Przez Zieliński Jerzy

Aktualizacja algorytmu Google 2023: sierpień

W świecie marketingu internetowego nowością nie jest, że Google co jakiś czas wprowadza zmiany w swoim tajemniczym algorytmie, który kształtuje wyniki wyszukiwania. Od pierwszych dni sierpnia tego roku rozchodziły się plotki, a raczej informacje zza kulis, sugerujące, że coś się szykuje. A teraz jest oficjalna informacja – nowa aktualizacja algorytmu Google już jest w trakcie wdrażania!

Co wiemy na temat najnowszej aktualizacji algorytmu Google 2023? 

We wtorek, 22 sierpnia 2023, Google oficjalnie poinformował na Twitterze, że pracuje nad nową aktualizacją algorytmu wyszukiwarki. Jej celem jest poprawa jakości wyników wyszukiwania – chodzi o nieustające dążenie Giganta z Mountain View, by użytkownicy trafiali na treści naprawdę wartościowe i przydatne. 

źródło: Twitter

Co wiemy na temat najnowszej aktualizacji algorytmu Google 2023? Niestety niewiele. Jak na razie pewne jest wyłącznie to, że przyjdzie nam poczekać na szczegóły i efekty – do pełnej implementacji nowego algorytmu może upłynąć do dwóch tygodni. Dotychczasowe aktualizacje, które miały miejsce w bieżącym roku właśnie tyle trwały. Pewne jest, że Google poinformuje o zakończeniu wdrażania algorytmu w Panelu stanu wyszukiwarki Google.

źródło: Panel stanu wyszukiwarki

Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z kolejnym głębokim update’em Core algorytmu, wpisującym się w długoletnią strategię Google polegającą na dostarczaniu użytkownikom jeszcze lepszych i bardziej wartościowych rezultatów. Teraz doceniane będą treści spełniające kryteria EEAT (Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness) oraz Helpful Content. To oznacza, że zawartość, która nie niesie ze sobą wartości lub została stworzona tylko w celu wypełnienia strony, może zostać potraktowana przez Google jako nisko jakościowa, czyli nieatrakcyjna dla użytkowników wyszukiwarki. 

Czego spodziewać się po najnowszej aktualizacji algorytmu?

Właściwie wszystkiego! Bo wszystko to, co może wpłynąć negatywnie na jakość doświadczeń użytkownika Twojej strony internetowej, może teraz odbić się na jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Twój ruch organiczny może wzrosnąć, utrzymać się lub niestety spaść. Dlatego w najbliższych tygodniach zaleca się śledzenie pozycji swojej witryny. Jeśli zauważysz zmiany, to prawdopodobnie wynik najnowszej aktualizacji. Bez względu na to, co się stanie, nie panikuj – samo Google sugeruje, że w przypadku spadków pozycji i ruchu nie warto rzucać się od razu do przeprowadzania rewolucji na stronie. Skupienie się na poprawie jakości treści na przestrzeni kolejnych miesięcy może okazać się kluczem do odzyskania utraconych pozycji.

Podsumowanie

Zmiany w algorytmach Google to nieunikniony element świata internetowego. Pozostaje nam dostosować się i inwestować w wartościową treść oraz atrakcyjne doświadczenia dla użytkowników. W końcu to one są najskuteczniejszą bronią w starciu o wysokie pozycje w SERPach.

Szukasz bezpiecznego i skutecznego SEO? Jestem do dyspozycji!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)