Przez Zieliński Jerzy

Czy technika Skyscraper w link buildingu wciąż działa?

Co drapacz chmur ma wspólnego z pozycjonowaniem? Głównie przedstawioną dość dawno, bo w 2015 roku, techniką Skyscraper stworzoną przez Briana Deana z Backlinko. W pozycjonowaniu wiele się zmienia, dlatego pojawiają się wątpliwości, czy technika Skyscraper w ogóle jeszcze działa. W tym artykule przyjrzymy się bliżej wskazówkom na zdobywanie linków przedstawionym przez technikę drapacza chmur.

Technika Skyscraper SEO link building –  na czym polega?

Technika Skyscraper opiera się na 3 kluczowych krokach, do których należą:

  • Znalezienie istniejących treści, które zdobyły dużą ilość backlinków i są popularne w danej branży.
  • Stworzenie nowej treści, która przewyższa content konkurencji jakością.
  • Zdobywanie linków od innych witryn, żeby wzmocnić pozycję swojej strony internetowej (głównie przez kontakt mailowy z administratorami domen linkujących artykuł konkurencji, który ulepszyłeś).

Czy technika Skyscraper w link buildingu nadal jest skuteczna? 

Odpowiedź brzmi: tak, wciąż ma potencjał, aby przynieść pozytywne efekty SEO. 

Oto dlaczego:

1. Skupienie na wysokiej jakości treści

Wzrost konkurencji w sieci sprawia, że wysoka jakość treści jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu. Tworzenie wartościowego i unikalnego może przyciągać uwagę zarówno odwiedzających, jak i właścicieli innych witryn, którzy mogą chcieć udostępnić linki do Twojej strony. Oryginalna i wciągająca treść ma większe szanse na zdobycie naturalnych backlinków. Pamiętaj jednak, że treść musi być również dobrze zoptymalizowana pod kątem SEO, zawierać odpowiednie słowa kluczowe oraz być łatwa do przeczytania i udostępnienia. Zasady Skyscraper content SEO w dużej mierze pokrywają się po prostu z dobrymi praktykami pozycjonowania.

2. Zwiększanie autorytetu strony

Tworzenie contentu o wysokiej jakości i wartości pozwala wzmocnić autorytet Twojej strony internetowej w danej branży. Zdobycie linków od renomowanych witryn zwiększa wiarygodność Twojej strony w oczach wyszukiwarek, co może wpływać na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Warto również wspomnieć, że zdobywanie linków od autorytetów branżowych przyczynia się do budowania marki i postrzegania Twojej strony jako wiarygodnego źródła informacji.

3. Budowanie relacji i współpraca

Technika Skyscraper wymaga interakcji z innymi właścicielami witryn i influencerami branżowymi. Nawiązywanie relacji z takimi osobami może prowadzić do cennych współprac i wymiany linków. Długotrwałe relacje z influencerami mogą przynieść więcej możliwości zdobywania backlinków w przyszłości. Pamiętaj, że budowanie relacji opiera się na wzajemnych korzyściach, dlatego zamiast SPAMować, warto być autentycznym i oferować wartościowe treści.

4. Analiza i doskonalenie strategii

Aby odnieść sukces przy wykorzystaniu techniki Skyscraper, konieczne jest regularne monitorowanie i analizowanie wyników. Śledź ruch na swojej stronie internetowej, zmiany w pozycjach w wynikach wyszukiwania oraz liczbę i jakość zdobywanych backlinków. Wykorzystaj narzędzia takie jak Ahrefs, SEMrush czy Google Analytics, aby uzyskać cenne informacje na temat efektywności Twojej strategii. Na podstawie tych danych dostosuj swoje działania, identyfikując słabe punkty i możliwości ich doskonalenia.

5. Uwzględnienie innych aspektów SEO

Należy pamiętać, że technika Skyscraper nie jest jedynym kluczem do sukcesu w SEO. Inne czynniki, takie jak optymalizacja strony, odpowiednie korzystanie z słów kluczowych, dobre doświadczenie użytkownika, szybkość ładowania strony i odpowiednia struktura linków również wpływają na pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Dlatego ważne jest, aby uwzględnić te czynniki i opracować kompleksową strategię SEO, która obejmuje różne aspekty optymalizacji strony.

Alternatywne strategie: Reverse Outreach (odwrócona strategia zdobywania backlinków)

Oprócz techniki Skyscraper, istnieje jeszcze jedna skuteczna strategia, również przedstawiona przez Briana Deana. Mowa tutaj o Reverse Outreach, czyli odwróconej strategii zdobywania linków. Ta technika polega na aktywnym poszukiwaniu potencjalnych witryn, które pasują do Twojej tematyki i mogą zainteresować się Twoją wartościową treścią.

W ramach Reverse Outreach, nie czekasz na to, żeby inni witrynowi właściciele zauważyli Twoją treść i dobrowolnie ją udostępnili. Zamiast tego, sam inicjujesz kontakt z tymi witrynami, prezentując im wartość, jaką możesz przynieść swoją treścią. Może to obejmować wysyłanie spersonalizowanych wiadomości e-mail, komentowanie na ich blogach lub angażowanie się w dyskusje na forach branżowych.

Reverse Outreach to świetne uzupełnienie techniki Skyscraper, ponieważ umożliwia Ci proaktywne nawiązywanie relacji z innymi witrynami i zdobywanie linków z wartościowych źródeł. Ta strategia pozwala Ci dotrzeć do nowych odbiorców, zwiększyć widoczność Twojej treści i wzmocnić pozycję Twojej strony internetowej.

Oczywiście, sukces Reverse Outreach zależy od skutecznej komunikacji i dostarczania wartości dla witryn, z którymi się kontaktujesz. Staraj się personalizować wiadomości i podkreślać, dlaczego Twoja treść jest wartościowa i jak może przyczynić się do wzbogacenia ich zasobów. Budowanie długotrwałych relacji jest tutaj kluczem, ponieważ można osiągnąć nie tylko pojedyncze linki, ale także możliwości współpracy i wzajemnego promowania się nawzajem.

Podsumowując, technika Skyscraper w link buildingu nadal ma potencjał do generowania wartościowych backlinków i wzmocnienia pozycji w wynikach wyszukiwania. Jednak aby odnieść sukces, konieczne jest skupienie się na wysokiej jakości treści, budowanie wartościowych relacji, monitorowanie wyników i uwzględnienie innych istotnych czynników SEO.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)