Przez Zieliński Jerzy

Subdomena – co to jest?

Dobra struktura i organizacja strony internetowej to klucz do zapewnienia użytkownikom łatwej nawigacji i dostępu do poszukiwanej informacji. Jednym z narzędzi, które może ułatwić organizację witryny, jest właśnie subdomena. W tym artykule wyjaśniam, czym jest, jak działa w kontekście domeny oraz kiedy warto jej używać, a kiedy nie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym ważnym elemencie struktury strony internetowej.

Chcesz zwiększyć zyski dzięki SEO?

Przygotuję strategię działania i razem z moim zespołem wdrożę ją dla Ciebie.

ZAMAWIAM DARMOWĄ WYCENĘ

Co to jest subdomena?

To część adresu internetowego znajdująca się przed główną domeną, oddzielona kropką. Jest to rodzaj podstrony, która działa niezależnie od domeny nadrzędnej. Dzięki subdomenom można oddzielić różne części witryny internetowej, co ułatwia organizację i zarządzanie treścią.

Na przykład, jeśli domeną nadrzędną jest „przykladowastrona.com”, to subdomena może wyglądać np. tak: „sklep.przykladowastrona.com”. W takim przypadku subdomena „sklep” oznacza oddzielną sekcję strony internetowej, która może mieć własne menu, kategorię produktów, a także unikalne adresy URL dla poszczególnych produktów.

Subdomena może również służyć do stworzenia oddzielnej witryny internetowej, która jest powiązana z główną domeną, ale ma oddzielne adresy URL i zawartość. Na przykład, można utworzyć „blog.przykladowastrona.com”, na której będzie prowadzony blog związany tematycznie z witryną „przykladowastrona.com”, ale będą to oddzielne witryny z unikalnymi adresami URL i zawartością.

przykład domeny i subdomeny – http://home.pl
Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Domena a subdomena

Domena jest głównym adresem internetowym, który identyfikuje witrynę w sieci. Subdomena natomiast jest częścią adresu internetowego, która wyodrębnia daną sekcję lub witrynę na stronie głównej. Każda subdomena działa niezależnie od domeny nadrzędnej i może mieć swoją unikalną zawartość oraz adresy URL.

Domena i subdomena mogą mieć wpływ na pozycjonowanie witryny w wynikach wyszukiwania. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio je dobierać i korzystać z nich w sposób przemyślany. Subdomeny mogą być używane do organizacji strony internetowej i ułatwienia nawigacji użytkownikom, ale mogą też być stosowane w celach marketingowych lub prowadzenia oddzielnych witryn internetowych powiązanych z główną domeną.

Dlaczego warto korzystać z subdomen? 

Przede wszystkim umożliwia łatwiejsze zarządzanie witryną internetową, szczególnie w przypadku dużych stron. W ten sposób można również ułatwić nawigację dla użytkowników i ułatwić im znalezienie potrzebnej treści. Dodatkowo, może pomóc w pozycjonowaniu strony w wyszukiwarkach, ponieważ wyszukiwarki traktują subdomeny jako odrębne jednostki, co może wpłynąć na korzyść strony pod kątem SEO.

Kiedy używać subdomeny, a kiedy nie? 

To zależy od indywidualnych potrzeb i celów. W przypadku małych stron internetowych z jednym działem, subdomena może okazać się niepotrzebna i wprowadzać jedynie zbędne skomplikowania. Natomiast w przypadku dużych witryn, gdzie istnieją różne działy lub podstrony, może być korzystnym rozwiązaniem.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Podsumowanie

Subdomena to ważny element struktury strony internetowej. Dzięki niej można łatwiej zarządzać witryną i ułatwić użytkownikom nawigację. Kiedy stosować subdomenę, a kiedy nie, to zależy od indywidualnych potrzeb i celów. Jedno jest pewne – to rozwiązanie, które może wpłynąć na korzyść strony pod kątem zarządzania i pozycjonowania w wyszukiwarkach.

Chcesz podkręcić pozycjonowanie swojej strony www? Wiem jak to zrobić! Nie czekaj – odezwij się!

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.