Przez Zieliński Jerzy

Marketing szeptany – 4 dobre praktyki

Marketing szeptany to właśnie ten, dzięki któremu będziesz bardzo blisko swoich klientów i zaangażujesz ich w życie i promocję swojej marki. Wyobraź sobie sytuację – klienci rozmawiają o Twoich produktach, zostawiają opinie i rekomendacje w sieci, udostępniają swoje doświadczenia na portalach społecznościowych, nagrywają filmiki, w których pokazują jak z Twoich produktów korzystają. To musi nakręcać sprzedaż! Sytuacja idealna – tym bardziej, że możesz pomóc jej wydarzyć się naprawdę! Przeczytaj więcej o marketingu szeptanym.

Marketing szeptany – co to?

Określenie marketing szeptany stosuje się zamiennie z buzz marketingiem, marketingiem rekomendacji czy WoMM (Words of Mouth Marketing). Wszystkie wspomniane odnoszą się do działań marketingowych opartych na bezpośrednim, bliskim kontakcie z klientami. Marketing szeptany wykorzystuje najpopularniejsze kanały komunikacji i miejsca, gdzie użytkownicy sieci chętnie działają i angażują się.  Zatem – marketing szeptany, co to? To komentarze na portalach społecznościowych, wpisy na forach dyskusyjnych, opinie o produktach, video recenzje, itp. Kampania marketingu szeptanego może kojarzyć się ze SPAM-em i mało rzetelnymi opiniami, ale to niekoniecznie musi tak wyglądać. W buzz marketingu również da się stosować dobre praktyki SEO.

Marketing szeptany wykorzystuje techniki, które mają potencjalnym odbiorcom przybliżyć korzyści wynikające z korzystania z danych produktów czy usług. W jego zakres wchodzą wszystkie techniki, dzięki którym da się zwrócić uwagę, przekonać do skorzystania, a także podtrzymać zainteresowanie produktami czy marką.     

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Cele i zadania marketingu szeptanego

Każde działanie marketingowe powinno realizować konkretne cele, tak też jest z marketingiem szeptanym, który może przynieść biznesowi wiele dobrego. Najbardziej popularne cele realizowane za pomocą buzz marketingu to:

 • zwiększenie sprzedaży;
 • dotarcie do nowych odbiorców;
 • zaangażowanie aktualnych klientów;
 • budowanie i utrwalanie świadomości i wizerunku marki.

W osiągnięciu wszystkich tych celów pomaga właśnie marketing szeptany. Kampania może zostać zrealizowana przez różne działania: wzbudzanie miłych reakcji u klientów, wywoływanie rozmów na temat produktów i usług, zachęcania do pozostawiania opinii na temat naszego produktu, tworzenie wartościowego PR. Do zadań działających na rzecz marketingu szeptanego zaliczyć można również czynności bezpośrednio związane z SEO – umieszczanie linków dofollow oraz generowanie ruchu na stronie, pochodzącego z organicznych wyników wyszukiwania Google.  

Dobre praktyki związane z marketingiem szeptanym

Zastanawiasz się, jak prowadzić kampanię marketingu szeptanego? Główną cechą buzz marketingu powinna być oryginalność, jednak istnieją pewne ramy i dobre praktyki, które warto uwzględnić tworząc własną kampanię. Co warto zrobić w marketingu szeptanym:

 1. Postaw na atrakcyjność i świeżość – trzeba się wysilić, by dziś jeszcze zaintrygować i wyróżnić się, ale na pewno warto. Tylko interesująca kampania zachęca użytkowników do wypowiedzi na jej temat.
 2. Zadbaj o wiarygodność – sztuczne zachwalanie produktów może przysporzyć im więcej szkody niż pożytku. W cenie są naturalność, realność, autentyczność. 
 3. Podtrzymuj kontakt – kampania powinna być moderowana, a każdy kontakt i interakcja ze strony klienta zasługuje na reakcję. Przykład:
 1. Jeśli już mówisz o konkurencji – to tylko dobrze!

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Marketing szeptany jak zacząć? 

Zastanawiasz się, jak zacząć marketing szeptany? Kampanie możesz poprowadzić na różne sposoby. Zebrałem pomysły, będące dobrym patentem na rozpoczęcie przygody z buzz marketingiem. Powstało już sporo narzędzi – środków, które warto wykorzystać do prowadzenia kampani związanych z marketingiem szeptanym. Oto pomysły na rozpoczęcie przygody z marketingiem szeptanym:

 • rozwijanie bloga firmowego – brand blogging – pomaga prezentować działalność firmy w przystępny sposób i buduje wizerunek eksperta w branży;
 • promowanie firmy na forach internetowych i grupach społecznościowych – community marketing – sprzyja tworzeniu społeczności skupionej wokół marki i produktu;
 • zaangażowanie marki w akcje charytatywne – cause related marketing;
 • promowanie produktów, poprzez udostępnianie ich trendsetterom z grupy docelowej – product seeding;
 • tworzenie kontentu – viral marketing, który rozprzestrzenia się wirusowo.  

Podsumowanie

Marketing szeptany jest czymś co może wychodzić naturalnie i wręcz z przyjemnością lub wręcz przeciwnie – wymagać dużo zaangażowania i pracy. Jedno jest pewne – dobry kontakt z klientami i budowanie pozytywnego wizerunku marki są dla biznesu bezcenne, a właśnie buzz marketing pomaga to osiągnąć. Potrzebujesz wsparcia przy marketingu dla swojej firmy? Chętnie pomogę – od lat zajmuję się pozycjonowaniem i kampaniami Google Ads. Dobieram strategie działania zorientowane na szybkie i skuteczne osiągnięcie celów biznesowych moich klientów. Porozmawiajmy o tym, co chcesz osiągnąć dzięki reklamie w Google, powiem Ci jak to zrobić. Zapraszam do kontaktu!

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.