Przez Zieliński Jerzy

Co to jest Domain Rating i jak je oceniać?

Do skutecznego SEO niezbędny jest link building, jednak jak ocenić, która domena jest godna zaufania? Jednym z parametrów, które warto wziąć pod uwagę, jest Domain Rating, czyli ocena domeny. Od czego zależy i jak je interpretować?

Co to jest Domain Rating?

DR to ciekawy wskaźnik, ponieważ został wprowadzony nie przez Google, ale narzędzie Ahrefs. Domain Rating wykorzystuje się do oceny liczby i jakości linków zewnętrznych prowadzących do witryny. Łatwo jest go zinterpretować, ponieważ domenę ocenia się liczbowo w skali od 0 do 100

Pamiętaj, że Domain Rating jest dość subiektywne i nie oznacza, że w 100% właśnie tak Google ocenia daną witrynę. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli szukasz strony, na której chcesz wykupić link do swojej domeny, warto zwrócić uwagę na DR. Co to zmieni? Nie zweryfikujesz w ten sposób całkowicie jakości witryny, ale może to posłużyć jako wstępna weryfikacja.

Jak oceniać DR?

Szybką ocenę w pigułce możesz zrobić już na stronie Ahrefs. Domain Rating jest tutaj przedstawione w sekcji Website Authority Checker w formie prostego wykresu:

domain rating 1
https://ahrefs.com/website-authority-checker

Backlinks to liczba linków, które pozyskałeś  dla swojej witryny. Ahrefs przedstawia też liczbę stron linkujących do Twojej domeny.

Oprócz tego, da się podejrzeć tzw. zepsute, niedziałające linki w Broken Link Checker:

domain rating 2
https://ahrefs.com/broken-link-checker

Są podzielone na linki umieszczone na Twojej stronie oraz znajdujące się w drugiej kolumnie linki prowadzące do Twojej domeny.

Jeżeli DR wynosi 0, to oznacza, że do strony nie prowadzą żadne linki lub ich jest bardzo mało i są niskiej jakości. Im wyższe Domain Rating SEO, tym mocniejszy jest profil linkowy strony w porównaniu do pozostałych znajdujących się w bazie Ahrefsa.

Link juice a DR

Warto jednak pamiętać, że moc SEO (tzw. link juice) witryny, czyli wartość, jaką przekazuje stronom, do których linkuje, nie jest zależna wyłącznie od DR. Oczywiście, im większy DR, tym większą moc strona przekazuje linkowanym witrynom. Moc jest zależna również od liczby stron linkowanych przez domenę. Często okazuje się, że lepiej kupić link na stronie o niższym DR, linkującej do kilku domen, niż na stronie z bardzo wysokim wskaźnikiem, która linkuje do kilkuset.

Link juice nie jest zależny wyłącznie od DR. Wpływają na niego również autorytet domeny (pozycja w wynikach wyszukiwania, ruch na stronie) czy ilość linków na konkretnej podstronie. Warto wziąć pod uwagę, że moc SEO rośnie nie tylko dzięki linkom zewnętrznym, ale też wewnętrznym – kierującym moc na konkretne podstrony. Wysokie DR nie gwarantuje dużego ruchu na stronie, domeny o wskaźniku niższym od 10, ocenia się jako słabe. Najlepszym sposobem jest porównywanie się do swojej bezpośredniej konkurencji. Nie musisz dążyć do osiągnięcia Domain Rating SEO bliskiego 100 – weź pod uwagę, że im wyższy wskaźnik, tym trudniejsze staje się jego dalsze zwiększanie.

Jak poprawić DR?

Domain Rating ma znaczenie nie tylko, kiedy pozycjonujesz stronę, ale też np. tworzysz zaplecze SEO i chcesz zachęcić klientów do kupowania artykułów właśnie na Twojej stronie.

Przede wszystkim, Domain Rating zwiększają tylko linki dofollow, linki nofollow nie mają tutaj znaczenia. Jeśli więc nie chcesz przekazywać mocy witrynie, którą linkujesz na swojej stronie, zawsze wybieraj atrybut nofollow. Plus jest taki, że kiedy rośnie DR strony, rośnie też autorytet wszystkich domen, do których linkuje. Ahrefs nie podaje gotowego wzoru na Domain Rating, ale wiemy, że pod uwagę są tutaj brane liczba i jakość linków. Żeby poprawić DR, trzeba więc pozyskiwać linki z zaufanych witryn. Jeżeli korzystasz z usług agencji SEO, lepiej i tak kontrolować, jakie strony linkują do Twojej domeny. Niestety niektórzy wykonawcy stosują nieuczciwe praktyki SEO i pozyskują duże ilości niskiej jakości linków, a to na dłuższą metę odbija się na autorytecie Twojej witryny.

Twoja witryna ma niski DR? Nie wiesz, jak pozyskiwać linki oraz jak tworzyć treści, w których można je umieścić? Skontaktuj się ze mną, pomogę Ci zaplanować skuteczny link building dla Twojej strony i zwiększyć jej autorytet w Google.

2 uwagi
comment-image

Dodaj komentarz.