Przez Zieliński Jerzy

Jak zrobić dobry baner na stronę internetową?

Baner reklamowy pojawia się praktycznie na każdej stronie internetowej – może przedstawiać informacje o specjalnej ofercie, zachęcać klientów do zakupu produktów sezonowych czy prezentować nową kolekcję. Sam fakt, że stworzysz baner na stronę internetową jednak niewiele daje – w grę wchodzi tutaj tzw. ślepota banerowa. Jak więc stworzyć baner, który nie będzie stratą czasu i miejsca na stronie?

Ślepota banerowa – co to jest?

Ślepota banerowa (banner blindness) to po prostu przyzwyczajenie do reklam, które sprawia, że automatycznie je ignorujemy. Banery to jedne z najstarszych reklam, pojawiające się w Internecie już od lat 90. Początkowo były bardzo skuteczne, ale z czasem (z powodu błędów reklamodawców!) ich skuteczność znacznie się zmniejszyła, szczególnie że większość banerów jest nieczytelna, jaskrawa i ogólnie – raczej irytująca niż przydatna dla odbiorcy. Czy to jednak ma oznaczać, że lepiej w ogóle zrezygnować z banerów? Oczywiście, że nie! Warto po prostu zadbać o ich wysoką jakość.

Cechy dobrego banera reklamowego

Najważniejsze to unikać błędów, które doprowadziły do ślepoty banerowej. Baner i tak znajduje się w takim miejscu, że rzuca się w oczy odbiorców , dlatego podczas jego projektowania lepiej zachować umiar. Dzisiaj skupię się na wskazówkach: jak zrobić baner na stronę internetową.

CTA

Call to action, czyli wezwanie do działania, to podstawa. Klient powinien wiedzieć, co ma zrobić. Najlepiej postawić na jedno słowo: Sprawdź, Zamów, Kup albo krótki zwrot: Kup teraz, Zarejestruj się, Zobacz więcej. To od razu sugeruje użytkownikowi, że może kliknąć baner internetowy, aby przejść dalej.

Niektóre marki odzieżowe nie stosują tradycyjnych CTA, tylko od razu kierują do kategorii:

baner na stronę 1
zalando.pl

Czytelność

Częstym błędem jest umieszczanie na banerze zbyt wielu elementów, przez co przestaje być czytelny. Ogranicz liczbę słów do minimum, unikaj połączeń wielu kolorów, postaw na prostą, estetyczną grafikę. Lepiej zrezygnować z jaskrawych kolorów – skutek jest odwrotny do zamierzonego. Dobrze sprawdzają się pastele, beż, czerń czy biel. Nie musisz mieć wybitnych umiejętności graficznych, ale pamiętaj przede wszystkim o proporcjach i równych marginesach. Kiedy wstawisz czytelny, minimalistyczny baner, strona internetowa będzie skuteczniej sprzedawać.

Poniżej wstawiłem przykład bardzo prostego banera, który przekazuje wszystko, co klient powinien wiedzieć. Na Black Friday czarna kolorystyka to wręcz obowiązek – klienci są już do niej przyzwyczajeni. Podobnie jest z Bożym Narodzeniem, kiedy rządzą czerwień i złoto.

baner na stronę 2
deichmann.com.pl

Język korzyści

OK, im mniej tekstu na banerze, tym lepiej, ale jeśli już go umieszczasz, powinien informować o korzyściach dla klienta. W końcu, dlaczego ma skorzystać z Twojej oferty i to właśnie teraz? Może oferujesz darmową wysyłkę, szyjesz ubrania w duchu slow fashion, pakujesz na prezent lub wprowadzasz limitowaną kolekcję. Ogólniki typu: tanie, modne itp. już od dawna nie działają. Pomyśl, czym możesz przekonać klienta, żeby nie szukał dalej, tylko kupił właśnie u Ciebie. Baner na stronie internetowej ma dostarczać konkretnych informacji.

Największe błędy przy tworzeniu banerów

Chociaż baner na stronę internetową to tak stara forma reklamy, niektórzy wciąż nie do końca wykorzystują jej możliwości. Osobiście do największych „grzechów” przy tworzeniu banerów zaliczam:

 • brak przycisku CTA (albo słabo widoczne wezwanie do działania),
 • brak responsywności (baner nie dostosowuje się do urządzeń o różnej rozdzielczości),
 • brak przekierowania na odpowiednią podstronę po kliknięciu baneru,
 • długie wczytywanie baneru.

Jak samemu stworzyć baner?

