Marketing szeptany to właśnie ten, dzięki któremu będziesz bardzo blisko swoich klientów i zaangażujesz ich w życie i promocję swojej marki. Wyobraź sobie sytuację – klienci rozmawiają o Twoich produktach, zostawiają opinie i rekomendacje w sieci, udostępniają swoje doświadczenia na portalach społecznościowych, nagrywają filmiki, w których pokazują jak z Twoich produktów korzystają. To musi nakręcać sprzedaż! Sytuacja idealna – tym bardziej, że możesz pomóc jej wydarzyć się naprawdę! Przeczytaj więcej o marketingu szeptanym.
Marketing szeptany – co to?
Określenie marketing szeptany stosuje się zamiennie z buzz marketingiem, marketingiem rekomendacji czy WoMM (Words of Mouth Marketing). Wszystkie wspomniane odnoszą się do działań marketingowych opartych na bezpośrednim, bliskim kontakcie z klientami. Marketing szeptany wykorzystuje najpopularniejsze kanały komunikacji i miejsca, gdzie użytkownicy sieci chętnie działają i angażują się. Zatem – marketing szeptany, co to? To komentarze na portalach społecznościowych, wpisy na forach dyskusyjnych, opinie o produktach, video recenzje, itp. Kampania marketingu szeptanego może kojarzyć się ze SPAM-em i mało rzetelnymi opiniami, ale to niekoniecznie musi tak wyglądać. W buzz marketingu również da się stosować dobre praktyki SEO.
Marketing szeptany wykorzystuje techniki, które mają potencjalnym odbiorcom przybliżyć korzyści wynikające z korzystania z danych produktów czy usług. W jego zakres wchodzą wszystkie techniki, dzięki którym da się zwrócić uwagę, przekonać do skorzystania, a także podtrzymać zainteresowanie produktami czy marką.
Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera
Cele i zadania marketingu szeptanego
Każde działanie marketingowe powinno realizować konkretne cele, tak też jest z marketingiem szeptanym, który może przynieść biznesowi wiele dobrego. Najbardziej popularne cele realizowane za pomocą buzz marketingu to:
- zwiększenie sprzedaży;
- dotarcie do nowych odbiorców;
- zaangażowanie aktualnych klientów;
- budowanie i utrwalanie świadomości i wizerunku marki.
W osiągnięciu wszystkich tych celów pomaga właśnie marketing szeptany. Kampania może zostać zrealizowana przez różne działania: wzbudzanie miłych reakcji u klientów, wywoływanie rozmów na temat produktów i usług, zachęcania do pozostawiania opinii na temat naszego produktu, tworzenie wartościowego PR. Do zadań działających na rzecz marketingu szeptanego zaliczyć można również czynności bezpośrednio związane z SEO – umieszczanie linków dofollow oraz generowanie ruchu na stronie, pochodzącego z organicznych wyników wyszukiwania Google.
Dobre praktyki związane z marketingiem szeptanym
Zastanawiasz się, jak prowadzić kampanię marketingu szeptanego? Główną cechą buzz marketingu powinna być oryginalność, jednak istnieją pewne ramy i dobre praktyki, które warto uwzględnić tworząc własną kampanię. Co warto zrobić w marketingu szeptanym:
- Postaw na atrakcyjność i świeżość – trzeba się wysilić, by dziś jeszcze zaintrygować i wyróżnić się, ale na pewno warto. Tylko interesująca kampania zachęca użytkowników do wypowiedzi na jej temat.
- Zadbaj o wiarygodność – sztuczne zachwalanie produktów może przysporzyć im więcej szkody niż pożytku. W cenie są naturalność, realność, autentyczność.
- Podtrzymuj kontakt – kampania powinna być moderowana, a każdy kontakt i interakcja ze strony klienta zasługuje na reakcję. Przykład:
- Jeśli już mówisz o konkurencji – to tylko dobrze!
Gotowy na rozwój?
Marketing szeptany jak zacząć?
Zastanawiasz się, jak zacząć marketing szeptany? Kampanie możesz poprowadzić na różne sposoby. Zebrałem pomysły, będące dobrym patentem na rozpoczęcie przygody z buzz marketingiem. Powstało już sporo narzędzi – środków, które warto wykorzystać do prowadzenia kampani związanych z marketingiem szeptanym. Oto pomysły na rozpoczęcie przygody z marketingiem szeptanym:
- rozwijanie bloga firmowego – brand blogging – pomaga prezentować działalność firmy w przystępny sposób i buduje wizerunek eksperta w branży;
- promowanie firmy na forach internetowych i grupach społecznościowych – community marketing – sprzyja tworzeniu społeczności skupionej wokół marki i produktu;
- zaangażowanie marki w akcje charytatywne – cause related marketing;
- promowanie produktów, poprzez udostępnianie ich trendsetterom z grupy docelowej – product seeding;
- tworzenie kontentu – viral marketing, który rozprzestrzenia się wirusowo.
Podsumowanie
Marketing szeptany jest czymś co może wychodzić naturalnie i wręcz z przyjemnością lub wręcz przeciwnie – wymagać dużo zaangażowania i pracy. Jedno jest pewne – dobry kontakt z klientami i budowanie pozytywnego wizerunku marki są dla biznesu bezcenne, a właśnie buzz marketing pomaga to osiągnąć. Potrzebujesz wsparcia przy marketingu dla swojej firmy? Chętnie pomogę – od lat zajmuję się pozycjonowaniem i kampaniami Google Ads. Dobieram strategie działania zorientowane na szybkie i skuteczne osiągnięcie celów biznesowych moich klientów. Porozmawiajmy o tym, co chcesz osiągnąć dzięki reklamie w Google, powiem Ci jak to zrobić. Zapraszam do kontaktu!