Przez Zieliński Jerzy

Google Search Generative Experience: AI w wyszukiwaniu Google

Wraz z dynamicznym rozwojem technologicznym, doświadczenia użytkowników w dziedzinie wyszukiwania internetowego przechodzą rewolucję. Google eksperymentuje ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym. Jakie to ma dla nas znaczenie? Jak przygotować stronę na Google Search Generative Experience? Co to oznacza dla użytkownika? 

Jestem specjalistą SEO z 10-letnim doświadczeniem: jeśli potrzebujesz wsparcia z pozycjonowaniem Twojej strony lub sklepu internetowego, skontaktuj się ze mną.

Co to jest Google Search Generative Experience? (SGE)

Search Generative Experience (SGE) to pierwszy krok w transformacji doświadczenia wyszukiwania za pomocą sztucznej inteligencji generatywnej. Korzystając z SGE, użytkownicy zauważą, że ich strona wyników wyszukiwania zawiera znajome wyniki internetowe, zorganizowane w nowy sposób, aby pomóc im uzyskać więcej z jednego wyszukiwania. Dzięki sztucznej inteligencji generatywnej w wyszukiwarce, użytkownicy są w stanie zadawać nowe rodzaje pytań, które są bardziej skomplikowane i bardziej opisowe, pozwalają znaleźć dokładnie tę informację, jakiej szukają oraz rozpocząć nowe zadania, takie jak generowanie obrazów czy przygotowanie szkicu.

Search Generative Experience Google ma przede wszystkim organizować wyniki w nowy sposób, co ma umożliwić uzyskanie większej ilości informacji za jednym razem. AI ma między innymi pomagać w drążeniu tematu, jeśli chcesz zadawać dalsze pytania bez ponownego „tłumaczenia” wyszukiwarce kontekstu. Google deklaruje też, że generatywne AI ma pomagać w tworzeniu podsumowań, prezentować istotne informacje i zbierać linki do treści różnych wydawców, twórców, sklepów i firm. Po zadaniu pytania, użytkownicy mogą zobaczyć nowy przegląd z linkami, dzięki czemu mogą łatwo zgłębić temat, eksplorując zasoby internetowe.

Google Search Generative Experience
https://blog.google/products/search/generative-ai-search/

Search Generative Experience SEO: czy zmiany wpłyną na pozycję twojej strony?

Właściciele stron internetowych zawsze zastanawiają się, w jaki sposób kolejne zmiany wpłyną na pozycjonowanie. Wytyczne Google w zasadzie pozostają zbliżone – jakość treści ma się opłacać. Warto przede wszystkim stosować ogólnie przyjęte dobre praktyki pozycjonowania:

Aby w pełni wykorzystać możliwości Search Generative Experience (SGE), kluczowe jest podejmowanie działań proaktywnych. Oto lista kontrolna, która pomoże Twojej marce się przygotować:

  • Głęboko przedstawiaj temat: im głębiej wejdziesz w dane zagadnienie, tym lepiej. Użytkownik powinien znaleźć na twojej stronie odpowiedź na kolejne pytania związane z danym tematem.
  • Optymalizuj dla długich fraz kluczowych: pozycjonowanie long tail może sprawdzić się dla zapytań generatywnych SGE.
  • Wprowadź dane strukturalne: pomogą robotom Google w zrozumieniu zawartości twojej strony, dzięki czemu masz większe szanse, że wyszukiwarka wysoko je oceni.
  • Optymalizuj content: dopracowuj treści z użyciem takich narzędzi, jak SurferSEO czy SEMRush, żeby nie zostawać w tyle za konkurencją, jeśli chodzi o content score.
  • Obserwuj rynek: Google Search Generative Experience na razie jest w fazie testów i jeszcze nie jest dostępne w Polsce. Warto obserwować rynek amerykański, żeby przygotować się na nadchodzące zmiany.

AI jako takie wprowadza spore zmiany w marketingu i możliwe, że wpłynie również na płatne i organiczne wyniki wyszukiwania. Nie można z góry zakładać, że będą to tylko zmiany na gorsze. Możliwość dokładniejszego sformułowania zapytania może zwiększyć współczynnik konwersji, przyciągając na stronę zdecydowanych użytkowników. Search Generative Experience może pomóc w segregowaniu użytkowników ze względu na ich intencje i zamiary zakupowe.

Wyświetlanie na szczycie odpowiedzi wygenerowanych przez AI może jednak również zmniejszyć ruch organiczny na stronach. Monitorowanie przez Google mają być też reklamy, aby określać, jak wpływa na ich skuteczność zastosowanie sztucznej inteligencji. Google Ads jest źródłem zysków dla Google, dlatego tutaj można być raczej spokojnym, że nie wpłynie to negatywnie na wyniki reklamodawców.

Search Generative Experience Google a sklepy internetowe

Search Generative Experience (SGE) Google to nie tylko nowe narzędzie dla użytkowników, ale także wsparcie dla sklepów internetowych. AI ma pomagać w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych i łatwym porównywaniu produktów. Podczas wyszukiwania, Google ma pokazywać migawki istotnych czynników do rozważenia oraz produktów, które spełniają wymagania użytkownika. Kolejną pomocą ma być szybki dostęp do opisów produktów zawierających aktualne recenzje, oceny, ceny i zdjęcia produktów. Nowe doświadczenie zakupowe oparte na generatywnej sztucznej inteligencji jest budowane na Google Shopping Graph, który zawiera ponad 35 miliardów ofert produktów. Dzięki temu jest to zbiór danych dotyczących produktów, sprzedawców, marek, recenzji i stanów magazynowych. Dane mają być odświeżane co godzinę, dlatego musisz liczyć się z tym, że trzeba być konkurencyjnym pod względem opinii czy atrakcyjnych zdjęć.

Jakie minusy może mieć Search Generative Experience?

AI ma swoje plusy i minusy, dlatego SGE musi przejść jeszcze sporo testów. Pojawiają się tutaj podobne ograniczenia, jak chociażby przy korzystaniu z ChatuGPT:

  1. Błędne interpretacje: AI może czasem błędnie interpretować słowa, szczególnie potoczne, przez co cały kontekst może być zaburzony.
  2. Tzw. halucynacje: SGE czasami może przedstawiać błędne fakty lub wyciągać nieprawidłowe wnioski. Jak zawsze przy pracy z AI, trzeba zachowywać ostrożność.

Chcesz dostosować swoją stronę do zmieniających się wymagań Google? Zadzwoń lub napisz – pomogę Ci zadbać o sprawne pozycjonowanie Twojej strony.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)