Wielu początkujących przedsiębiorców nie chce inwestować w grafika, dlatego zastanawiają się, jak zrobić baner reklamowy samodzielnie. Jeżeli masz podstawowy zmysł estetyczny możesz sobie z tym poradzić np. używając Canvy. Wystarczy wejść w Szablony i wyszukać Baner. Znajdziesz tutaj wiele gotowych szablonów, które możesz dostosować do swojej strony, podmieniając grafiki, zmieniając kolorystykę czy czcionki. Jeżeli tworzysz baner na stronę internetową, wymiary mogą być różne. Orientacyjnie, w nagłówku strony często umieszcza się baner o wymiarach 1180×450 px. W Canvie da się pobrać baner w różnych rozmiarach, dlatego sprawdzi się również np. na Facebooku. Dzięki temu, ważne jest pamiętać jak zrobić baner, który działa.

Baner na stronę internetową – cena?

Oczywiście banery internetowe nie mają z góry ustalonej ceny. Zazwyczaj jest to jednak koszt zazwyczaj wynosi kilkaset złotych. Oczywiście ważny jest wymiar, w jakim dostarczany jest baner na stronę internetową. Cena w większości firm wynosi od 400 złotych w górę za baner dostępny w wymiarach dostosowanych do większości reklam.

Jeśli szukasz banerów internetowych do Google Ads, przydadzą się takie grafiki:

Reklamy kwadratowe i prostokątne:

 • 200 x 200 Mały kwadrat,
 • 240 x 400 Pionowy prostokąt,
 • 250 x 250 Kwadrat,
 • 250 x 360 Potrójny szeroki ekran,
 • 300 x 250 Baner śródtekstowy,
 • 336 x 280 Duży prostokąt,
 • 580 x 400 Netboard.

Wieżowiec:

 • 120 x 600 Wieżowiec,
 • 160 x 600 Szeroki wieżowiec,
 • 300 x 600 Reklama na pół strony,
 • 300 x 1050 Pionowy.

Długi baner:

 • 468 x 60 Baner,
 • 728 x 90 Długi baner,
 • 930 x 180 Górny baner,
 • 970 x 90 Powiększony długi baner,
 • 970 x 250 Billboard,
 • 980 x 120 Panorama.

Na urządzenia mobilne:

 • 300 x 50 Baner na urządzenia mobilne,
 • 320 x 50 Baner na urządzenia mobilne,
 • 320 x 100 Duży baner na urządzenia mobilne.

Rodzaje banerów internetowych: banery flash vs HTML5

Dawniej reklamy banerowe opierały się głównie na dużych banerach flash. Z czasem stawały się jednak coraz mniej skuteczne, ponieważ użytkownicy przyzwyczaili się do dużych, animowanych banerów i wyskakujących okienek, przez co zaczęli je ignorować i korzystać z oprogramowania do blokowania reklam. Obecnie flash nie jest już liderem: w Chrome został stopniowo zastąpiony przez HTML5, w wyniku nacisku na wykorzystywanie wbudowanych funkcji, zamiast dodatkowych wtyczek.

Reklamy HTML5 pozwalają użytkownikom projektować banery, które zużywają mniej mocy obliczeniowej i mniejsze zasoby komputera. Nawet zewnętrzne biblioteki JS są szybkie, łatwe i wydajne przy użyciu HTML5. Paradoksalnie pliki banerów HTML5 są pięć razy większe niż standardowe pliki Flash. Mimo wszystko taki baner online działa szybciej, ponieważ może polegać na pamięci podręcznej przeglądarki do wczytywania już odwiedzonych banerów i innych treści, zamiast ładować je osobno za każdym razem. Już to stanowi dużą różnicę dla użytkowników w porównaniu do Flasha. Dodatkowo HTML5 pozwala na współdzielenie obciążenia między różnymi bibliotekami danych.

Reklama banerowa z flashem miało sporo minusów: przede wszystkim flash posiadał luki w kodzie, które umożliwiały złośliwym atakującym przeniknięcie do systemu komputerowego i wykonanie różnych szkodliwych działań po przejęciu kontroli nad tym systemem. Zmiany wprowadziło więc nie tylko Google, ale też Mozilla. Warto jednak pamiętać, że żeby tworzyć skuteczne banery online z HTML5 trzeba mieć odpowiednie umiejętności, a wiele kreatorów nie sprawdza się zbyt dobrze. Jeśli więc potrzebujesz skutecznych reklam na stronach internetowych, warto skontaktować się ze mną – zapewnię Ci wsparcie grafika.

