Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.
Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.
Baner reklamowy pojawia się praktycznie na każdej stronie internetowej – może przedstawiać informacje o specjalnej ofercie, zachęcać klientów do zakupu produktów sezonowych czy prezentować nową kolekcję. Sam fakt, że stworzysz baner na stronę internetową jednak niewiele daje – w grę wchodzi tutaj tzw. ślepota banerowa. Jak więc stworzyć baner, który nie będzie stratą czasu i miejsca na stronie?
Spis treści
Ślepota banerowa – co to jest?
Ślepota banerowa (banner blindness) to po prostu przyzwyczajenie do reklam, które sprawia, że automatycznie je ignorujemy. Banery to jedne z najstarszych reklam, pojawiające się w Internecie już od lat 90. Początkowo były bardzo skuteczne, ale z czasem (z powodu błędów reklamodawców!) ich skuteczność znacznie się zmniejszyła, szczególnie że większość banerów jest nieczytelna, jaskrawa i ogólnie – raczej irytująca niż przydatna dla odbiorcy. Czy to jednak ma oznaczać, że lepiej w ogóle zrezygnować z banerów? Oczywiście, że nie! Warto po prostu zadbać o ich wysoką jakość.
Zapisz się po wsparcie w e-commerce!
Zapisz się do newslettera
Cechy dobrego banera reklamowego
Najważniejsze to unikać błędów, które doprowadziły do ślepoty banerowej. Baner i tak znajduje się w takim miejscu, że rzuca się w oczy odbiorców , dlatego podczas jego projektowania lepiej zachować umiar.
CTA
Call to action, czyli wezwanie do działania, to podstawa. Klient powinien wiedzieć, co ma zrobić. Najlepiej postawić na jedno słowo: Sprawdź, Zamów, Kup albo krótki zwrot: Kup teraz, Zarejestruj się, Zobacz więcej. To od razu sugeruje użytkownikowi, że może kliknąć baner, aby przejść dalej.
Niektóre marki odzieżowe nie stosują tradycyjnych CTA, tylko od razu kierują do kategorii:
zalando.pl
Czytelność
Częstym błędem jest umieszczanie na banerze zbyt wielu elementów, przez co przestaje być czytelny. Ogranicz liczbę słów do minimum, unikaj połączeń wielu kolorów, postaw na prostą, estetyczną grafikę. Lepiej zrezygnować z jaskrawych kolorów – skutek jest odwrotny do zamierzonego. Dobrze sprawdzają się pastele, beż, czerń czy biel. Nie musisz mieć wybitnych umiejętności graficznych, ale pamiętaj przede wszystkim o proporcjach i równych marginesach. Kiedy wstawisz czytelny, minimalistyczny baner, strona internetowa będzie skuteczniej sprzedawać.
Poniżej wstawiłem przykład bardzo prostego banera, który przekazuje wszystko, co klient powinien wiedzieć. Na Black Friday czarna kolorystyka to wręcz obowiązek – klienci są już do niej przyzwyczajeni. Podobnie jest z Bożym Narodzeniem, kiedy rządzą czerwień i złoto.
deichmann.com.pl
Język korzyści
OK, im mniej tekstu na banerze, tym lepiej, ale jeśli już go umieszczasz, powinien informować o korzyściach dla klienta. W końcu, dlaczego ma skorzystać z Twojej oferty i to właśnie teraz? Może oferujesz darmową wysyłkę, szyjesz ubrania w duchu slow fashion, pakujesz na prezent lub wprowadzasz limitowaną kolekcję. Ogólniki typu: tanie, modne itp. już od dawna nie działają. Pomyśl, czym możesz przekonać klienta, żeby nie szukał dalej, tylko kupił właśnie u Ciebie.
Chociaż baner na stronę internetową to tak stara forma reklamy, niektórzy wciąż nie do końca wykorzystują jej możliwości. Osobiście do największych „grzechów” przy tworzeniu banerów zaliczam:
brak przycisku CTA (albo słabo widoczne wezwanie do działania),
brak responsywności (baner nie dostosowuje się do urządzeń o różnej rozdzielczości),
brak przekierowania na odpowiednią podstronę po kliknięciu baneru,
długie wczytywanie baneru.
Jak samemu stworzyć baner?
Wielu początkujących przedsiębiorców nie chce inwestować w grafika, stąd decyzja o stworzeniu banera samodzielnie. Jeżeli masz podstawowy zmysł estetyczny możesz sobie z tym poradzić np. używając Canvy. Wystarczy wejść w Szablony i wyszukać Baner. Znajdziesz tutaj wiele gotowych szablonów, które możesz dostosować do swojej strony, podmieniając grafiki, zmieniając kolorystykę czy czcionki. Jeżeli tworzysz baner na stronę internetową, wymiary mogą być różne. Orientacyjnie, w nagłówku strony często umieszcza się baner o wymiarach 1180×450 px. W Canvie da się pobrać baner w różnych rozmiarach, dlatego sprawdzi się również np. na Facebooku.
Chcesz stworzyć naprawdę dobry baner na stronę albo reklamy banerowe Google Ads? Skontaktuj się ze mną – ja i mój team pomożemy Ci przykuć uwagę klientów, a jednocześnie nie obciążać strony.
O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.
Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.
ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201 85-862 Bydgoszcz
Oddział Warszawa
ul. Cybernetyki 19B, 113, 02-677 Warszawa
@ Copyright 2022
Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!
Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.