Przez Zieliński Jerzy

Webwriting – checklista nie tylko dla początkujących

Coraz częściej mówi się, o tym jak ważny jest webwriting. To dlatego, że Internet pełny jest treści – o różnym przeznaczeniu, i bardzo różnej jakości. Jednak wszystko wskazuje na to, że cały czas to treści są kluczowym elementem, który ma znaczenie dla użytkowników Sieci, ale także dla robotów wyszukiwarki Google. Właśnie dlatego lepiej jak najszybciej opanować sztukę webwritingu. Przedstawiam korzyści z niego wynikające i zasady, które pomagają tworzyć angażujące treści zgodne z wymaganiami SEO. 

Czym jest webwriting?

Webwriting to tworzenie treści przeznaczonych do publikacji w Internecie. Ze względu na specyfikę tego środka przekazu oraz odbiorców, webwriting rządzi się zasadami, których nie spotkasz w innym miejscu. Internauta jest wymagającym czytelnikiem, który szuka informacji przydatnych dla niego, częściej niż czyta – skanuje treści, które spotyka w Sieci i wyciąga z nich wartościowe dla siebie informacje. Dlatego sens ma takie pisanie, które przynosi konkretne rozwiązania problemów, łatwe do zastosowania. Bez wodolejstwa i wartościowania. Za to przejrzyste, proste w odbiorze i atrakcyjne wizualnie

Dlaczego warto stosować zasady webwritingu?

Pokazujesz, że stawiasz czytelnika na pierwszym miejscu, co oznacza, że masz świadomość znaczącej roli tekstów na stronie czy w sklepie internetowym. To użytkownikowi – potencjalnemu klientowi mają służyć – informować, rozwiązywać problemy, wzbudzać zainteresowanie. 

Kreujesz ekspercki wizerunek marki, co jest bardzo mądrą inwestycją – przyciągnie użytkowników zainteresowanych poruszanymi w tekstach zagadnieniami. W przyszłości, być może powrócą oni, by zostać Twoimi klientami.

Zyskujesz nowych odwiedzających stronę, użytkownicy – klienci częściej na stronę też powracają, spodziewając się wartościowych i przydatnych treści. Z dużej liczby odwiedzających łatwiej jest pozyskać tych, którzy zostaną realnymi klientami. Zasady webwritingu pomagają wypełniać górę lejka sprzedażowego.

Zyskuje Twoje SEO.  Jak to działa? Gdy użytkownicy doceniają i chętnie odwiedzają Twoją stronę, zyskuje ona również w wyszukiwarce. Oczywiście teksty mają służyć przede wszystkim ludziom, ale fakty są takie, że roboty wyszukiwarki, gdy indeksują strony na konkretnych pozycjach w wynikach wyszukiwania, również skupiają się na tekstach. Dlatego webwriting jest ważny, bo wpływa pozytywnie na Twoich klientów i pomaga osiągnąć wysokie pozycje w wynikach Google, co znowu pomaga w docieraniu do nowych użytkowników w wyszukiwarce. 

Zasady webwritingu – checklista

Przed publikacją tekstu przeanalizuj go wykorzystując poniższe twierdzenia.

Mój tekst:

 • zawiera wyrażenia kluczowe używane przez moich odbiorców (zweryfikowane w Planerze słów kluczowych, SemStorm albo w Senuto)
 • jest interesujący, tzn. warto udostępnić go w social mediach lub przesłać znajomemu
 • nie jest zbyt długi, ale wyczerpuje temat
 • zawiera linki do innych moich np. wpisów na blogu, zachęca do dalszego zgłębiania moich publikacji
 • posiada wyróżniony i zwięzły tytuł, zawierający przynajmniej najważniejszą frazę kluczową i wzbudzający zainteresowanie
 • ma atrakcyjne nagłówki, zachęcające do czytania
 • jest podzielony na akapity
 • zawiera logiczne podsumowanie
 • opatrzony został zachęcającym CTA  
 • jest spójny tematycznie
 • jest jednolity stylistycznie
 • stworzony został prostym językiem, bez specjalistycznego słownictwa i z minimalną ilością zwrotów wartościujących
 • zawiera proste zdania, a tam gdzie to możliwe wyliczenia – łatwe do odczytania
 • nie ma błędów ortograficznych i interpunkcyjnych
 • został wzbogacony grafikami, które pasują do tekstu, ułatwiają jego odbiór, a technicznie nie wydłużają czasu ładowania strony i zostały opatrzone atrybutem alt (zgodnym z tematyką tekstu)
 • jest czytelny i przyjazny w odbiorze

Podsumowanie

Jeśli dobrnąłeś do tego miejsca w moim tekście – wierzę, że jest on dla Ciebie przydatny. Czytelnicy są coraz bardziej wymagający i wybredni, ale cały czas masz szansę zaangażować ich w swoje treści i zbudować solidne grono stałych użytkowników, powracających do Twojej firmy. Jeżeli potrzebujesz w tym pomocy – zadzwoń lub napisz. Porozmawiamy, co możemy razem wypracować.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)