Przez Zieliński Jerzy

Strony statyczne vs CMS

W dzisiejszym świecie posiadanie strony internetowej stało się nieodzownym elementem działalności biznesowej i osobistej. W momencie decyzji o stworzeniu własnej strony internetowej pojawia się istotne pytanie: czy wybrać stronę statyczną czy dynamiczną zarządzaną przez system zarządzania treścią (CMS)? W tym artykule zajmiemy się właśnie stronami statycznymi, wyjaśniając, czym się różnią od systemów CMS i co warto wiedzieć o nich.

Czym są strony statyczne?

Strony statyczne, nazywane także „stronami HTML” lub „stronami www”, to podstawowy rodzaj stron internetowych, które są tworzone na stałe i nie zmieniają się automatycznie w odpowiedzi na akcje użytkowników. Są one oparte na statycznych plikach HTML, CSS i czasem JavaScript. Istotną cechą stron statycznych jest ich stała zawartość – treść nie jest generowana dynamicznie, a zmiany na stronie wymagają ręcznej edycji kodu przez webmastera lub programistę.

Strony statyczne vs. CMS: Główne różnice

 1. Zarządzanie treścią:
  • Strony statyczne: Zarządzanie treścią na stronach statycznych jest zazwyczaj bardziej pracochłonne, ponieważ każda zmiana treści wymaga modyfikacji kodu źródłowego. Wymaga to znajomości języków HTML i CSS.
  • CMS: Systemy zarządzania treścią (CMS), takie jak WordPress, umożliwiają użytkownikom zarządzanie treścią bez konieczności znajomości kodowania. Treść jest przechowywana w bazie danych i może być łatwo modyfikowana przez interfejs użytkownika.
 2. Skomplikowane strony:
  • Strony statyczne: Strony statyczne są zazwyczaj bardziej odpowiednie dla prostych witryn, takich jak strony wizytówkowe, portfolio lub landing page.
  • CMS: Systemy CMS są bardziej elastyczne i pozwalają na tworzenie zarówno prostych witryn, jak i skomplikowanych serwisów internetowych, blogów czy sklepów internetowych.
 3. Koszty i czas:
  • Strony statyczne: Tworzenie stron statycznych może być tańsze i szybsze niż korzystanie z CMS, szczególnie jeśli potrzebujesz tylko niewielkiej strony wizytowej.
  • CMS: Implementacja CMS może być bardziej kosztowna i czasochłonna, ale zapewnia większą skalowalność i łatwość w zarządzaniu treścią na dłuższą metę.
 4. Bezpieczeństwo:
  • Strony statyczne: Strony statyczne www są mniej podatne na ataki internetowe, ponieważ nie posiadają interaktywnych elementów ani baz danych, które mogą być wykorzystane przez hakerów.
  • CMS: Systemy CMS wymagają regularnych aktualizacji i dbałości o bezpieczeństwo, aby zminimalizować ryzyko ataków.

Co warto wiedzieć o stronach statycznych?

 • Szybkość i wydajność: Strony statyczne są znacznie szybsze od stron opartych na CMS, ponieważ nie wymagają obsługi bazy danych ani generowania treści dynamicznie. To ważne, zwłaszcza w kontekście optymalizacji dla wyszukiwarek (SEO).
 • Bezawaryjność: Strony statyczne www są mniej awaryjne, ponieważ nie korzystają z dodatkowych wtyczek ani skryptów, które mogą wpływać na stabilność serwisu.
 • Koszty hostingowe: Hosting stron statycznych jest zazwyczaj tańszy, ponieważ nie wymagają one dużej mocy obliczeniowej ani bazy danych.
 • Ograniczenia w zarządzaniu treścią: Strony statyczne mogą być trudniejsze do zarządzania, jeśli wymagają częstych aktualizacji treści lub interaktywnych elementów.

Podsumowując, strony statyczne www są odpowiednie dla prostych witryn o stałej treści, które nie wymagają częstych zmian. Jednak w przypadku bardziej rozbudowanych projektów systemy CMS oferują większą elastyczność i ułatwiają zarządzanie treścią. Wybór między stronami statycznymi a CMS zależy od konkretnych potrzeb projektu, budżetu i poziomu technicznej wiedzy. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swoje cele i wymagania przed podjęciem decyzji o wyborze jednej z tych opcji.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)