Baner internetowy dla e-commerce: o czym pamiętać?

Baner internetowy w sklepie to kluczowy element, który determinuje pierwsze wrażenie użytkownika po wejściu na stronę główną. Jego rola jest niebagatelna, gdyż może wpłynąć na decyzję, czy odwiedzający pozostanie na stronie czy też z niej zrezygnuje w ciągu kilku sekund. Dlatego warto poświęcić mu szczególną uwagę i zadbać o profesjonalne tworzenie banerów na stronę internetową.

Przed rozpoczęciem projektowania warto określić cel, jaki chcemy osiągnąć, umieszczając baner sklepu internetowego. Czy chodzi o zwiększenie liczby odsłon, skłonienie do kliknięcia w baner i przejścia na konkretną stronę czy może inne działanie? To kluczowe pytanie, które kształtuje cały proces tworzenia banera.

Jeśli celem jest uzyskanie większej liczby odsłon, skupmy się na przekazie samej wiadomości. Baner online może opowiadać o misji firmy, prezentować ofertę, czy wyróżniać nas na tle konkurencji. Tutaj istotną rolę odgrywa nie tylko tekst, ale również grafika. Warto zadbać, aby była dopasowana do stylu sklepu, prosta, czytelna i odzwierciedlała treść, którą chcemy przekazać.

Jeżeli zależy nam na tym, aby użytkownicy kliknęli w baner, skoncentrujmy się na skłonieniu ich do podjęcia konkretnej akcji. W takim przypadku baner powinien zawierać kluczowe elementy, takie jak tytuł, opis oraz przycisk CTA (Call To Action). Te elementy powinny skutecznie zachęcać klienta, sugerując korzyści wynikające z kliknięcia w baner strony internetowej. Przycisk CTA pełni istotną rolę, ponieważ to on skupia uwagę użytkownika i kieruje go do zamierzonej akcji. Warto stosować przyciski, które nie tylko zachęcają do działania, ale także jasno komunikują korzyści dla klienta, zamiast jedynie wymagać od niego konkretnego działania. Banery na stronę internetową powinny możliwie jak najczytelniej pokazywać, dlaczego warto podążać za CTA i np. sprawdzić konkretną kategorię czy wykorzystać kod rabatowy.

Baner reklamowy remarketingowy: czym się różni?

Banery reklamowe pełnią istotną rolę w skutecznym promowaniu działalności, a wybór między banerami marketingowymi a remarketingowymi może znacząco wpłynąć na efekty kampanii. Baner internetowy marketingowy, zwykle stosowany w różnych rozmiarach, jest skierowany do ogólnej grupy odbiorców. Stanowi atrakcyjne graficzne przedstawienie treści, umożliwiające eksponowanie produktów i wywołanie konkretnej akcji.

Z kolei baner reklamowy remarketingowy, skierowany jest do bardziej precyzyjnie określonej grupy osób. Wyświetla się użytkownikom, którzy już odwiedzili stronę, ale opuścili ją bez dokonania transakcji. Banery remarketingowe pełnią rolę przypomnienia, prezentując użytkownikowi wcześniej oglądane produkty na odwiedzanych stronach w sieci.

Różnice między tymi dwoma rodzajami banerów wynikają z ich celów i grupy docelowej. Banery marketingowe skupiają się na ogólnym przekazie, podczas gdy banery remarketingowe koncentrują się na zaangażowaniu użytkowników już zainteresowanych ofertą.

Jak tworzyć banery remarketingowe?

Tworzenie banerów remarketingowych zaczyna się od stworzenia listy remarketingowej, a kod śledzący umieszczany na stronie internetowej automatycznie dodaje odwiedzających do tej listy. Następnie konieczne jest przygotowanie samych banerów. Osoby o zdolnościach graficznych mogą podjąć się tego zadania samodzielnie w dowolnym kreatorze banerów, ale bardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest zatrudnienie grafika.

Remarketing, szczególnie w połączeniu z pozycjonowaniem strony, stwarza możliwość ponownego zaangażowania użytkowników, zwłaszcza tych, którzy wcześniej dodali produkty do koszyka, lecz nie dokonali zakupu. To skuteczne narzędzie, które może znacząco zwiększyć efektywność kampanii reklamowej.

Chcesz stworzyć naprawdę dobry baner na stronę albo reklamy banerowe Google Ads? Skontaktuj się ze mną – ja i mój team pomożemy Ci przykuć uwagę klientów, a jednocześnie nie obciążać strony.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)