Przez Zieliński Jerzy

LSI keywords – semantyczne słowa kluczowe

W poszukiwaniu sposobów na wysokojakościowe treści, które angażują czytelników i są atrakcyjne dla robotów wyszukiwarki, warto pochylić się nad zagadnieniem LSI keywords. Z artykułu dowiesz się czym dokładnie są LSI keywords, jak je wyszukiwać i jak wykorzystywać. Łap konkretną dawkę praktycznych informacji!  

LSI keywords – co to?

Semantyczne słowa kluczowe, czyli LSI keywords, to słowa kojarzące się z głównym słowem kluczowym, mogą to być słowa pokrewne, takie które często występują z danym wyrażeniem kluczowym. Dobiera się je konkretnie pod daną publikację na stronie internetowej czy blogu, nie są to synonimy! Jednak muszą dotyczyć tego samego tematu co główna fraza kluczowa i opisywać ją, precyzować. 

Np. jeżeli piszesz o leczeniu uzależnienia od alkoholu opisujesz tematy związane z problemem, jego genezą i sposobami na rozwiązanie. I tak stosując w swoich tekstach określenia typu problem alkoholowy, objawy uzależnienia, alkoholowego, opisujesz swój ośrodek leczenia uzależnień i rodzaje podejmowanych terapii – używasz semantycznych słów kluczowych. Takie podejście zakłada Google i właściwie oczekuje tego w tekstach, które mają być indeksowane na wysokich pozycjach w wyszukiwarce. Jeżeli tworzysz teksty wartościowe pod tym względem możesz liczyć na spory ruch pochodzący z fraz długiego ogona – często mało oczywistych, ale wartościowych ze względu na duże zainteresowanie ze strony użytkowników.

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Przykłady, które ułatwią zrozumienie semantycznych słów kluczowych:

  • regał – pierwsze skojarzenie to półka, a w praktyce regały mogą być bardzo różne i przeznaczone do różnych celów – regał magazynowy, regał na książki, regał warsztatowy, regał do spiżarni, regał – półka, regał do salonu;
  • świnka – może to być zwierzę, choroba, a może przytulanka, dlatego słowo to potrzebuje doprecyzowania i dopiero w otoczeniu wyrażeń semantycznych nabiera konkretnego znaczenia; 
  • materac – to czy jest to materac do sypialni, do pływania, czy może gimnastyczny do ćwiczeń można odczytać dopiero w towarzystwie LSI keywords.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Dlaczego warto wykorzystywać LSI keywords?

Semantyczne słowa kluczowe wspierają pozycjonowanie głównych wyrażeń kluczowych, ponieważ stanowią doprecyzowanie zagadnień, pod które zoptymalizowane są treści i strona www. 

To za sprawą semantycznych słów kluczowych roboty wyszukiwarki lepiej rozumieją zawartość Twojej strony www i indeksują ją na wyższych pozycjach w wynikach Google. Żeby jednak dobrze wykorzystywać wyszukiwanie semantyczne, trzeba odpowiednio dobierać frazy. Roboty wyszukiwarki zawsze poszukują odpowiedzi na zapytanie złożone przez użytkownika, dlatego im więcej określeń kojarzących się z danym zagadnieniem użyjesz w opisach swoich produktów czy w artykułach na blogu, tym większa szansa, że roboty oceniają go pozytywnie i zechcą pokazać użytkownikom wyszukiwarki.

Sposoby na znalezienie LSI keywords

Oczywiście możesz polegać na swojej intuicji, ale przedstawiam kilka propozycji skąd brać pomysły na skuteczne, bo faktycznie stosowane przez użytkowników wyszukiwarki, semantyczne słowa kluczowe:

  1. Google
  • Autouzupełnianie w wyszukiwarce

Gdy w wyszukiwarce wpiszesz jedno słowo, Google automatycznie podpowiada określenia, które najczęściej występują w towarzystwie tego słowa. To najprostszy sposób, aby znaleźć semantyczne słowa kluczowe.

  • Podobne wyszukiwania

Znajdziesz LSI keywords na dole strony wyników, gdy wyszukasz interesujące Cię słowo kluczowe.

  • Wyszukiwanie grafiki

Przy wyszukiwaniu słów kluczowych w Grafice Google podpowiada również inne – powiązane wyrażenia, które warto wykorzystać jako semantyczne słowa kluczowe.

  1. Narzędzia do wyszukiwania słów LSI

To chyba pierwsze z narzędzi, które przychodzi na myśl, gdy mowa o jakichkolwiek wyrażeniach kluczowych. Wykorzystaj je, aby dobrać wartościowe LSI.

  • Google Search Console

Korzystając z GSC możesz zobaczyć przez jakie wyrażenia kluczowe użytkownicy trafiali na Twoją stronę www. Na pewno znajdzie się tam sporo określeń, których się nie spodziewasz, ale dotyczą zagadnień z Twojej oferty – warto wykorzystać je jako semantyczne słowa kluczowe.

  • Zewnętrzne narzędzia, które znajdziesz w sieci – np. Senuto 

Korzystając z Senuto nie tylko znajdziesz powiązane słowa kluczowe, możesz także przeanalizować dowolną konkurencję pod kątem tego, na jakie wyrażenia rankinguje jej strona internetowa. 

Zarejestruj się i wypróbuj Senuto!

Jak optymalizować treści pod wyszukiwanie semantyczne SEO?

Warto, jak zawsze w kwestii działań związanych z wyszukiwarką, stosować umiar i dążyć do naturalności . Teksty tworzymy dla użytkownika – klienta, więc ważne, by LSI keywords występowały w treściach w sposób naturalny. Pamiętaj, że jest wiele miejsc, gdzie możesz je zamieścić – w artykułach na blogu, opisach produktów, meta title i mat description.Ze słowami semantycznymi podniesiesz wartość swoich tekstów, a tym samym wartość całej strony internetowej. A z wartościową stroną www można skutecznie walczyć o wysokie pozycje w Google.

Szukasz sposobu na optymalizację treści na swojej stronie internetowej? A może potrzebujesz kogoś, kto napisze wartościowe teksty dla Ciebie? Skontaktuj się ze mną – wesprę merytorycznie i praktycznie w realizacji celów marketingowych.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.