Przez Zieliński Jerzy

Filtr Google – wszystko, co trzeba wiedzieć

Wizja kar, które Google nakłada na strony internetowe może przerażać, szczególnie początkujących w temacie pozycjonowania. Filtr Google czy ban niestety zdarzają się często, dlatego na pewno warto zgłębić te zagadnienia. Tym bardziej, że mogą skutecznie zagrozić widoczności strony  w wyszukiwarce, czyli także w dostępie do nowych klientów – a to dla każdej firmy działającej w Sieci jest prawdziwym dramatem. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się czym jest filtr Google i jak go sprawdzić. Zapraszam!

Czym jest filtr Google?

Gigantowi z Mountain View zależy na tym, by użytkownicy wyszukiwarki otrzymywali wyniki zawierające strony wysokiej jakości i wartościowe merytorycznie. Dlatego Google określił standardy dotyczące stron internetowych, regularnie je aktualizuje (za pomocą zmian algorytmów) i egzekwuje stosowanie tych zasad. Właśnie takim narzędziem do egzekwowania zgodności stron www z wymaganiami są kary od Google. Nakładane na strony internetowe, odbiegające od standardów określonych przez wyszukiwarkę. 

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Rodzaje kar nakładanych przez Google

Możesz spotkać się z poniższymi nazwami:

Filtr algorytmiczny

Zostaje nałożony automatycznie przez algorytm Google. 

Filtr manualny czyli ręczny

Nakłada go pracownik Google z zespołu Google Search Quality Team, zajmujący się weryfikacją stron www – ich zgodności z wymaganiami i standardami wyszukiwarki.

Ban Google

Skutkuje całkowitym wyindeksowaniem storny z wyników wyszukiwania, przestaje ona istnieć w wyszukiwarce. Nakładany jest za bardzo mocne wykroczenia przeciw standardom wyszukiwarki i zdarza się dość rzadko. 

Zasady i dobre praktyki tworzenia stron internetowych dostępne są w Centrum wyszukiwarki Google (dawniej Google dla Webmasterów). Jeżeli chcesz mieć pewność, że kara od Google nie grozi Twojej domenie, warto się z nimi zapoznać i stosować. Warto tym bardziej, że pomagają osiągnąć wysokie pozycje. 

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Filtr Google – jak sprawdzić? 

To zależy od tego, jaka kara została nałożona na domenę. Bez względu na to, jaka kara to będzie – w przypadku każdej, pierwszym sygnałem motywującym do działania jest nagły spadek pozycji, który zazwyczaj oznacza również spadek ruchu na stronie. Właśnie to najboleśniej dotyka właścicieli serwisów objętych karą. 

Jak sprawdzić czy domena została objęta filtrem Google? W przypadku filtra ręcznego potrzebujesz narzędzia Google Search Console, to w nim w zakładce Ruch związany z wyszukiwaniem znajdziesz: Ręczne działania. Możesz się tu spotkać z informacją, że w witrynie nie znaleziono ręcznych działań przeciw spamowych. 

Drugą – bardziej negatywną opcją jest komunikat o podjętych działaniach ręcznych oraz powód, dlaczego zostały one podjęte. Przykładowe przyczyny nałożenia kary ręcznej to: witryna zaatakowana spamem przez osoby trzecie, spam tworzony przez użytkowników, nienaturalne linki do Twojej witryny, nienaturalne linki z Twojej witryny, mało treści, w dodatku o niewielkiej lub żadnej wartości, maskowanie i niejawne przekierowania, ukryty tekst lub upychanie słów kluczowych. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie Supportu Google na temat działań ręcznych

Jeżeli chodzi o filtr algorytmiczny, sprawa jest bardziej skomplikowana. Nie dostaniesz żadnego komunikatu od Google. Kara pojawia się w wyniku zmiany algorytmu – jego aktualizacje nie zawsze są ogłaszane. Filtr algorytmiczny trudniej rozpoznać i niestety, ale także trudniej się go pozbyć. Dlatego, aby zweryfikować taką karę należy właściwie stale monitorować pozycje serwisu www i ruch na stronie, najlepiej opierając się przy tym na narzędziach udostępnionych przez Google – Search Console i Google Analytics.

Podsumowanie

Zweryfikowanie obecności filtra Google jest pierwszym krokiem do jego usunięcia. Jak przy każdej czynności związanej ze stroną internetową i jej widocznością w wyszukiwarce, by poradzić sobie z filtrem Google potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Jednak już odpowiednia praca nad serwisem online i działania zgodne z zaleceniami Google przyniosą Tobie i Twojej firmie dużo korzyści. Na stronach supportu Google znajdziesz mnóstwo informacji o zmianach i czynnościach, jakie warto podejmować na stronie internetowej – aż żal nie wykorzystać instrukcji płynącej ze środowiska, w którym storna www ma być dobrze postrzegana. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w skutecznym działaniu w Google – zapraszam do rozmowy i skorzystania z moich usług. 

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.