Przez Zieliński Jerzy

Czym są PBN SEO?

Ciągle szukasz sposobów na skuteczne pozycjonowanie? Dziś rozgryzam kolejne zagadnienie, z którym na pewno spotkasz się w trakcie zgłębiania tematu pozycjonowania. PBN SEO – co to jest i do czego służy? Przeczytaj o Private Blog Network.

Private Blog Network – co to?

W skrócie PBN to Prywatna Sieć Blogów. Jeden ze sposobów pozycjonowania stron www, a konkretnie element link buildingu. Polega na tworzeniu wielu blogów i linkowania między nimi. Struktura linkowania wygląda tak, że blogi najwyższe w hierarchii linkują do strony pozycjonowanej. 

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Czy PBN Google są bezpieczną i skuteczną metodą pozycjonowania? To kwestia dość niejednoznaczna. Niestety kolejne aktualizacje algorytmów Google podążają w kierunku, który może obniżać skuteczność PBN jako sposobu na pozycjonowanie strony internetowej. Jednak – z drugiej strony – jeżeli realizowane się w oparciu o doświadczenie i mądre działania, SEO PBN jest bezpieczne i może przynosić satysfakcjonujące efekty, przy relatywnie niskich nakładach finansowych. 

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Jak powinien wyglądać wartościowy PBN SEO? 

  1. Ogromne znaczenie mają tu treści, które powinny być unikatowe i wartościowe, ale także zawierać odpowiednio usytuowane słowa kluczowe. Dobrym wsparciem dla treści są również opisane grafiki oraz obowiązkowo – nagłówki nasycone frazami kluczowymi.
  2. Dobrze, by blog był zbudowany na domenie o wysokim autorytecie, czyli z dobrą historią w Google. Najlepiej szukać ich na giełdach domen. Dobrze wyselekcjonowane zapewniają osiąganie wyższych pozycji w wyszukiwarce, a pochodzące z nich linki mają większą moc.
  3. Liczy się jakość serwisów, z których składa się sieć Private Blog Network. To od niej zależy czy Google oceni je jako wartościowe i zgodne z wytycznymi wyszukiwarki.
  4. Dobrze, żeby domeny były rejestrowane na różne osoby czy podmioty gospodarcze. Warto, by korzystały z różnego hostingu i miały odmienne adresy IP.

Jak stworzyć skuteczną strategię PBN Google?

To od poziomu umiejętności budowania PBN zależy czy Google uzna je za technikę Black czy White Hat SEO. Dlatego konieczne jest merytoryczne podejście do tematu i stały nadzór ze strony człowieka – pozycjonera czy programisty, który dopilnuje wiarygodności używanych Private Blog Network. W przeciwnym razie ryzykujesz obniżeniem pozycji swojej strony www lub nawet jej usunięciem z wyników wyszukiwania.

Stworzenie wartościowych i bezpiecznych PBN SEO wymaga doświadczenia i wiedzy, którą mają przede wszystkim specjaliści. Umiejętnie stworzone będą dobrze działać i budować bezpieczne i solidne pozycje dla stron. Jednak tylko wtedy, gdy będą dopilnowane i dofinansowane, o unikatowych treściach i z odpowiednią dbałością o spójność przekazu i zawartości. 

Co warto wiedzieć, zanim zaczniesz działać z PBN SEO?

Przed rozpoczęciem pracy z PBN Google warto wiedzieć kilka istotnych rzeczy. Oto kilka istotnych kwestii:

  • Zrozumienie PBN (Private Blog Network): PBN to sieć prywatnych stron internetowych, które są kontrolowane przez jedną osobę lub grupę. Strony te są często wykorzystywane w celu poprawy pozycji innych stron poprzez linkowanie między nimi. Ważne jest zrozumienie, jak działają PBN i jak mogą wpływać na SEO.
  • Ryzyko: praca z PBN wiąże się z pewnym ryzykiem. Wyszukiwarki, takie jak Google, traktują PBN jako naruszenie swoich wytycznych, ponieważ może to prowadzić do manipulacji wynikami wyszukiwania. Jeśli zostanie wykryte, istnieje ryzyko, że strony z PBN zostaną ukarane, a strona główna może stracić swoje pozycje w wynikach wyszukiwania.
  • Jakość treści: ważne jest, aby treści na stronach PBN były wysokiej jakości i wartościowe dla użytkowników. Wyszukiwarki coraz bardziej skupiają się na jakości treści, więc publikowanie contentu niskiej jakości może negatywnie wpływać na pozycje strony.
  • Dywersyfikacja linków: niezależnie od pracy z PBN, warto skupić się na dywersyfikacji linków. Polega to na uzyskiwaniu linków z różnych źródeł, takich jak naturalne linki, profile społecznościowe czy linki z witryn branżowych. Zbyt duża koncentracja na PBN może wzbudzić podejrzenia i prowadzić do sankcji ze strony wyszukiwarek.
  • Monitorowanie i aktualizacja: Ważne jest monitorowanie wydajności PBN i regularne aktualizowanie stron w sieci. Zapewnienie, że strony są dostępne, nie posiadają błędów technicznych i są zgodne z wytycznymi wyszukiwarek, może pomóc w utrzymaniu skuteczności PBN SEO.

Należy pamiętać, że PBN Google jest kontrowersyjną praktyką, a niektóre wyszukiwarki mogą być bardzo surowe wobec stron korzystających z tej strategii.

Zastanawiasz się nad tym, jak skutecznie wypozycjonować stronę? Szukasz zaplecza, gdzie możesz bezpiecznie opublikować linki do swojej strony? Odezwij się do mnie. Pomogę!

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.