Przez Zieliński Jerzy

Najlepszy specjalista SEO! Jak go wybrać?

Google intensywnie dąży do jak najlepszej jakości wyników wyszukiwania w swojej wyszukiwarce. Stworzył nawet instrukcję na temat tego, jakie warunki powinien spełniać specjalista SEO. To rewelacyjna podpowiedź dla każdego, kto akurat zastanawia się nad zatrudnieniem profesjonalisty do pozycjonowania strony. Wskazówki te z powodzeniem można zastosować również szukając agencji SEO! Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o współpracy ze specjalistą SEO. Kto to i jakie powinien mieć kompetencje? Dowiesz się z tego artykułu!

Specjalista SEO – sprawdź, czy jest dobry

Google wskazuje na dwie sytuacje, kiedy zatrudnienie specjalisty SEO ma szczególny sensprzed wprowadzeniem znaczących zmian na firmowej stronie internetowej lub w trakcie budowy nowej strony. Te okoliczności stanowią dobry moment na dopracowanie strony również pod kątem wymagań wyszukiwarki. Pozycjonowanie wymaga działania we wszystkich elementach struktury strony, dlatego dobrze, by zaplanowała to, nadzorowała, a nawet wdrożyła jedna osoba. Kimś takim powinien być właśnie specjalista ds. SEO.  

Co warto sprawdzić i jak wybrać specjalistę SEO? Poniżej znajdziesz wskazówki Google i moje propozycje.

Wprowadzanie zmian jako podstawa współpracy 

Kluczowym aspektem skutecznego SEO jest wdrażanie zmian zalecanych przez pozycjonera. Dostępne powinny być konsultacje SEO ze specjalistą, podczas których odpowie na Twoje pytania, opowie o planowanych działaniach i uzasadni, dlaczego warto wybrać konkretną strategię. Najlepiej jeszcze przed nawiązaniem współpracy zdecydować i ustalić jak będzie wyglądało wdrożenie rekomendacji specjalisty. Jeżeli wiesz, że może brakować Ci czasu na tworzenie i wprowadzanie np. tekstów na bloga, ustal od początku, że będzie to należało do obowiązków pozycjonera. Oczywiście pozycjonerzy nie piszą tekstów (zazwyczaj), ale dobrzy i doświadczeni na pewno mają kontakt z copywriterami, którzy mogą zrobić to dla Ciebie. Ja mam mocne zaplecze copywriterskie, bo jestem świadomy, że content to filar pozycjonowania. 

Referencje specjalisty SEO – trzeba o nie zapytać 

Nic tak nie świadczy o jakości pracy pozycjonera jak jego klienci. Dobry SEO specjalista powinien budować relacje biznesowe i starać się o opinie od klientów. Od nich dowiesz się nie tylko o skuteczności działań pozycjonerski, ale także o kontakcie, sposobie działania, podejściu do współpracy. To bardzo ważne kwestie. Jeżeli nie wystarczą Ci informacje czy referencje ze strony – skontaktuj się z klientami i rozwiej wszystkie swoje wątpliwości. To też okazja, by poznać doświadczenie w Twojej branży i oszacować szanse na sukces Waszej współpracy. Moje referencje, którymi z przyjemnością się chwalę, znajdziesz tutaj

Kluczowe pytania, które trzeba zadać specjaliście SEO

I to koniecznie, żeby od samego początku współpracy wiedzieć, na co możesz liczyć, a także, jakich działań i efektów się spodziewać. Propozycje pytań:

 • czy działasz zgodnie z zasadami wyszukiwarki Google?
 • jakich technik SEO używasz?
 • od jak dawna działasz w branży?
 • jakie masz doświadczenie w działaniach dla firm o moim profilu?
 • kiedy i jakich wyników oczekujesz? 
 • jak mierzysz wyniki?
 • w jaki sposób komunikujesz się z klientami?
 • czy informujesz klientów o wszystkich zmianach na stronie i uzasadniasz, z czego one wynikają i dlaczego są potrzebne?

Kluczowe pytania, które specjalista SEO powinien zadać Tobie

Oczekuj, a nawet wymagaj, aby specjalista SEO, z którym chcesz współpracować, był faktycznie zainteresowany Twoją działalnością i doświadczeniami. Powinien zapytać Cię:

 • o Twoją działalność – co ją wyróżnia i co chcesz podkreślać?
 • o Twoich klientów – kim są i za co Cię cenią?
 • w jaki sposób wyniki wyszukiwania mają pomóc Twojej firmie zarabiać?
 • z jakich innych kanałów reklamowych korzystasz?
 • kto jest Twoją konkurencją?

Daj wykazać się specjaliście SEO – najlepiej przez audyt strony www

Prowadząc audyt strony WWW, specjalista SEO wykaże się swoją wiedzą i umiejętnościami, a jeszcze zyskasz informacje o potencjale swojego serwisu i oszacujesz skalę działań, które trzeba będzie podjąć. Google radzi, by udzielić specjaliście SEO dostępu do odczytu witryny w Search Console. To wystarczy, by ocenić kondycję i potencjał serwisu, a nie pociąga za sobą żadnego ryzyka.

Jeżeli właśnie rozglądasz się za specjalistą SEO, zgłoś się do mnie na konsultacje i po audyt strony:

Nie ufaj obietnicom

W środowisku wyszukiwarki nie mają one żadnej mocy, bo nikt nie jest w stanie na nią wpłynąć, tak by móc gwarantować jakiekolwiek pozycje. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać specjalistę SEO, z pewnością najlepiej od razu wykluczyć osobę, która w ciemno obiecuje konkretną liczbę fraz w TOP3. To przestrzałe podejście, polegające zazwyczaj na pompowaniu pozycji za pomocą niezalecanych praktyk SEO, po czym następuje szybki spadek. Jeśli coś jest za piękne, aby było prawdziwe – lepiej nie podejmuj pochopnie decyzji o rozpoczęciu współpracy. Warto też zwrócić uwagę na umowę, ponieważ niektóre agencje wciąż wprowadzają karę za zerwanie umowy przed upływem określonego terminu np. przez rok od podpisania. Prawdopodobnie nie chcesz być związany na siłę ze specjalistą SEO, który nie opiekuje się dobrze Twoją stroną.

Podsumowanie

Wybór usługodawcy SEO jest ważny, bo zdecyduje o sukcesie Twojego pozycjonowania. Masz już dużą wiedzę na temat tego, na co zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań, więc już zwiększyłeś swoje szanse na powodzenie. Zrób jeszcze więcej, by Twoja strona pomogła Twojej firmie zarabiać! Może to właśnie ja jestem specjalistą SEO, którego potrzebujesz? Porozmawiajmy! Zapraszam do kontaktu – działam nie tylko w SEO, tworzę i optymalizuję kampanie Google Ads, a także buduję kompleksowe strategie działań marketingowych w sieci. 

Dodaj komentarz.