Przez Zieliński Jerzy

Pozycjonowanie sklepu Shoper

Niedawno pisałem, ile kosztuje sklep na Shoperze. Dzisiaj wchodzę w temat głębiej – ten artykuł jest dla wszystkich, którzy już mają sklep na tej platformie i chcą go wypozycjonować. To od Ciebie zależy, czy podejmiesz się SEO na Shoper samodzielnie, czy zostawisz to profesjonaliście.

Poznaj podstawy SEO na Shoper

Zaczynamy oczywiście od podstaw, z którymi wiele osób może poradzić sobie samemu.

Meta tagi

Meta title, czyli tytuł strony, wyświetla się w dwóch miejscach:

 • w wynikach wyszukiwania Google:
 • na pasku przeglądarki:

Nie powinien mieć więcej niż 50-70 znaków ze spacjami. 

Meta title można wpisać ręcznie dla każdej podstrony albo wykorzystać znaczniki Shoper do SEO. Znajdziesz je w zakładce Ustawienia > Zaawansowane > SEO > Ustawienia podstawowe. Zmienne wybierzesz indywidualnie dla każdej sekcji (Strona główna, Karta produktu, Lista produktów – kategorii, Lista produktów – producenta, Blog, Lista produktów – nowości, Lista produktów – promocje, Lista produktów – kolekcje). W przypadku bloga, do wyboru masz takie zmienne, jak:

 • {shop_name} – nazwa sklepu,
 • {seo_title} – tytuł strony,
 • {seo_description} – opis strony,
 • {seo_keywords} – słowa kluczowe,
 • {blog_article_name} – tytuł wpisu,
 • {blog_article_short_description} – skrócona treść wpisu,
 • {blog_article_categories} – kategorie wpisu,
 • {blog_article_tags} – tagi do wpisu,
 • {blog_category_name} – nazwa kategorii,
 • {blog_tag_name} – nazwa tagu.

Dzięki temu, po wpisaniu znaczników {blog_article_name} {shop_name}, przykładowy tytuł będzie brzmiał „Jak prać białą pościel? twojsklep.pl ”.

Meta description wyświetla się w wynikach wyszukiwania. Nie wpływa bezpośrednio na pozycjonowanie, ale jeśli opis jest dobrze napisany, poprawia CTR, a to już zwiększa widoczność. Description możesz skonfigurować w analogiczny sposób, jak meta title, ale możesz też wpisywać je ręcznie, zwłaszcza że jest krótkie – maksymalnie 160 znaków ze spacjami.

Aby ustawić tytuł, description czy przyjazny adres na podstronie kategorii należy rozwinąć sekcję Pozycjonowanie u dołu strony i w tym miejscu wpisać tytuł, description i adres. W tym miejscu ustawisz to indywidualnie dla konkretnej kategorii.

Certyfikat SSL

To już podstawa, bez niego Google oznacza stronę, jako niebezpieczną dla użytkownika. Dobra wiadomość jest taka, że sklepy na Shoperze automatycznie posiadają certyfikaty SSL. Jeżeli korzystasz z własnej domeny, możesz wykupić certyfikat SSL na Shoperze za 89 złotych rocznie (cena na koniec września 2022).

Google Sitemap i Robots.txt

Żeby Google indeksowało Twoją stronę, trzeba dodać mapę strony (Google Sitemap) do Google Search Console. Mapę znajdziesz w zakładce Ustawienia > Zaawansowane > SEO > Google Sitemap.

Ważny jest też plik robots.txt, za pomocą którego można zablokować robotom indeksującym dostęp do konkretnych podstron lub katalogów. W Shoper pozycjonowanie sklepu nie obejmuje koszyka, rejestracji czy panelu klienta – w taki sposób skonfigurowany jest plik robots.txt. Jeśli chcesz zablokować dostęp do innych podstron, musisz zrobić to samodzielnie.

