Przez Zieliński Jerzy

TACOS w marketingu

Tacos doskonale zna każdy fan kuchni meksykańskiej, ale dlaczego o tym wspominam? Spokojnie, nie przebranżowiłem się na prowadzenie bloga kulinarnego. Dzisiaj napisałem kilka słów o wskaźnikach ACOS i TACOS w marketingu, często używanych przez reklamodawców na Amazonie, mierzących skuteczność reklam w e-commerce. Chcesz dowiedzieć się więcej o wskaźnikach efektywności? Sprawdź moje wcześniejsze artykuły o KPI i koniecznie zapisz się do newslettera!

Co to jest TACOS?

TACOS w marketingu to po prostu całkowity reklamowy koszt sprzedaży (Total Advertising Cost of Sale). Porównuje się tutaj wydatek na reklamę z przychodami firmy, dlatego wskaźnik pomaga tworzyć krótko- i długoterminowe strategie marketingowe. Jest to szersze spojrzenie od analizowania ROAS czy ACOS (reklamowy koszt sprzedaży, Advertising Cost of Sales), ponieważ mierzy stosunek między wydatkami na reklamę (we wszystkich kanałach reklamowych) a całkowitymi przychodami ze sprzedaży. Bierzesz tutaj pod uwagę zarówno sprzedaż z reklam, jak i z ruchu organicznego z wyszukiwarki czy sprzedaż w sklepie stacjonarnym.

Jak obliczyć TACOS?

Obliczenie TACOS nie jest trudne, w sumie dość intuicyjne. Wystarczy podzielić całkowite wydatki na reklamę przez przychody ze sprzedaży oraz pomnożyć razy 100%. Oczywiście, z reguły wyznacznikiem efektywnej strategii jest jak najniższy TACOS.

ACOS kontra TACOS – czym się różnią?

ACOS to wskaźnik mniej pojemny od TACOS: pod uwagę bierzemy tutaj tylko przychody, które pochodzą z reklam, dlatego doskonale nadaje się do mierzenia skuteczności kampanii reklamowej. Oblicza się go analogicznie do TACOS, z tą różnicą, że dzielisz wydatek na reklamy przez przychód ze sprzedaży pochodzącej z reklam i mnożysz razy 100%.  Wiele osób ignoruje TACOS i posługuje się tylko ACOS, ale moim zdaniem warto, przynajmniej raz na jakiś czas, sięgać po szersze dane. Niektóre marki zyskały już taką rozpoznawalność, że nie bazują głównie na reklamach, ale dużo sprzedają dzięki ruchowi organicznemu, dlatego ważne jest kompleksowe podejście.

Jak analizować ACOS i TACOS?

Najprościej mówiąc, chcemy, aby ACOS i TACOS spadały, bo celem jest wydanie jak najmniej na reklamy przy jak największej sprzedaży. Jeśli jednak np. po wprowadzeniu nowego produktu lub zmianach w kampanii, liczby wzrosną, nie ma jeszcze powodów do paniki, warto poczekać przynajmniej dwa tygodnie i dopiero wtedy wprowadzać kolejne zmiany.

Przy analizie TACOS w marketingu warto rozważyć przynajmniej kilka scenariuszy:

  • Rosnące TACOS – sprzedaż organiczna spada lub nie rośnie tak szybko, jak wydatki na reklamę np. jeśli w gorącym okresie zwiększasz budżety w kampaniach PPC. Warto zastanowić się tutaj np. nad optymalizacją strony pod SEO.
  • Spadające lub stałe TACOS – do tego właśnie dążą reklamodawcy. Oznacza, że rosną sprzedaż i świadomość marki, a Twój budżet jest maksymalnie wykorzystywany.
  • TACOS rośnie, ACOS spada – sprzedaż organiczna nie przynosi Twojej firmie zbyt wiele konwersji i bazujesz na reklamach.
  • TACOS i ACOS rosną – tak może się dziać, jeśli np. wprowadzasz nowy produkt, ale na dłuższą metę jest niepożądane.

Jak wykorzystywać TACOS w marketingu?

Czas mija, ale wciąż nie spada wskaźnik TACOS? Marketing prawdopodobnie wymaga więc zmiany. Możesz je wprowadzić na co najmniej 3 sposoby:

  • Wydatki na reklamę spadają, a sprzedaż rośnie lub przynajmniej zostaje taka sama – warto np. zastosować wykluczające słowa kluczowe, żeby nie marnować budżetu reklamowego.
  • Wydatki na reklamę pozostają bez zmian, ale łączna sprzedaż rośnie – np. dzięki przeznaczeniu większej części budżetu na cele, które przynoszą lepsze efekty.
  • Wydatki na reklamę są większe, ale za to sprzedaż szybciej rośnie – np. można zwiększyć budżety w dobrze zoptymalizowanych kampaniach nastawionych na produkty generujące najwięcej konwersji.

Nie zawsze fakt, że TACOS nie spada jest powodem do zmartwień – w dojrzałych markach utrzymywanie go na stałym poziomie jest wręcz pożądane. Jeśli wskaźnik przez cały czas pozostaje bardzo niski – może to oznaczać, że zbyt ostrożnie podchodzisz do wydatków na reklamę i tracisz szansę, żeby sprzedawać na większą skalę.

TACOS marketing przydaje się przede wszystkim do określania marży zysku netto oraz całkowitej rentowności reklamy, sprawdzenia, w jakim stopniu sprzedaż produktów jest zależna od reklamy, a w jakim użytkownicy sami ich szukają oraz lepiej przeanalizować cykle sprzedaży w swoim sklepie.

Potrzebujesz specjalisty, który zajmie się Twoim sklepem internetowym kompleksowo, zamiast analizować tylko jeden wskaźnik? Skontaktuj się ze mną – zajmuję się nie tylko Google Ads, ale też konsultacjami e-commerce.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)