Przez Zieliński Jerzy

Marketing szeptany – 4 dobre praktyki

Marketing szeptany to właśnie ten, dzięki któremu będziesz bardzo blisko swoich klientów i zaangażujesz ich w życie i promocję swojej marki. Wyobraź sobie sytuację – klienci rozmawiają o Twoich produktach, zostawiają opinie i rekomendacje w sieci, udostępniają swoje doświadczenia na portalach społecznościowych, nagrywają filmiki, w których pokazują jak z Twoich produktów korzystają. To musi nakręcać sprzedaż! Sytuacja idealna – tym bardziej, że możesz pomóc jej wydarzyć się naprawdę! Przeczytaj więcej o marketingu szeptanym.

Marketing szeptany – co to?

Określenie marketing szeptany stosuje się zamiennie z buzz marketingiem, marketingiem rekomendacji czy WoMM (Words of Mouth Marketing). Wszystkie wspomniane odnoszą się do działań marketingowych opartych na bezpośrednim, bliskim kontakcie z klientami. Marketing szeptany wykorzystuje najpopularniejsze kanały komunikacji i miejsca, gdzie użytkownicy sieci chętnie działają i angażują się.  Zatem – marketing szeptany, co to? To komentarze na portalach społecznościowych, wpisy na forach dyskusyjnych, opinie o produktach, video recenzje, itp. Kampania marketingu szeptanego może kojarzyć się ze SPAM-em i mało rzetelnymi opiniami, ale to niekoniecznie musi tak wyglądać. W buzz marketingu również da się stosować dobre praktyki SEO.

Marketing szeptany wykorzystuje techniki, które mają potencjalnym odbiorcom przybliżyć korzyści wynikające z korzystania z danych produktów czy usług. W jego zakres wchodzą wszystkie techniki, dzięki którym da się zwrócić uwagę, przekonać do skorzystania, a także podtrzymać zainteresowanie produktami czy marką.     

Cele i zadania marketingu szeptanego

Każde działanie marketingowe powinno realizować konkretne cele, tak też jest z marketingiem szeptanym, który może przynieść biznesowi wiele dobrego. Najbardziej popularne cele realizowane za pomocą buzz marketingu to:

 • zwiększenie sprzedaży;
 • dotarcie do nowych odbiorców;
 • zaangażowanie aktualnych klientów;
 • budowanie i utrwalanie świadomości i wizerunku marki.

W osiągnięciu wszystkich tych celów pomaga właśnie marketing szeptany. Kampania może zostać zrealizowana przez różne działania: wzbudzanie miłych reakcji u klientów, wywoływanie rozmów na temat produktów i usług, zachęcania do pozostawiania opinii na temat naszego produktu, tworzenie wartościowego PR. Do zadań działających na rzecz marketingu szeptanego zaliczyć można również czynności bezpośrednio związane z SEO – umieszczanie linków dofollow oraz generowanie ruchu na stronie, pochodzącego z organicznych wyników wyszukiwania Google.  

Dobre praktyki związane z marketingiem szeptanym

Zastanawiasz się, jak prowadzić kampanię marketingu szeptanego? Główną cechą buzz marketingu powinna być oryginalność, jednak istnieją pewne ramy i dobre praktyki, które warto uwzględnić tworząc własną kampanię. Co warto zrobić w marketingu szeptanym:

 1. Postaw na atrakcyjność i świeżość – trzeba się wysilić, by dziś jeszcze zaintrygować i wyróżnić się, ale na pewno warto. Tylko interesująca kampania zachęca użytkowników do wypowiedzi na jej temat.
 2. Zadbaj o wiarygodność – sztuczne zachwalanie produktów może przysporzyć im więcej szkody niż pożytku. W cenie są naturalność, realność, autentyczność. 
 3. Podtrzymuj kontakt – kampania powinna być moderowana, a każdy kontakt i interakcja ze strony klienta zasługuje na reakcję. Przykład:
 1. Jeśli już mówisz o konkurencji – to tylko dobrze!

Marketing szeptany jak zacząć? 

Zastanawiasz się, jak zacząć marketing szeptany? Kampanie możesz poprowadzić na różne sposoby. Zebrałem pomysły, będące dobrym patentem na rozpoczęcie przygody z buzz marketingiem. Powstało już sporo narzędzi – środków, które warto wykorzystać do prowadzenia kampani związanych z marketingiem szeptanym. Oto pomysły na rozpoczęcie przygody z marketingiem szeptanym:

 • rozwijanie bloga firmowego – brand blogging – pomaga prezentować działalność firmy w przystępny sposób i buduje wizerunek eksperta w branży;
 • promowanie firmy na forach internetowych i grupach społecznościowych – community marketing – sprzyja tworzeniu społeczności skupionej wokół marki i produktu;
 • zaangażowanie marki w akcje charytatywne – cause related marketing;
 • promowanie produktów, poprzez udostępnianie ich trendsetterom z grupy docelowej – product seeding;
 • tworzenie kontentu – viral marketing, który rozprzestrzenia się wirusowo.  

Podsumowanie

Marketing szeptany jest czymś co może wychodzić naturalnie i wręcz z przyjemnością lub wręcz przeciwnie – wymagać dużo zaangażowania i pracy. Jedno jest pewne – dobry kontakt z klientami i budowanie pozytywnego wizerunku marki są dla biznesu bezcenne, a właśnie buzz marketing pomaga to osiągnąć. Potrzebujesz wsparcia przy marketingu dla swojej firmy? Chętnie pomogę – od lat zajmuję się pozycjonowaniem i kampaniami Google Ads. Dobieram strategie działania zorientowane na szybkie i skuteczne osiągnięcie celów biznesowych moich klientów. Porozmawiajmy o tym, co chcesz osiągnąć dzięki reklamie w Google, powiem Ci jak to zrobić. Zapraszam do kontaktu!

Dodaj komentarz.