Przez Zieliński Jerzy

Link Rel Nofollow, UGC i Sponsored – czym się różnią?

Link linkowi nierówny, a zrozumienie różnic między nimi może mieć kluczowe znaczenie dla skutecznej strategii linkowania. W tym artykule zajmę się trzema kluczowymi pojęciami, takimi jak link rel nofollow, dofollow, UGC (User Generated Content) oraz linkami sponsorowanymi, aby lepiej zrozumieć, jak wpływają one na widoczność strony w wynikach wyszukiwania Google.

Chcesz bardziej konkretnych wskazówek, jak linkować, dostosowanych do Twojej firmy? Zadzwoń lub napisz!

Link Rel Nofollow

Link rel nofollow jest jednym z najbardziej powszechnych narzędzi stosowanych w SEO. Dodanie atrybutu nofollow do linku oznacza, że nie przekazuje mocy (link juice) dla strony, do której prowadzi. Głównym celem stosowania linków rel nofollow jest kontrola tzw. przepływu PageRank, co pomaga uniknąć nadmiernego przekazywania mocy stronom niezaufanym lub zewnętrznym, których pozycji nie chcesz wzmacniać. Główne korzyści linków rel noffolow to: kontrola nad linkami w treści generowanej przez użytkowników oraz ochrona przed potencjalnymi problemami związanymi z niezaufanymi witrynami.

link rel nofollow

Linki Dofollow i Nofollow – kluczowe różnice

Kolejna kwestia, która powinna być dla nas jasna, to linki dofollow i noffolow. Podstawową różnicą między tymi rodzajami odnośników jest to, że linki dofollow przekazują moc PageRank do strony docelowej, podczas gdy link nofollow – nie.

Linki Dofollow są standardowym typem linku, jeśli nie zostanie dodany atrybut „nofollow”. Są one domyślnie śledzone przez wyszukiwarki i mają bezpośredni wpływ na pozycjonowanie strony docelowej. Im więcej wartościowych linków dofollow prowadzi do danej strony, tym wyżej może ona pojawić się w wynikach wyszukiwania. Linki Dofollow są używane głównie w sytuacjach, w których autor chce przekazać swoją rekomendację lub chce, aby dany link miał wpływ na pozycję strony docelowej.

Linki Nofollow są ignorowane przez wyszukiwarki w kontekście transferu wartości związanej z pozycjonowaniem. Nie mają one bezpośredniego wpływu na ranking strony docelowej. Są często stosowane tam, gdzie autor nie chce przenosić link juice lub nie jest pewien wiarygodności lub jakości strony, do której prowadzi link. Aby utworzyć link Nofollow, trzeba dodać atrybut „nofollow” w kodzie HTML linku. Jest to często stosowane w komentarzach na blogach i w innych sytuacjach, gdzie nie chcemy przekazywać wartości związanej z pozycjonowaniem. Jeśli np. linkujesz na swojej stronie artykuł dużej, znanej marki, prawdopodobnie nie chcesz przekazywać jej mocy.

Warto jednak zauważyć, że atrybut dofollow jest zazwyczaj zbędny, ponieważ większość linków jest automatycznie uznawana za dofollow, a atrybuty nofollow są stosowane tylko w przypadkach, gdy chcemy, aby link nie był śledzony przez wyszukiwarki.

Nofollow UGC

Warto wiedzieć, że wraz z dynamicznym rozwojem treści generowanych przez użytkowników, Google wprowadziło atrybut UGC dla linków, które pochodzą z treści tworzonych przez użytkowników. Linki oznaczone jako rel UGC pozwalają na lepszą identyfikację i zarządzanie linkami pochodzącymi z komentarzy, forów dyskusyjnych czy innych form treści wygenerowanej przez społeczność. Noffolow UGC ma swoje zalety. To: bardziej szczegółowe informacje dla robotów Google, które linki pochodzą z treści generowanej przez użytkowników; oraz zwiększenie kontroli nad linkami w obszarze komunikacji w social media.

link rel nofollow ugc

Linki Sponsorowane (Rel Sponsored)

Kolejnym kluczowym aspektem są linki sponsorowane, oznaczane jako rel sponsored. Te odnośniki są używane do oznaczania płatnych relacji między stroną źródłową a stroną docelową. Google zaleca stosowanie atrybutu sponsored do wszystkich płatnych linków w celu poprawy przejrzystości i uczciwości w zakresie praktyk SEO. Link rel sponsored niesie ze sobą korzyści, takie jak: ułatwienie identyfikacji płatnych relacji między stronami oraz pomoc w uniknięciu ewentualnych kar związanych z nieujawnionym linkowaniem sponsorowanym.

Linki dofollow, nofollow, UGC i rel sponsored dla Google to kluczowe kwestie ważne dla każdego specjalisty SEO. Zrozumienie różnic między nimi pozwala na lepszą kontrolę nad praktykami linkowania, co z kolei wpływa na skuteczność strategii SEO. Jeśli nie do końca wiesz, jak skutecznie i bezpiecznie planować link building, lepiej zostawić to profesjonalistom, dlatego zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)