Przez Zieliński Jerzy

Jak promować fotowoltaikę w Google?

Fotowoltaika jest aktualnie jedną z najbardziej rozwijających się branż w polskiej gospodarce. W raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022” Instytut Energetyki Odnawialnej podaje, że rok 2021 zakończył się spektakularnym sukcesem branży fotowoltaicznej. Jak zawsze taka sytuacja jest szansą dla wielu firm, aby zaistnieć i znaleźć swoje miejsce na rynku.  Przeczytaj jak pozyskiwać klientów w branży fotowoltaicznej, wykorzystując potencjał wszystkich możliwych kanałów – wyszukiwarkę i kampanie Google Ads, social media, wizytówkę Google Moja Firma.

Reklama fotowoltaiki w internecie – jak zacząć?

Ogromne zainteresowanie fotowoltaiką powoduje, że branża jest bardzo zróżnicowana. Wielu jest znanych graczy, ale ciągle też pojawiają się nowe firmy, które próbują się wybić. I stąd też wynikają główne wyzwania – szczególnie reklamowe. Promocja w internecie jest w takim wypadku niezbędna, bo to najszybszy sposób na zaistnienie, wypracowanie renomy eksperta i pozyskanie nowych klientów. Jednak na tak konkurencyjnym rynku konieczna jest dobra strategia, która pozwoli osiągnąć założone cele i zmieścić się w założonym budżecie. Bazując na doświadczeniu kilkunastu kampanii przeprowadzonych dla firm fotowoltaicznych (z całego kraju i o różnym zasięgu działania), polecam kampanie Google Ads jako najszybsze i najbardziej skuteczne. Jednak to zdecydowanie nie wszystko. Warto zadbać również o inne możliwości dotarcia do klientów i budowania świadomości marki. Najwięcej korzyści, w tym również zysków, przynoszą działania we wszystkich możliwych kanałach marketingowych. Poniżej przedstawiam najbardziej skuteczne obszary działania.

Promocja firmy fotowoltaicznej w Sieci – 6 obszarów działania:

  1. Google Ads

Konkurowanie na budżety reklamowe, z takimi potentatami jak prekursor branży Columbus Energy czy bardzo popularne brandy – jak Ikea ze swoim partnerem E.ON i panelami SOLSTRÅLE czy Esoleo z grupy Polsat – byłoby walką z wiatrakami. Chcesz reklamy skutecznej, ale przygotowanej na miarę Twojej działalności i budżetu? W Google Ads założysz racjonalny budżet i dobierzesz działania, które przyniosą najszybsze efekty. 

  1. Pozycjonowanie

Na pewno wiesz już, że kampania Google Ads da Ci natychmiastowy dostęp do klientów. Natomiast pozycjonowanie przynosi efekty nieco później, ponieważ wymaga czasu na wypracowanie topowych pozycji w wyszukiwarce. Jednak ich osiągnięcie opłaca się długofalowo, owocuje stałą widocznością dla potencjalnych klientów i wzmocnieniem wizerunku ważnego gracza w branży. Pozycjonowanie firmy fotowoltaicznej ma sens i jest opłacalne. Warto jednak trzymać się poniższych wskazówek.

Zarówno przy kampani Google Ads, jak i przy pozycjonowaniu to dobór fraz będzie kluczowy. Ambicją wielu firm jest osiągnięcie widoczności na najbardziej ogólne frazy typu “fotowoltaika”, “energia odnawialna” czy “oze”. Jednak musisz wiedzieć, że – na przykładzie Google ads – kliknięcia w nie są bardzo drogie, a one same mało sprzedażowe. Walka z rozpoznawalnymi firmami pochłonie ogromne budżety a niekoniecznie przyniesie efekty sprzedażowe. Najlepszym sposobem na szybkie pozyskanie klienta jest celowanie w wyrażenia, które mogą wpisywać w Google osoby szukające sprzedawcy i wykonawcy instalacji:

– w danym mieście, czyli w konkretnej lokalizacji, np. “fotowoltaika Bydgoszcz”, “fotowoltaika Lublin”, “fotowoltaika kujawsko-pomorskie”. Zwiększasz swoje szanse na pozyskanie zleceń w swoim regionie, a oprócz tego zyskujesz lokalną rozpoznawalność

– poprzez bardziej precyzyjne określenia, typu: “instalacja fotowoltaiczna 5 kw”, “instalacja fotowoltaiczna 10 kw”, “instalacja fotowoltaiczna 10 kw cena z montażem”. Charakteryzują klientów już zorientowanych w temacie, być może szukających wycen konkurencyjnych dla tych, które już mają. 

  1. Dobra strona www

Jest konieczna, bo tylko dobrą stronę da się skutecznie wypozycjonować. Jednak istotniejsze jest to, że strona www musi być user-friendly i wyczerpująca tematycznie. Tylko wtedy Internauci, którzy już trafią na stronę, będą chcieli nawiązać kontakt i skorzystać właśnie z Twoich usług.

  1. Treści i blog

Ten punkt wiąże się z poprzednim, ponieważ chodzi o merytoryczną zawartość Twojej strony www, teksty na niej zamieszczone powinny być unikatowe i wartościowe dla użytkowników. Tylko takie przykuwają uwagę, budzą zaufanie i przekonują do skorzystania z oferty. Obowiązkowym punktem jest prowadzenie bloga z aktualnościami z branży, życia firmy, realizacjami. 

  1. Media społecznościowe

To kolejne miejsce, w którym nie tylko pokażesz eksperckie oblicze swojego biznesu, ale także zbudujesz społeczność. Społeczność, która przy odpowiednim prowadzeniu tych kanałów, będzie motorem napędowym do pozyskiwaniu nowych klientów – z polecenia. Masz duży wybór miejsc, w których możesz działać: Facebook, Instagram, Linkedin, TikTok. Zdecyduj, gdzie najlepiej pasujesz lub bądź wszędzie!

  1. Wizytówka Google Moja Firma

Jeżeli zależy Ci na klientach i realizacjach w Twoim regionie – promocja za pomocą wizytówki Google Moja Firma jest absolutną koniecznością. Zyskasz nie tylko widoczność w wyszukiwarce, ale utrwalisz się w świadomości Internautów jako istotny działacz w branży w regionie. Wszystko to dzięki odrobinie zaangażowania w jakość zdjęć, zbieranie opinii od klientów czy wreszcie optymalizację samej wizytówki.  

Jak reklamować fotowoltaikę w Internecie?

Najlepiej z pomysłem i dobrym sposobem! Polecam unikać ogólnych i informacyjnych wyrażeń kluczowych, ponieważ są one stratą czasu i pieniędzy – chyba, że jesteś ogromnym brandem z kilkuset tysięcznym budżetem marketingowym. Przy odpowiedniej strategii i dobrze zoptymalizowanej kampanii, nawet w tak trudnej branży jak fotowoltaika, osiągniesz cele biznesowe swojej firmy. Zapraszam do kontaktu, jeżeli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie. Doradzam skutecznie, ponieważ mam duże doświadczenie, m.in. w skutecznych kampaniach Google Ads dla fotowoltaiki.

Dodaj komentarz.