Przyjazne URL

Domyślne adresy URL nie są zbyt przyjazne dla użytkownika  (np. twojsklep.pl/pl/c/buty-czarne/13). Jednym z ważnych elementów pozycjonowania na Shoperze jest więc ustawienie przyjaznych adresów URL (np.twojsklep.pl/buty-czarne). Możesz zrobić to ręcznie tak, jak podczas ustawiania meta title i meta description. Przy każdym artykule blogowym itp. wystarczy rozwinąć zakładkę Pozycjonowanie:

Możesz też wykorzystać aplikację do tworzenia przyjaznych adresów URL. Znajdziesz ją w zakładce Dodatki i integracje > Aplikacje.

Po zmianie adresu, pamiętaj o przekierowaniu starego adresu na nowy. Żeby to zrobić, wybierz z menu bocznego Ustawienia -> Zaawansowane -> Przekierowania.

Hierarchia nagłówków

Nagłówek H1 to tytuł strony – na każdej podstronie możesz umieścić tylko jeden. Powinien być unikalny (inny na każdej podstronie). Domyślnie, na Shoperze nagłówkiem H1 jest nazwa kategorii lub produktu. We wpisach blogowych oraz opisach produktów i kategorii możesz więc umieszczać tylko nagłówki H2, H3 i niższe, których na jednej podstronie może być wiele. Nad niższym nagłówkiem zawsze musi znajdować się wyższy.

Żeby edytować nagłówki na stronie głównej, musisz wejść w zakładkę Wygląd i treści > Wygląd sklepu > Obecny szablon graficzny > Edycja zaawansowana i edytować header w trybie html.

Opisy kategorii i produktów

Oprócz ustawienia meta tagów i przyjaznych adresów URL, warto też uzupełnić opisy produktów i kategorii. Najlepiej umieścić w nich słowa kluczowe i nagłówki H2. Najważniejsze, żeby każdy opis był unikalny – lepiej nie kopiuj ze strony producenta. Nawet jeśli jeden produkt jest dostępny w kilku wersjach, warto oddzielnie opisać każdą z nich.

Opis kategorii:

Opis produktu:

Artykuły blogowe

Jeśli masz trochę więcej czasu (albo możesz pozwolić sobie na zatrudnienie copywritera), warto prowadzić firmowego bloga. Wpisy opublikujesz przez zakładkę Wygląd i treści > Blog > Lista wpisów. Warto włączyć aktywność, ustawić adres URL i meta tagi. We wpisach blogowych możesz umieszczać też słowa kluczowe i linki wewnętrzne np. do powiązanych z tematem produktów i kategorii.

Atrybuty ALT

Do przedstawienia oferty potrzebujesz też zdjęć. Niestety roboty Google nie mają oczu dlatego, żeby zrozumieć, co przedstawia grafika, przydają się atrybuty ALT (alternatywne opisy zdjęć). Wystarczy, że wejdziesz w edycję produktu i wybierzesz zakładkę Galeria. Następnie możesz edytować opis zdjęcia:

Przekierowania (301)

Usunięte podstrony też mają potencjał! Warto ustawić przekierowania 301, dzięki którym użytkownik próbujący wejść na usuniętą podstronę zostanie przekierowany na inną o zbliżonej tematyce (ruch ze starego linku zostanie przekierowany na nowy). Przekierowania 301 dodasz w zakładce Ustawienia > Zaawansowane > Przekierowania. Pamiętaj, żeby zrobić to przed całkowitym wyłączeniem lub usunięciem starej podstrony. Wygląda to analogicznie, jak po przekierowaniu strony na przyjazny adres URL.

Kanoniczne adresy URL

Dzięki tagom kanonicznym, niezależnie od widoku, użytkownikowi po wejściu na stronę będzie wyświetlał się taki sam adres (a nie np. twojsklep.pl/buty/name, twojsklep.pl/buty/desc lub twojsklep.pl/buty/full). Dzięki temu, Google będzie indeksował jeden adres URL, zamiast uznawać różne adresy URL za duplikaty treści.

Masz sklep na Shoperze? Pozycjonowanie nie powinno sprawiać problemów, bo platforma jest całkiem nieźle dostosowana do SEO. Na początek spróbuj wprowadzić przynajmniej część zmian – na pełną optymalizację potrzeba czasu.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)