Przez Zieliński Jerzy

Google Tag Manager – co warto o nim wiedzieć

Jeśli prowadzisz stronę internetową i interesuje Cię uzyskanie dokładnych informacji o ruchu na stronie, zachowaniu użytkowników oraz efektywności kampanii marketingowych, to warto zgłębić tajniki Google Tag. W tym wpisie dowiesz się, czym dokładnie jest Tag Google, jak działa i jakie korzyści płyną z jego właściwego wykorzystania. Poznasz też kluczowe zagadnienia związane z zarządzaniem i wykorzystaniem tagu Google.  

Chcesz zwiększyć zyski dzięki SEO?

Przygotuję strategię działania i razem z moim zespołem wdrożę ją dla Ciebie.

ZAMAWIAM DARMOWĄ WYCENĘ

Czym jest Google Tag?

Google Tag jest skryptem śledzenia, który umożliwia zbieranie danych analitycznych na stronach internetowych. Jest to kod JavaScript dostarczany przez Google Analytics, a także inne narzędzia marketingowe, takie jak Google Ads czy Google Tag Manager. Głównym celem Google Tag jest monitorowanie aktywności użytkowników na stronie, takich jak wizyty, kliknięcia, konwersje, czas spędzony na stronie itp.

Google Tag jest instalowany na stronach internetowych, zwykle przez dodanie go do sekcji nagłówka lub stopki strony. Po poprawnej instalacji, skrypt rozpoczyna śledzenie aktywności użytkowników i przekazuje te dane do odpowiednich narzędzi analitycznych, które pozwolą analizować i raportować o zachowaniach użytkowników.

Google Tag pozwala na bardziej precyzyjne zrozumienie działania strony i podejmowanie trafniejszych decyzji marketingowych w oparciu o dane analityczne.

Google Tag Manager co to?

Google Tag Manager (GTM) to darmowe narzędzie firmy Google, które umożliwia łatwe i efektywne zarządzanie kodami śledzenia (takimi jak tagi i skrypty) na stronie internetowej. Zamiast bezpośrednio wstawiać kod śledzenia do kodu strony, Google Tag Manager pozwala na umieszczenie jednego kodu GTM na stronie, a następnie zarządzanie wszystkimi tagami i skryptami za pomocą intuicyjnego interfejsu.

https://tagmanager.google.com/#/home

Korzystanie z Google Tag Managera daje wiele korzyści:

Uproszczenie zarządzania śledzeniem

Dzięki GTM można uniknąć konieczności wprowadzania i aktualizacji wielu kodów śledzenia ręcznie. Wszystkie tagi są centralnie zarządzane w jednym miejscu, co ułatwia pracę i minimalizuje ryzyko błędów.

Szybkie wdrożenie

Wprowadzenie nowych tagów i skryptów na stronę jest prostsze i szybsze dzięki interfejsowi GTM. Wystarczy utworzyć odpowiedni tag w GTM i opublikować zmiany, a kod zostanie automatycznie dodany na stronę.

Niezależność od programistów

Dzięki Google Tag Manager nie trzeba być programistą, aby dodać nowe tagi czy zmieniać istniejące. Można to zrobić samodzielnie, bez konieczności ingerencji w kod strony.

Łatwa analiza danych

GTM pozwala na zintegrowanie różnych narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics czy Facebook Pixel, i zbieranie cennych danych na temat zachowań użytkowników na stronie.

Dynamiczne tagi

GTM pozwala na tworzenie dynamicznych tagów, które mogą być dostosowane do konkretnych zachowań użytkowników, co pozwala na bardziej precyzyjne śledzenie i analizę.

W skrócie, Google Tag Manager to narzędzie, które ułatwia zarządzanie kodami śledzenia na stronie internetowej, co przyczynia się do skutecznego zbierania danych analitycznych, zoptymalizowania działań marketingowych i lepszego zrozumienia zachowań użytkowników na stronie.

Google Tag Assistant co to?

Google Tag Assistant to narzędzie stworzone przez Google, które pomaga w weryfikacji poprawności i działania kodów śledzenia na stronach internetowych. Jest to darmowe rozszerzenie przeglądarki Google Chrome, które pozwala użytkownikom sprawdzać, czy tagi i skrypty śledzenia, takie jak te z Google Analytics, Google Ads, GTM czy innych narzędzi, są poprawnie zainstalowane i działają poprawnie.

https://tagassistant.google.com/

Główne funkcje Google Tag Assistant:

Weryfikacja tagów

Google Tag Assistant skanuje stronę internetową w poszukiwaniu zainstalowanych tagów i skryptów śledzenia. Informuje użytkownika o ich poprawności i stanach, na przykład, czy są poprawnie zainstalowane czy też występują jakieś problemy.

Rozwiązywanie problemów

Jeśli występują jakieś problemy z tagami, Google Tag Assistant może pomóc w ich rozwiązaniu, dostarczając informacji na temat błędów i wskazując, co może być przyczyną problemu.

Pomoc w konfiguracji

Jeśli użytkownik chce wdrożyć nowy tag lub skrypt śledzenia, Google Tag Assistant może pomóc w sprawdzeniu, czy zostały one poprawnie dodane na stronę.

Raporty i sugestie

Po skanowaniu strony, Google Tag Assistant generuje raport z wynikami, w którym prezentuje informacje o znalezionych tagach, ich stanach oraz podpowiada, jak można poprawić ewentualne błędy.

Dzięki Google Tag Assistant użytkownicy mogą upewnić się, że ich kod śledzenia działa poprawnie i zbiera dokładne dane analityczne, co jest kluczowe dla skutecznego prowadzenia działań marketingowych i analizy zachowań użytkowników na stronie.

Chcesz promować swoją firmę?

Porozmawiajmy o tym, co warto robić w Twojej branży

SKONTAKTUJ SIĘ

Podsumowanie

Tag Google to wartościowe narzędzie dla każdego właściciela strony internetowej. Dzięki niemu uzyskasz wgląd w kluczowe dane analityczne, które pomogą lepiej zrozumieć zachowania użytkowników, skuteczność kampanii marketingowych i efektywność działań na stronie. Dzięki Tagowi Google podejmiesz bardziej trafne decyzje marketingowe, zoptymalizujesz stronę, będziesz docierać do właściwej grupy odbiorców i budować silniejszą obecność online.

Chcesz zdobywać klientów przez internet i wyszukiwarkę Google – wiem jak to zrobić. Wykorzystam swoje 10 letnie doświadczenie w branży, by zwiększać Twoje zyski. 

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.