Przez Zieliński Jerzy

Wyszukiwanie głosowe a SEO

Wyszukiwanie głosowe Google staje się coraz popularniejsze – wiele osób korzysta z inteligentnych asystentów głosowych, takich jak Google Assistant, Siri czy Alexa, aby szybko i wygodnie znaleźć odpowiedzi na swoje pytania. Dlatego właściciele stron internetowych powinni zwracać uwagę na optymalizację swoich stron również pod kątem voice search. Dzisiaj skupiłem się więc na optymalizacji strony pod wyszukiwanie głosowe.

Kwestie techniczne nie są Twoją mocną stroną? Skontaktuj się ze mną – mój zespół dostosuje Twoją stronę pod voice search Google.

Jak zoptymalizować stronę pod voice search?

Jak zawsze w SEO, optymalizacja nie jest jednorazowym działaniem, ale całym procesem. Zebrałem kilka najważniejszych działań, które pomogą Ci dostosować się do wymagań voice search Google.

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

1. Zbadaj swoją grupę docelową

Zanim zaczniesz optymalizować swoją stronę pod voice search, musisz zrozumieć, jakie pytania zadają użytkownicy i jakich odpowiedzi szukają. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na analizę i zbadać najczęstsze pytania zadawane w twojej branży lub dotyczące twojego biznesu. Możesz skorzystać z narzędzi, takich jak Answer The Public lub Google Trends, aby znaleźć popularne pytania dotyczące twojej branży.

2. Twórz treści nastawione na użytkownika

Głównym celem optymalizacji dla wyników wyszukiwania głosowego jest tworzenie treści, które spełniają potrzeby użytkowników. Wyszukiwanie głosowe jest często wykorzystywane w sytuacjach, w których użytkownik potrzebuje szybkiej i dokładnej odpowiedzi, na przykład w przypadku wyszukiwania adresu firmy lub godzin otwarcia sklepu. Dlatego istotne jest, aby treści były łatwe do odczytania i skoncentrowane na rozwiązaniu problemu użytkownika. 

3. Zoptymalizuj długość treści

Głosowe zapytania użytkowników często są dłuższe niż te wprowadzane w wyszukiwarce tekstowej. Dlatego warto zadbać o to, aby treści były dostosowane do długości i charakteru pytań. Krótkie, zwięzłe odpowiedzi na proste pytania, takie jak: jaka będzie dzisiaj pogoda?, mogą być łatwiejsze do znalezienia przez użytkownika niż długa, szczegółowa odpowiedź.

4. Używaj naturalnego języka

Wyszukiwanie głosowe opiera się na naturalnym języku, a nie na krótkich frazach, jakie wprowadzamy do wyszukiwarki tekstowej. Dlatego warto pisać treści w sposób naturalny i swobodny, korzystając z dłuższych zdań i naturalnych zwrotów. W ten sposób wyniki będą bardziej trafne dla użytkownika.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

5. Zadbaj o strukturę strony internetowej

Struktura strony internetowej ma wpływ na pozycję w wynikach voice search Google. Właściciele stron internetowych powinni zadbać o to, aby strony były łatwe do zaindeksowania przez roboty Google: warto zadbać o wyraźne nagłówki oraz przejrzystą strukturę tekstu. 

6. Postaw na optymalizację lokalną

Dla lokalnych firm ważne jest, aby ich strony internetowe były zoptymalizowane pod kątem wyników wyszukiwania głosowego dla fraz związanych z ich branżą i lokalizacją. Właściciele firm powinni zadbać o to, aby ich strony były zarejestrowane w Google Moja Firma, a adresy i inne dane kontaktowe – spójne we wszystkich katalogach i stronach firmowych.

wyszukiwanie głosowe google moja firma

7. Zapewnij responsywność strony

Wyszukiwanie głosowe zazwyczaj jest wykorzystywane na urządzeniach mobilnych (smartfonach i tabletach), ponieważ użytkownicy korzystają z wyszukiwania głosowego, gdy są w ruchu lub poza domem. Dlatego właściciele stron internetowych powinni zadbać o to, aby ich strony były responsywne i łatwe do przeglądania na urządzeniach mobilnych. Zastosuj więc prosty i przejrzysty projekt strony, zminimalizuj liczbę elementów na stronie, aby szybko się ładowała, zadbaj o przejrzystość treści (między innymi font czytelny również  na małych ekranach) oraz intuicyjną obsługę na ekranie dotykowym.

Popularność voice search Google sprawia, że zdecydowanie warto pamiętać o nim przy optymalizacji strony pod SEO. Chcesz dowiedzieć się więcej lub nie masz czasu robić tego samodzielnie? Zadzwoń lub napisz!

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.