet za pośrednictwem wewnętrznego narzędzia Booking: to narzędzie do zwiększania widoczności. Pomaga zmaksymalizować zarabianie na Booking, szczególnie w strategicznych okresach, takich jak sezon turystyczny czy lokalne wydarzenia. Narzędzie możesz wykorzystywać też w miesiącach, kiedy mniej turystów decyduje się na pobyt, żeby uniknąć przestoju.

Dodatkowo, narzędzie umożliwia zwiększenie widoczności w konkretnych krajach, co jest szczególnie przydatne, jeśli chcesz przyciągnąć do rezerwacji więcej gości spoza swojego rynku docelowego, ponieważ portal jest dostępny nie tylko w Polsce. Możesz dostosować swoją ofertę do specyficznych potrzeb i preferencji podróżnych z różnych regionów, co może zwiększyć atrakcyjność Twojego hotelu na międzynarodowej arenie.

Ważną cechą narzędzia jest również możliwość regulowania wysokości prowizji w zależności od wybranego terminu i kraju. Możesz dostosować swoją strategię cenową do różnych grup docelowych i sytuacji rynkowych, co pozwoli Ci osiągnąć lepsze wyniki finansowe.

Warto także zauważyć, że narzędzie do zwiększania widoczności jest skutecznym sposobem radzenia sobie z sytuacjami takimi jak odwołania rezerwacji. Poprzez szybkie zwiększenie widoczności Twojego obiektu możesz przyciągnąć nowych gości i zminimalizować swoje straty, gdy w obiekcie pojawia się wolne miejsce.

Pozycjonowanie Booking: program dla Partnerów Preferowanych

Narzędzie do zwiększania widoczności jest nastawione raczej na doraźne, krótkofalowe działania. W dłuższej perspektywie można dołączyć do Programu dla Partnerów Preferowanych. Jak deklaruje Booking, zapewnia to do 65% więcej wyświetleń strony i średnio 20% więcej rezerwacji. Naturalnie jednak ma to swoją cenę: portal pobiera wtedy wyższą prowizję. W zamian za to, zyskujesz większą widoczność, a Twój obiekt jest oznaczony specjalną ikonką kciuka, oznaczającą, że to oferta sprawdzona przez Booking. Partnerzy preferowani zyskują też bardziej szczegółowe analizy skuteczności w Extranecie i opiekuna obiektu.

Żeby korzystać z tych możliwości, trzeba spełniać kilka warunków. Należą do nich:

  1. Wskaźnik wyników: upewnij się, że Twój obiekt osiąga wynik co najmniej 70% oczekiwanych rocznych rezerwacji w stosunku do popytu na Twoją ofertę wśród podróżnych. Kontroluj bieżące rezerwacje i dostosowuj strategię marketingową, aby zapewnić maksymalną widoczność i atrakcyjność Twojego obiektu.
  2. Ocena zadowolenia gości: regularnie zbieraj opinie od swoich gości po wymeldowaniu. Upewnij się, że Twoja ocena obiektu na platformie wynosi co najmniej 7 na 10 punktów. Pracuj nad zapewnieniem doskonałego doświadczenia dla każdego gościa, dbając o czystość, wygodę i profesjonalną obsługę. Nie tylko buduje to renomę, ale też zwiększa szansę na kolejny pobyt.
  3. Konkurencyjne ceny: regularnie analizuj swoje ceny w porównaniu z innymi obiektami na platformie. Aby dołączyć do programu, Twoje ceny na Bookingu muszą być uznane za konkurencyjne w stosunku do cen oferowanych na innych stronach internetowych. Dostosowuj swoje ceny w zależności od sezonu, popytu i trendów rynkowych, aby przyciągać więcej gości i maksymalizować swoje przychody.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy kwalifikujesz się do tego programu, możesz zrobić to w Extranecie w zakładce Twoje możliwości. Portal wykonuje ocenę obiektu co 90 dni. Dołączenie do Programu dla Partnerów Preferowanych nie jest ostateczne: zawsze możesz z niego zrezygnować, a wtedy prowizja ponownie spadnie. Warto jednak pamiętać, że nie dodasz już do niego swojego obiektu, jeśli nie będzie spełniał wymagań.

seo booking program partnerów preferowanych

Większe szanse na kolejny pobyt: program Partnerów Preferowanych Plus

To kolejny przykład, jak można zwiększyć widoczność i jak zarabiać na Booking com więcej. Zaproszenia do tego programu możesz się spodziewać, jeśli należysz do zaledwie 10% najlepszych partnerów preferowanych. Również wiąże się z wyższą prowizją, ale za to pozwala osiągnąć największą widoczność na portalu. Zgodnie z danym Bookingu, program Plus zwiększa widoczność nawet o 60%, co może dać nawet 30% więcej rezerwacji w porównaniu ze standardowymi Partnerami Preferowanymi. Portal dodatkowo zachęca użytkowników, ponieważ za rezerwację w obiekcie należącym do programu Plus, dostają środki, które mogą wykorzystywać przy kolejnych podróżach.

Najlepsze 10% partnerów również jest wyłaniane na podstawie konkretnych wyników. Połączenie oczekiwanych rocznych rezerwacji i zapotrzebowania podróżujących na Twój obiekt musi być ocenione co najmniej na 80%. Po wymeldowaniu goście muszą też wysoko oceniać obiekt (od 8/10). Program Plus można wykorzystać dowolnie, w zależności od aktualnej sytuacji Twojego biznesu. Możesz do niego dołączać i go opuszczać – oczywiście przy każdym dołączeniu musisz jednak spełniać kryteria.

seo booking program preferowany plus

Jeśli rzetelnie i czytelnie uzupełnisz informacje na temat Twojego obiektu, będziesz aktualizować ofertę i dbać o wysoki standard obsługi gości, masz duże szanse, żeby wybić się na tle konkurencji. Jeśli szukasz dodatkowego wsparcia w promowaniu Twojej oferty, zapraszam do kontaktu! 

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)